PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର ଡେଲଟା ଛକରେ ଜୁଏଲାରୀ ଦୋକାନରୁ ଲୁଟ୍‌ , କେଜିଏ ସୁନା, ୧୦ କେଜି ରୁପା ଅଳଙ୍କାର ଓ କ୍ୟାସ୍‌ ବକ୍ସରୁ ଦେଢ଼ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ନେଇ ଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରୁ ପୁଣି ୭ ଓମିକ୍ରନ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ , ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ସୂଚନା,ଭାରତରେ ଓମିକ୍ରନ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୨ କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଯାଜପୁର ଡୁବୁରିରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ନୂଆ ଇଏସ୍‌ଆଇ ହସ୍ପିଟାଲ । ଏଠାରେ ୧୦୦ ଶଯ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ହସ୍ପିଟାଲ ହେବ । ଏନେଇ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ କେନ୍ଦ୍ର ଶ୍ରମ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ।
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ାରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ESICର ଉପ ଆଞ୍ଚଳିକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ – ESICର ବୈଠକରେ ଅନୁମୋଦନ ଦେଲେ ଶ୍ରମ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ପୁରୀ: ପୁରୀଠୁ ୭୦ କିମି ଦୂରରେ ବାତ୍ୟା ଜୱାଦ୍, ଆସନ୍ତାକାଲି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଆଡ଼କୁ ଗତି କରିବ
  • ||
  • ଜାମଗାଁ: ବିଦ୍ୟୁତ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଜଣେ ଯୁବକ ମୃତ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼: ଭାରସାମ୍ଯ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଟ୍ରାକ୍ଟର, ତଳେ ଚାପି ହୋଇ ଚାଲିଗଲା ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ବାରହା ଫାଶରେ ପଡି ଚାଲିଗଲା ଯୁବକଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • କଟକ : ‘ଜୱାଦ’ ପ୍ରଭାବରେ କଟକରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୨୦.୫୧ ମିମି ବୃଷ୍ଟିପାତ ରେକର୍ଡ
  • ||
  • ମ.ରାମପୁର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଗଲେ ଡ୍ରାଇଭର୍ ଏବଂ ହେଲପର୍‌
  • ||
  • ସୋର : ଜଳିଗଲା ୨ ମହଲା ଘର, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସାମଗ୍ରୀ ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜାନୁଆରୀରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହର, ଓମିକ୍ରନ୍ ସାଜିବ ଘାତକ: ଆଇଆଇଟି କାନପୁର ସତର୍କବାଣୀ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ପାଟଣା ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଦଳିମକଚି ନଷ୍ଟ କରିଦେଲେ ଏକର ଏକର ଧାନ ଫସଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅବପାତ ରୂପ ନେଲା ବାତ୍ୟା ଜୱାଦ, ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିବ, ୧୦ ଜିଲ୍ଲାକୁ ଅରେଞ୍ଜ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଟଳିଲା ବାତ୍ୟା ବିପଦ, ଉଜୁଡ଼ିଲା ଚାଷ, ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶାରେ ଅଧିକ ବର୍ଷିପାରେ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ଉଜୁଡିଲା ଫସଲ, ଚାଷୀ ମୁଣ୍ଡରେ ଚଡ଼କ
  • ||
  • ପଦ୍ମପୁର : ଧାନ ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ମାଡି ବସିଲା ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ, ୨୨୦ ବସ୍ତା ଧାନ ଜବତ
  • ||

ଅଯୋଧ୍ୟା-ବାବ୍ରୀ ମସଜିଦ୍‌ ବିବାଦ: ମଧ୍ୟସ୍ଥଙ୍କ ଜରିଆରେ ସମାଧାନ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

source:http://newsmobile.in

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୬ ।୩(ଏଜେନ୍ସି): ଅଯୋଧ୍ୟା-ବାବ୍ରୀ ମସଜିଦ୍‌ ବିବାଦ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ଆଜି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ହୋଇଥିଲା । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ୫ ଜଣିଆ ଖଣ୍ଡପୀଠଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ଅଦାଲତଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିଯୁକ୍ତ ମଧ୍ୟସ୍ଥଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ବିବାଦର ସମାଧାନ ବାହାର କରିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରାଯାଇଥିଲା । ଅଦାଲତ ବିଭିନ୍ନ ପକ୍ଷଙ୍କୁ ନିଜ ତରଫରୁ କିଛି ମଧ୍ୟସ୍ଥଙ୍କ ନାମ ସୁପାରିଶ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ । ସନ୍ଧ୍ୟା ସୁଦ୍ଧା ସମସ୍ତ ପକ୍ଷ ନିଜ ତରଫରୁ ମଧ୍ୟସ୍ଥଙ୍କ ନାମ ସୁପାରିଶ କରିଛନ୍ତି । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ନିଜର ରାୟ ସଂରକ୍ଷିତ ରଖିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଦୁଇରୁ ତିନି ଦିନ ଭିତରେ ଅଦାତଲ ଏନେଇ କିଛି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରାଯିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଆଜି ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ଅଦାଲତ କହିଥିଲେ କି ଇତିହାସ ଆମେ ବି ପଢ଼ିଛୁ । କିନ୍ତୁ ଇତିହାସ ଉପରେ ଆମର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ନାହିଁ । ବାବର କ’ଣ କରିଥିଲେ, ତାହା ପରେ କ’ଣ ଘଟିଥିଲା ଆମେ ସେସବୁ ବଦଳାଇପାରିବୁ ନାହିଁ । ଆମେ କେବଳ ବର୍ତ୍ତମାନର ସ୍ଥିତିକୁ ଦେଖିବୁ ଏବଂ ତା’ ଉପରେ ବିଚାର କରିବୁ । ଅଦାଲତ ଆହୁରି କହିଥିଲେ କି ଆମେ ଜାଣିଛୁ ଯେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ କେବଳ ଭୂମି ବିବାଦ ସହ ସମ୍ପର୍କିତ ନୁହେଁ । କୋଟି କୋଟି ଲୋକଙ୍କ ଧାର୍ମିକ ଭାବନା ବି ଏହା ସହ ଜଡିତ । ତେଣୁ ଆପୋଷ ବୁଝାମଣା ଭିତ୍ତିରେ ଏହାର ସମାଧାନ ବାହାର କରାଯିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବା ଦରକାର । କିନ୍ତୁ ହିନ୍ଦୁ ମହାସଭା ଏହାର ବିରୋଧ କରିଥିଲା । ସିଏ କହିଥିଲା କି ଅଯୋଧ୍ୟା ଭୂମି ହେଉଛି ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି । ଏହାକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟସ୍ଥତା କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ।
ତା’ଛଡା ବିଭିନ୍ନ ପକ୍ଷ ୧୯୫୦ରୁ ଏହା ଉପରେ ରାୟ ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି । ଏହା ଉପରେ ବିଚାରପତି ଏସ ଏ ବୋବଡେ କହିଥିଲେ କି ମଧ୍ୟସ୍ଥ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଏହା ବିଫଳ ହେବ ବୋଲି ଆପଣମାନେ କାହିଁକି ଭାବୁଛନ୍ତି? ଆମେ ବି ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗର ଗମ୍ଭୀରତାକୁ ଜାଣିଛୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ନେଇ କରାଯାଉଥିବା ରାଜନୀତି ସମ୍ପର୍କରେ ବି ଅବଗତ ଅଛୁ । କିନ୍ତୁ ଆପଣମାନେ କେବେ ବି ଭାବନ୍ତୁ ନାହିଁ ଯେ ଆପଣମାନଙ୍କର ଆମ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅଛି । ଏହା ସହିତ ଲୋକଙ୍କ ଭାବନା ଓ ବିଶ୍ୱାସ ଜଡିତ ଥିବାରୁ ମଧ୍ୟସ୍ଥତା ଜରିଆରେ ଏହାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରାଗଲେ କ୍ଷତି କ’ଣ? କିନ୍ତୁ ବିଚାରପତି ଡି ୱାଇ ଚନ୍ଦ୍ରଚୂଡ ମଧ୍ୟସ୍ଥ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯିବା ସପକ୍ଷରେ ନଥିଲେ ବୋଲି ତାଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟରୁ ଜଣାପଡିଥିଲା । ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ କି ମଧ୍ୟସ୍ଥ ଜରିଆରେ ସମାଧାନ ବାହାର କରାଗଲେ ତା’କୁ କୋଟି କୋଟି ଲୋକ ମାନିବେ ତ? ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ପରାମର୍ଶକୁ ଅଧିକାଂଶ ପକ୍ଷ କିନ୍ତୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ । ହିନ୍ଦୁ ମହାସଭା ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟସ୍ଥ ହେବା ପାଇଁ ଯେଉଁମାନଙ୍କ ନାମ ସୁପାରିଶ କରାଯାଇଛି, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଦୀପକ ମିଶ୍ରଙ୍କ ନାମ ବି ରହିଛି । ଅଦାଲତ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ରାୟ ଦେବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।