PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହୀରାକୁଦରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ୧୩୦ କୋଟି ବ୍ୟୟ ହେବ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର- ପ୍ରେମିକାକୁ ଜୀଅନ୍ତା ଜାଳିଦେବା ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅଗଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ +୨ ନାମଲେଖା ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟ ଅପଡେଟ୍‌ ପାଇଁ ଜୁନିୟର୍‌ କଲେଜଗୁଡ଼ିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ଖୋଲିଲା ଆଉ ୪ଟି ଗେଟ୍, ୧୪ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||
  • ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଓ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଘରେ ଟିକା ଦେବା ମାମଲା : ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଓ କୌଣସି ପରିଚୟ ପତ୍ର ନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଇବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ୟୁଜିସି ମାନ୍ୟତା ନମିଳିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ, ଭିସିଙ୍କୁ ଭେଟି ଆଲୋଚନା କଲା ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟରୁ ଅକ୍ଟୋବର ଭିତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହରୀ : ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ନୀଳଗିରି ନିକଟ ଆମ୍ବଡିହା ଛକରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ମେଡ଼ିକାଲକୁ ବିଲେଇ କାମୁଡ଼ା ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ନେବାକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମହିଳା ମୃତ, ମୃତ ମହିଳା ହେଲେ ଖନ୍ତାପଡା ଥାନା ବରୁଣସିଂ ଗ୍ରାମର ଭିକା ଦାସଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ତୁଳସୀ
  • ||
  • କଟକ : ଚୌଦ୍ଵାର କଲେଜ ପଛପଟ ସାହିରେ ଲୁଟ୍, ଘରେ କେହି ନଥିବାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଲୁଟି ନେଲେ ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଥାନା ନୁରୁବାଦଡା ଗ୍ରାମରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଧକ୍କାରେ ବାଇକ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାର ଚାଲିଛି ଅଡିଟ୍, ଶେଷ ହେବାକୁ ଆଉ ୧୦ ରୁ ୧୫ ଦିନ ସମୟ ଲାଗିବ : ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • କେସିଙ୍ଗା : କେସିଙ୍ଗା ପରିଦର୍ଶନ ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ପିଡି ଡିଆରଡିଏ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କର୍ଣ୍ଣାଟକର ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ବାସବରାଜ ବୋମାଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଚୋରି ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ଗିରଫ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି କରି ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିଲା ଚୂନଲଗା ଚାକରାଣୀ, ସାଲିହାସାହିରୁ ଧରିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ରାତି ଅଧରେ ଧାରଣାରତ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ, ମାଡ଼ ମାରି ଗାଳିଗୁଲଜ କଲେ ୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୭୦୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୦୩ ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଅଣାୟତ୍ତ ଡେଙ୍ଗୁ, ଜୀବନ ସହ ଖେଳୁଛି ବିଏମ୍‌ସି, ମାଡ଼ିଚାଲିଛି ଏଡିସ୍‌ ମଶା ବଂଶ
  • ||

ବଡ ଖୁଲାସା: ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଏହି ଦେଶରୁ ଅର୍ଥ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲା ଆଝାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୭।୩: ଆତଙ୍କୀ ସଂଗଠନ ଜୈଶ-ଇ-ମହମ୍ମଦର ମୁଖ୍ୟ ମାସୁଦ ଆଝାର ୧୯୯୪ରେ ଭାରତ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ଆତଙ୍କବାଦର ପ୍ରସାର କରିବା ପାଇଁ ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ଉପସାଗରୀୟ ଦେଶ ଓ ଆଫ୍ରିକା ଯାଇଥିଲା। ଇଂଲଣ୍ଡରେ ୧ ମାସ ରହିବା ସମୟରେ ସେ ୧୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା(ପାକିସ୍ତାନୀ କରେନ୍ସିରେ)ଏକାଠି କରିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଶାରଜାହ ଓ ସାଉଦି ଆରବରେ ଆତଙ୍କବାଦ ନାମରେ ବହୁତ କମ୍ ଟଙ୍କା ପାଇଥିଲା।

source: https://www.scmp.com/

ଜୈଶର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ମାସୁଦ ଆଝାର ୨୦୦୧ରେ ସଂସଦ ଆକ୍ରମଣ, ଗତମାସ ପୁଲଓ୍ବାମା ଆକ୍ରମଣରେ ସିଆରପିଏଫ୍ ଯବାନଙ୍କ ଉପରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ସହିତ ଭାରତର ବହୁ ସ୍ଥାନରେ ଆକ୍ରମଣ କରିସାରିଛି। ଫେବୃଆରୀ ୧୯୯୪ରେ କଶ୍ମୀରରୁ ଗିରଫ ହେବାପରେ ଭାରତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ବଳ ମାସୁଦକୁ ପଚରାଉଚରା କରିବା ବେଳେ ସେ କହିଥିଲା ୧୯୯୨ ଅକ୍ଟୋବର ମାସରେ ସେ ବ୍ରିଟେନ ଯାଇଥିଲା। ସେ ବ୍ରିଟେନକୁ ପାକିସ୍ତାନୀ ପାସପୋର୍ଟରେ ନିଜର ଅସଲି ନାମରେ ଯାଇଥିଲା। ଯେଉଁଥିରେ ୧୯୮୬ରେ ତା’ର ପ୍ରକୃତ ଠିକଣା ରହିଛି।

source: https://www.jagran.com

ଯଦିଓ ଭାରତ ସେ ପ୍ରଥମ ଥର ଜାନୁଆରୀ ୧୯୯୪ରେ ନକଲି ପର୍ତ୍ତୁଗାଲୀ ପାସପୋର୍ଟରେ ଆସିଥିଲା ଓ ସେ ଗୁଜରାଟରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବାର ଦାବି କରିଥିଲା। ୧୯୯୨ରେ ନିଜର ୧ ମାସର ବ୍ରିଟେନ ଗସ୍ତ ବ୍ୟତୀତ ସେ ବହୁବାର ଆଫ୍ରିକା ଏବଂ ଉପସାଗରୀୟ ଦେଶ ଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ସେ ଅନୁଭବ କରିଥିଲା କଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ତାକୁ ଅଧିକ ସମର୍ଥନ ମିଳିବ ନାହିଁ। ଯଦିଓ ବ୍ରିଟେନରେ ପରେ ୧୯୯୨ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଲଣ୍ଡନର ସାଉଥହଲ ସ୍ଥିତ ଏକ ମସଜିଦରେ ମୁଫତି ଇସ୍ମାଇଲକୁ ସାକ୍ଷାତ କରିଥିଲା। ସେ ଆଝାରର ଖର୍ଚ୍ଚ ବହନ କରିଥିଲା ଓ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲା।

source: https://www.bbc.com

ମୌଲାନା ଇସ୍ମାଇଲ ଭାରତୀୟ ଥିଲା ଓ ମଙ୍ଗୋଲିଆ ଏବଂ ଅଲବନିଆରେ ମସଜିଦ ଓ ମଦ୍ରାସା ତିଆରି କରିବା କାମରେ ଥିଲା। ୧୯୯୦ ଆରମ୍ଭରୁ ମାସୁଦ ଆଝାର ସାଉଦି ଆରବ, ଆବୁଧାବୀ, ଶାରଜାହା, କେନିଆ ଏବଂ ଜାମ୍ବିଆ ଯାଇଥିଲା। ସେଠାରୁ ସେ ଜମ୍ମୁ ଓ କଶ୍ମୀରରେ ଆତଙ୍କବାଦକୁ ପୋଷଣ ପାଇଁ ଧନ ଏକାଠି କରିଥିଲା। ଆଝାର ଏହି କାମ ପାଇଁ ସାଉଦି ଆରବ ଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ସେଠାର ଦୁଇଟି ଇସ୍ଲାମୀ ସଂଗଠନ ତାକୁ ସେଭଳି ସାହାର୍ଯ୍ୟ କଲେନି ଯେଉଁଭଳି ସେ ଚାହୁଁଥିଲା। ଏଥିରେ ଏକ ସଂଗଠନ ଜାମିୟତ-ଅଲ-ଇଲାହ ରହିଛି, ଯିଏକି ଜାମାତ-ଇ-ଇସ୍ଲାମୀର ସହଯୋଗୀ ଅଟେ।

source: https://www.scmp.com

ଆଝାର ତଦନ୍ତକାରୀ ଏଜେନ୍ସିକୁ କହିଥିଲା ଯେହେତୁ ସେ ଆତଙ୍କୀ ସଂଗଠନ ହିଜବୁଲ ମୁଜାହିଦ୍ଦିନ ପ୍ରତି ନିଷ୍ଠାବାନ ଥିଲା ତେଣୁ ବିନମ୍ରତାର ସହ ତା’ର ଆର୍ଥିକ ସାହର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲା। ସେ ସମୟରେ ଆରବ ଦେଶ କଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦେବାକୁ ଚାହୁଁନଥିଲା। ଆବୁଧାବୀରେ ଆଝାରକୁ ପାକିସ୍ତାନୀ ମୁଦ୍ରା ଅନୁସାରେ ୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିଥିଲା। ତେବେ ଶାରଜାହାରେ ତିନି ଓ ଦ୍ବିତୀୟଥର ସାଉଦି ଆରବରୁ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିଥିଲା। ଉଲ୍ଳେଖନୀୟ ଯେ ଆଝାର ପ୍ରଥମ ଥର ନକଲି ପର୍ତ୍ତୁଗାଲୀ ପାସପୋର୍ଟରେ ୧୯୯୪ରେ ଦିଲ୍ଲୀ ଆସିଥିଲା ଓ ୬ ଦିନ ପରେ ଧରାପଡିଥିଲା। ୧୯୯୯ରେ ଇଣ୍ଡିଆନ ଏୟାରଲାଇନ୍ସର ବିମାନ ଅପହରଣ କରିବା ପରେ ଭାରତୀୟ ବନ୍ଧକଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଆଝାରକୁ  ଛଡା ଯାଇଥିଲା।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର