PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ : ବକ୍ସିଂ ପ୍ରି-କ୍ୱାର୍ଟରରେ ହାରିଲେ ମେରିକମ୍
  • ||
  • କନ୍ଧମାଳ ଗସ୍ତରେ ପଞାୟତିରାଜ, ନଗର ଉନ୍ନୟନ ଓ ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା । ଜଗାକୁ ଭେଟିଲେ, ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ଯୋଜନାର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ।
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା ଖଇରପୁଟ ରାସ୍ତାରେ ବଲେରୋ ଗାଡ଼ି ସହ ୭କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ- ଜଣେଗିରଫ
  • ||
  • ନାକଟିଦେଉଳ: ବରଗଛରୁ ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ଯୁବକର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର ଲୋକେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବରିଷ୍ଠ ଆଇଏଏସ୍ ସ୍ତରରେ ଅଦଳବଦଳ, IAS ଅଶୋକ ମୀନା ହେଲେ ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ଓ ପାନୀୟ ଜଳ ବିଭାଗର ପ୍ରମୁଖ ସଚିବ
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ଆଇନଜୀବୀଙ୍କୁ ମାଡ଼ ପ୍ରତିବାଦରେ ନୀଳଗିରି କୋର୍ଟ ବନ୍ଦ କଲେ ଓକିଲ ସଙ୍ଘ
  • ||
  • କଟକ: ଆସନ୍ତାକାଲି ଅଫ୍‌ଲାଇନ୍ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଟକ୍କର: ପଦକ ପାଇବା ଦିଗରେ ଆଉ ପାଦେ ବଢିଲେ ସିନ୍ଧୁ, କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ପହଁଚିଲେ
  • ||
  • ବକ୍ସିଂ କ୍ବାର୍ଟରରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ଭାରତର ସତୀଶ କୁମାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ମାଷ୍ଟରକ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ଅଜଣା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ଜବତ କଲା ପୁଲିସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଥାମୁନି କରୋନ ମୃତ୍ୟୁ,ରାଜ୍ୟରୁ ଆଉ ୬୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶାରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୬୧୫ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର: ଘାତକ ସାଜିଲା ଫ୍ରି-ଫାୟାର୍ ଗେମ୍, ଚାଲିଗଲା ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜି ୨ ଜିଲ୍ଲାରେ ହେବନି ଟିକାଦାନ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ବନ୍ଦ ହେଲା ୨ଟି ସୁଇଜ ଗେଟ୍, ୧୨ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||

ଅଯୋଧ୍ୟା-ବାବ୍ରୀ ମସଜିଦ୍‌ ବିବାଦ: ମଧ୍ୟସ୍ଥଙ୍କ ଜରିଆରେ ସମାଧାନ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

source:http://newsmobile.in

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୬ ।୩(ଏଜେନ୍ସି): ଅଯୋଧ୍ୟା-ବାବ୍ରୀ ମସଜିଦ୍‌ ବିବାଦ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ଆଜି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ହୋଇଥିଲା । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ୫ ଜଣିଆ ଖଣ୍ଡପୀଠଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ଅଦାଲତଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିଯୁକ୍ତ ମଧ୍ୟସ୍ଥଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ବିବାଦର ସମାଧାନ ବାହାର କରିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରାଯାଇଥିଲା । ଅଦାଲତ ବିଭିନ୍ନ ପକ୍ଷଙ୍କୁ ନିଜ ତରଫରୁ କିଛି ମଧ୍ୟସ୍ଥଙ୍କ ନାମ ସୁପାରିଶ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ । ସନ୍ଧ୍ୟା ସୁଦ୍ଧା ସମସ୍ତ ପକ୍ଷ ନିଜ ତରଫରୁ ମଧ୍ୟସ୍ଥଙ୍କ ନାମ ସୁପାରିଶ କରିଛନ୍ତି । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ନିଜର ରାୟ ସଂରକ୍ଷିତ ରଖିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଦୁଇରୁ ତିନି ଦିନ ଭିତରେ ଅଦାତଲ ଏନେଇ କିଛି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରାଯିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଆଜି ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ଅଦାଲତ କହିଥିଲେ କି ଇତିହାସ ଆମେ ବି ପଢ଼ିଛୁ । କିନ୍ତୁ ଇତିହାସ ଉପରେ ଆମର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ନାହିଁ । ବାବର କ’ଣ କରିଥିଲେ, ତାହା ପରେ କ’ଣ ଘଟିଥିଲା ଆମେ ସେସବୁ ବଦଳାଇପାରିବୁ ନାହିଁ । ଆମେ କେବଳ ବର୍ତ୍ତମାନର ସ୍ଥିତିକୁ ଦେଖିବୁ ଏବଂ ତା’ ଉପରେ ବିଚାର କରିବୁ । ଅଦାଲତ ଆହୁରି କହିଥିଲେ କି ଆମେ ଜାଣିଛୁ ଯେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ କେବଳ ଭୂମି ବିବାଦ ସହ ସମ୍ପର୍କିତ ନୁହେଁ । କୋଟି କୋଟି ଲୋକଙ୍କ ଧାର୍ମିକ ଭାବନା ବି ଏହା ସହ ଜଡିତ । ତେଣୁ ଆପୋଷ ବୁଝାମଣା ଭିତ୍ତିରେ ଏହାର ସମାଧାନ ବାହାର କରାଯିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବା ଦରକାର । କିନ୍ତୁ ହିନ୍ଦୁ ମହାସଭା ଏହାର ବିରୋଧ କରିଥିଲା । ସିଏ କହିଥିଲା କି ଅଯୋଧ୍ୟା ଭୂମି ହେଉଛି ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି । ଏହାକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟସ୍ଥତା କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ।
ତା’ଛଡା ବିଭିନ୍ନ ପକ୍ଷ ୧୯୫୦ରୁ ଏହା ଉପରେ ରାୟ ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି । ଏହା ଉପରେ ବିଚାରପତି ଏସ ଏ ବୋବଡେ କହିଥିଲେ କି ମଧ୍ୟସ୍ଥ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଏହା ବିଫଳ ହେବ ବୋଲି ଆପଣମାନେ କାହିଁକି ଭାବୁଛନ୍ତି? ଆମେ ବି ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗର ଗମ୍ଭୀରତାକୁ ଜାଣିଛୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ନେଇ କରାଯାଉଥିବା ରାଜନୀତି ସମ୍ପର୍କରେ ବି ଅବଗତ ଅଛୁ । କିନ୍ତୁ ଆପଣମାନେ କେବେ ବି ଭାବନ୍ତୁ ନାହିଁ ଯେ ଆପଣମାନଙ୍କର ଆମ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅଛି । ଏହା ସହିତ ଲୋକଙ୍କ ଭାବନା ଓ ବିଶ୍ୱାସ ଜଡିତ ଥିବାରୁ ମଧ୍ୟସ୍ଥତା ଜରିଆରେ ଏହାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରାଗଲେ କ୍ଷତି କ’ଣ? କିନ୍ତୁ ବିଚାରପତି ଡି ୱାଇ ଚନ୍ଦ୍ରଚୂଡ ମଧ୍ୟସ୍ଥ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯିବା ସପକ୍ଷରେ ନଥିଲେ ବୋଲି ତାଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟରୁ ଜଣାପଡିଥିଲା । ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ କି ମଧ୍ୟସ୍ଥ ଜରିଆରେ ସମାଧାନ ବାହାର କରାଗଲେ ତା’କୁ କୋଟି କୋଟି ଲୋକ ମାନିବେ ତ? ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ପରାମର୍ଶକୁ ଅଧିକାଂଶ ପକ୍ଷ କିନ୍ତୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ । ହିନ୍ଦୁ ମହାସଭା ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟସ୍ଥ ହେବା ପାଇଁ ଯେଉଁମାନଙ୍କ ନାମ ସୁପାରିଶ କରାଯାଇଛି, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଦୀପକ ମିଶ୍ରଙ୍କ ନାମ ବି ରହିଛି । ଅଦାଲତ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ରାୟ ଦେବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର