PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଖପ୍ରାଖୋଲ:ଗମ୍ଭାରି ଛକ ନିକଟରେ ଏକ କାରରୁ ୬ ପେଟି କଫସିରଫ ଜବତ, ୨ଜଣ ଯୁବକଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖି ପଚରାଉଚରା କରୁଛି ପୁଲିସ
  • ||
  • କୋଭିଡ଼ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ୩ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୭.୬୨ କୋଟି ମଂଜୁର କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ପୁରୀ ପାଇଁ ୨ କୋଟି, ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ପାଇଁ ୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ଓ ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ୪ କୋଟି ୬୨ ଲକ୍ଷ ମଂଜୁର କଲେ ନବୀନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ସାଢ଼େ ୪ଟାରେ ଘୋଷଣା କରିବେ ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଓ ଡିଜିପି
  • ||
  • ଜୁନ ପହିଲାରେ କେରଳ ଛୁଇଁବ ମୌସୁମୀ ବାୟୁ, ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ କେନ୍ଦ୍ରର ସୂଚନା
  • ||
  • ଲାଞ୍ଜିଗଡ଼ରେ ଅଞ୍ଚଳରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଆମ୍ବ ଗଛ ଭାଙ୍ଗିଲେ, ନର୍ସରିକୁ ନଷ୍ଟ କଲେ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି: ବିଲ ମଝିରୁ ନାବାଳକର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ,ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମ ବଙ୍ଗ ଯାଉଥିବା ଟ୍ରେନ୍ ପାସେଞ୍ଜରମାନଙ୍କ ପାଇଁ RTPCR ନେଗେଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା: ୩୦ଟି ଗୋଦାମ ଉପରେ ପୋଲିସ ଓ ଯୋଗାଣ ବିଭାଗର ମିଳିତ ଚଡାଉ, ଖସିଲା ଆଳୁ ଓ ପିଆଜ ଦର
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ: ତଲସରା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବଘିଆବେରନା ଗ୍ରାମ ଜଙ୍ଗଲରୁ ମହିଳାଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧ ଦଗ୍ଧ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କରୋନାରେ ଆଖିବୁଜିଲେ ବିଶିଷ୍ଟ ନାଟ୍ୟ ପ୍ରତିଭା ନାଟ୍ୟଶ୍ରୀ ଡ. ପଞ୍ଚାନନ ମିଶ୍ର
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟ: କରୋନାରେ ଆଖିବୁଜିଲେ ୧୭ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୧୨୧କୁ ଛୁଇଁଲା
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ୫ ଲକ୍ଷ ଟପିଲା କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୫୨୧ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର : ସୁରକ୍ଷାବାହିନୀକୁ ବଡ଼ ସଫଳତା, ୩ ଆତଙ୍କୀ ନିପାତ, ଭୟରେ ଜଣେ ଆତଙ୍କବାଦୀ କଲା ଆତ୍ମସମର୍ପଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ତାତିରୁ ମିଳିଛି ସାମାନ୍ୟ ଆଶ୍ଵସ୍ତି, ଖସିଛି ପାରଦ, ୯ ଯାଏଁ କାଳବୈଶାଖୀ ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ତାଳଚେର : ଅନୁଗୁଳ ତଳଗଡ଼ ଗ୍ରାମରେ ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ମହିଳା ମୃତ
  • ||

ନିଲାମ ହେବ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଜମି

ପୁରୀ,୧୫ ।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାନ୍ତରେ ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଦଶ ହଜାର ଏକରରୁ ଅଧିକ ଜମି ମେଲା ମୁକୁଳା ପଡ଼ିଛି । ଜବରଦଖଲକାରୀ ଏହାର ଫାଇଦା ଉଠାଉଛନ୍ତି । ଏହି ଜମିକୁ ଚିହ୍ନଟ କରି ଖୋଲା ନିଲାମ(ଅକ୍ସନ) କରିବାକୁ ଗତ ପରିଚାଳନା କମିଟି ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିଲା । ତଦନୁସାରେ ଏବେ ମୁକୁଳା ପଡ଼ିଥିବା ଜମି ଚିହ୍ନଟ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ପ୍ରାଥମିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସଂପ୍ରତି ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲାର ଜଟଣୀ ରାଜସ୍ୱ ମଣ୍ଡଳରେ ୩ଟି ମୌଜାରେ ଥିବା ଏହି ବର୍ଗର ଜମିକୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଚିହ୍ନଟ କରିଛି । ଏହି ୩ଟି ମୌଜାରେ ମୋଟ ୧୮୪ ଦଶମିକ ୫୭୧ ଏକର ଜମି ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି । ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ତହସିଲରେ ରହିଥିବା ଏଭଳି ଜମିକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବାକୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଚିଠି କରାଯାଇଛି । ଏହି ଚିଠି ଆଧାରେ ବିଭିନ୍ନ ଇଲାକାରେ ରହିଥିବା ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଜମିକୁ ଖୋଲାରେ ନିଲାମ କରଯିବ ବୋଲି ଖବର ମିଳିଛି ।
ବର୍ତ୍ତମାନ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ଜମିକୁ ନିଲାମ କରାଯିବା ପୂର୍ବରୁ କେତେକ ଆଇନଗତ ବିଧିବିଧାନ ଅନୁପାଳନ କରାଯିବାର ନିୟମ ରହିଛି । ଜମିର ବର୍ତ୍ତମାନର ସ୍ଥିତିକୁ ପ୍ରଥମେ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଜମିକୁ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ଜମିର ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ସହ ଦର ପ୍ରସ୍ତାବ ପ୍ରଥମେ ଦିଆଯିବ ସଂପୃକ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ଜମି କମିଟିକୁ । ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରୀୟ ଜମି କମିଟି, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଜମି ସବ୍‌କମିଟି, ପରେ ପରିଚାଳନା କମିଟିର ଅନୁମୋଦନ ମଗାଯିବ । ଶେଷରେ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଜମି କମିଟିକୁ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଯିବ । ଜିଲ୍ଲା ଜମି କମିଟି ଏବଂ ପରିଚାଳନା କମିଟିର ଦରକୁ ଆଧାର କରି ରାଜ୍ୟ କମିଟି ଜମିର ଦରକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିବା ପରେ ଖୋଲାରେ ନିଲାମ ନୋଟିସ ପ୍ରକାଶର ବିଧି ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି । ଏହି ଜମିର ମୂଲ୍ୟ ବଜାର ଦର ମୁତାବକ ଏକର ପ୍ରତି ୧୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହେଲେ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସାନ ପାଖାପାଖି ୨୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଉପାର୍ଜନ ପାଇବା ଆଶା କରାଯାଉଛି । ପ୍ରଥମ ଦଫାର ସଫଳତା ଆଗକୁ ଖୋଲା ମୁକୁଳା ପଡ଼ିଥିବା ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଜମିର ବିକ୍ରି ରାସ୍ତାକୁ ଖୋଲି ଦେବ ବୋଲି ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ବିଚାର କରୁଛି ।
ସଂପ୍ରତି ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ବିଜେ ପୁରୀ ମାର୍ଫତ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ନାମରେ ୬୦ ହଜାର ୪୧୮ଏକର ଜମି ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି । ଏଥିରୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ନାମରେ ରେକର୍ଡ ଆଫ୍‌ ରାଇଟ ସଂଶୋଧନ ହୋଇଛି ୩୪ ହଜାର ୨୦୦ ଏକର ଜମି । ବାକି ଜମି ମନ୍ଦିର ମାଲିକାନାକୁ ଆସିପାରିନାହିଁ । କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ଜବରଦଖଲ କାରଣରୁ ମକଦ୍ଦମା ଚାଲିଛି । ଆଉ କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ଜମି ଟିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ । ମୋକଦ୍ଦମାରେ ଛନ୍ଦି ହୋଇଥିବା ଜମିକୁ ବାଦ ଦେଲେ ବାକି ଦାବିଦାର ନଥିବା ମେଲାମୁକୁଳା ଜମିକୁ ଏବେ ଚିହ୍ନଟ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତାବ ରହିଛି । ଜମି ଜବରଦଖଲ ମୁଖ୍ୟ ସମସ୍ୟା ରହିଛି । ଏହି ଜମିରୁ ଉପାର୍ଜନ ବି ଆସୁନାହିଁ । ୨୦୦୨ରୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ମାର୍ଫତଦାର ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି । ସରକାରଙ୍କଠୁ ଜମିର ଉଚିତ ମୂଲ୍ୟ ମିଳୁନଥିବା ବେଳେ ଜବରଦଖଲ ଜମିରୁ ଅଧିକ ଉପାର୍ଜନ ଆଶା ବି କମ ରହିଛି । ତେଣୁ କରି ସିଧାସଳଖ ତହସିଲଦାରଙ୍କୁ ନେଇ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଖୋଲା ମୁକୁଳା ଜମି ଚିହ୍ନଟ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିିଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର