PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଓ ଅନୁଗୁଳରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ନୂଆ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ଏମସିଏଲ୍‌ ବୋର୍ଡର ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର କୋଇଲା ଓ ଖଣି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ସପ୍ତାହାନ୍ତ ସଟଡାଉନର ଦ୍ଵିତୀୟ ଦିନ, ଆଉ ଚଳିବନି ‘ଆଇ- କାର୍ଡ’, ବେସରକାରୀ ସଂସ୍ଥାର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ତାଲିକା ମାଗିଲା ପୁଲିସ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ ତଥା ‘ପ୍ରମେୟ’ର ଖଣ୍ଡପଡ଼ା ପ୍ରତିନିଧି ସୋମନାଥ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ଘଟଗାଁ : ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ ଧକ୍କାରେ ହାତୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କୋଲକାତା : ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଥମୁନି ହିଂସା, ପୁଣି ଥରେ ଟିଏମସି ଓ ବିଜେପି କର୍ମୀ ହାତାହାତି, ଜଣେ ମୃତ ୬ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୧୯ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୧୮୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ବିସ୍ଫୋରଣ, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦ ହଜାର ୬୩୫ ପଜିଟିଭ୍, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୫ଲକ୍ଷ ୩୪ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତକୁ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓର ସତର୍କ ବାଣୀ, ଘାତକ ହେଉଛି କରୋନାର ନୂଆ ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ, ଭାରତକୁ ତୀବ୍ର କରିବାକୁ ପଡିବ ଟିକାକରଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଏବେ ମିଳିଛି ସାମାନ୍ୟ ଆଶ୍ୱସ୍ତି, ଦୁଇଦିନ ପରେ ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢ଼ିବ ତାତି, ୨୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ଘଡ଼ଘଡ଼ି ସହ ଧୂଳିଝଡ଼ ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା
  • ||

ଅଯୋଧ୍ୟା-ବାବ୍ରୀ ମସଜିଦ୍‌ ବିବାଦ: ମଧ୍ୟସ୍ଥଙ୍କ ଜରିଆରେ ସମାଧାନ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

source:http://newsmobile.in

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୬ ।୩(ଏଜେନ୍ସି): ଅଯୋଧ୍ୟା-ବାବ୍ରୀ ମସଜିଦ୍‌ ବିବାଦ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ଆଜି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ହୋଇଥିଲା । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ୫ ଜଣିଆ ଖଣ୍ଡପୀଠଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ଅଦାଲତଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିଯୁକ୍ତ ମଧ୍ୟସ୍ଥଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ବିବାଦର ସମାଧାନ ବାହାର କରିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରାଯାଇଥିଲା । ଅଦାଲତ ବିଭିନ୍ନ ପକ୍ଷଙ୍କୁ ନିଜ ତରଫରୁ କିଛି ମଧ୍ୟସ୍ଥଙ୍କ ନାମ ସୁପାରିଶ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ । ସନ୍ଧ୍ୟା ସୁଦ୍ଧା ସମସ୍ତ ପକ୍ଷ ନିଜ ତରଫରୁ ମଧ୍ୟସ୍ଥଙ୍କ ନାମ ସୁପାରିଶ କରିଛନ୍ତି । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ନିଜର ରାୟ ସଂରକ୍ଷିତ ରଖିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଦୁଇରୁ ତିନି ଦିନ ଭିତରେ ଅଦାତଲ ଏନେଇ କିଛି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରାଯିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଆଜି ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ଅଦାଲତ କହିଥିଲେ କି ଇତିହାସ ଆମେ ବି ପଢ଼ିଛୁ । କିନ୍ତୁ ଇତିହାସ ଉପରେ ଆମର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ନାହିଁ । ବାବର କ’ଣ କରିଥିଲେ, ତାହା ପରେ କ’ଣ ଘଟିଥିଲା ଆମେ ସେସବୁ ବଦଳାଇପାରିବୁ ନାହିଁ । ଆମେ କେବଳ ବର୍ତ୍ତମାନର ସ୍ଥିତିକୁ ଦେଖିବୁ ଏବଂ ତା’ ଉପରେ ବିଚାର କରିବୁ । ଅଦାଲତ ଆହୁରି କହିଥିଲେ କି ଆମେ ଜାଣିଛୁ ଯେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ କେବଳ ଭୂମି ବିବାଦ ସହ ସମ୍ପର୍କିତ ନୁହେଁ । କୋଟି କୋଟି ଲୋକଙ୍କ ଧାର୍ମିକ ଭାବନା ବି ଏହା ସହ ଜଡିତ । ତେଣୁ ଆପୋଷ ବୁଝାମଣା ଭିତ୍ତିରେ ଏହାର ସମାଧାନ ବାହାର କରାଯିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବା ଦରକାର । କିନ୍ତୁ ହିନ୍ଦୁ ମହାସଭା ଏହାର ବିରୋଧ କରିଥିଲା । ସିଏ କହିଥିଲା କି ଅଯୋଧ୍ୟା ଭୂମି ହେଉଛି ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି । ଏହାକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟସ୍ଥତା କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ।
ତା’ଛଡା ବିଭିନ୍ନ ପକ୍ଷ ୧୯୫୦ରୁ ଏହା ଉପରେ ରାୟ ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି । ଏହା ଉପରେ ବିଚାରପତି ଏସ ଏ ବୋବଡେ କହିଥିଲେ କି ମଧ୍ୟସ୍ଥ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଏହା ବିଫଳ ହେବ ବୋଲି ଆପଣମାନେ କାହିଁକି ଭାବୁଛନ୍ତି? ଆମେ ବି ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗର ଗମ୍ଭୀରତାକୁ ଜାଣିଛୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ନେଇ କରାଯାଉଥିବା ରାଜନୀତି ସମ୍ପର୍କରେ ବି ଅବଗତ ଅଛୁ । କିନ୍ତୁ ଆପଣମାନେ କେବେ ବି ଭାବନ୍ତୁ ନାହିଁ ଯେ ଆପଣମାନଙ୍କର ଆମ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅଛି । ଏହା ସହିତ ଲୋକଙ୍କ ଭାବନା ଓ ବିଶ୍ୱାସ ଜଡିତ ଥିବାରୁ ମଧ୍ୟସ୍ଥତା ଜରିଆରେ ଏହାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରାଗଲେ କ୍ଷତି କ’ଣ? କିନ୍ତୁ ବିଚାରପତି ଡି ୱାଇ ଚନ୍ଦ୍ରଚୂଡ ମଧ୍ୟସ୍ଥ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯିବା ସପକ୍ଷରେ ନଥିଲେ ବୋଲି ତାଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟରୁ ଜଣାପଡିଥିଲା । ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ କି ମଧ୍ୟସ୍ଥ ଜରିଆରେ ସମାଧାନ ବାହାର କରାଗଲେ ତା’କୁ କୋଟି କୋଟି ଲୋକ ମାନିବେ ତ? ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ପରାମର୍ଶକୁ ଅଧିକାଂଶ ପକ୍ଷ କିନ୍ତୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ । ହିନ୍ଦୁ ମହାସଭା ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟସ୍ଥ ହେବା ପାଇଁ ଯେଉଁମାନଙ୍କ ନାମ ସୁପାରିଶ କରାଯାଇଛି, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଦୀପକ ମିଶ୍ରଙ୍କ ନାମ ବି ରହିଛି । ଅଦାଲତ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ରାୟ ଦେବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।