PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୪ ତାରିଖ ସକାଳେ ସ୍ଥଳଭାଗ ବାତ୍ୟା ଛୁଇଁବ ବୋଲି ଏସଆରସିଙ୍କ ସୂଚନା।
  • ||
  • ଓମିକ୍ରନ୍ ଭୟ : ତାମିଲନାଡୁର ଏକ ସ୍କୁଲ୍‌ରେ କରୋନା ଆତଙ୍କ , ୨୫ ପିଲାଙ୍କୁ କୋଭିଡ୍‌ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ୨୯ ଦେଶକୁ ମାଡ଼ି ଗଲାଣି ଓମିକ୍ରନ୍ – ପ୍ରେସମିଟ୍‌ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ସୂଚନା
  • ||
  • ଭାରତରେ ଓମିକ୍ରନ ,କର୍ଣ୍ଣାଟକରୁ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨ ଓମିକ୍ରନ ଆକ୍ରାନ୍ତ , ପ୍ରେସ୍‌ମିଟ୍‌ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ସୂଚନା
  • ||
  • ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନି ଓମିକ୍ରନ , ଏ ନେଇ ଖବରକୁ ଖଣ୍ଡନ କଲା ତେଲେଙ୍ଗାନା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ । ବ୍ରିଟେନ୍‌ ଫେରନ୍ତା ମହିଳା କୋଭିଡ୍‌ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭାରତରେ ପ୍ରଥମ ଓମିକ୍ରନ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଚିହ୍ନଟ , ତେଲେଙ୍ଗାନାରୁ ଓମିକ୍ରନ୍‌ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ , ଆକ୍ରାନ୍ତ ମହିଳାଙ୍କର ବୟସ ୩୫ ବର୍ଷ , ଇଂଲଣ୍ଡରୁ ଫେରିଥିଲେ ସଂପୃକ୍ତ ମହିଳା
  • ||
  • କଟକ: ଗାଡ଼ି ଟଣା ବେଳେ ଫାଇନାନ୍ସ କମ୍ପାନି କର୍ମଚାରୀ ଉପରକୁ ବ୍ଲାଙ୍କ ଫାଇରିଙ୍ଗ୍ ଘଟଣା, ଦୁଇ ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଧରିବା ପାଇଁ କଟକ ପୋଲିସ ଟିମ୍ ଗଞ୍ଜାମରେ
  • ||
  • ଅମ୍ବାଦଳା: ୮ ଲକ୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ବାଇକ ସହ ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: ବିଶିଷ୍ଟ ସିପିଏମ୍ ନେତା ବସନ୍ତ ନନ୍ଦଙ୍କ ହୃଦଘାତରେ ବିୟୋଗ
  • ||
  • ରାୟଗଡା: ୩ ବର୍ଷ ଅଙ୍ଗନବାଡି ଚାକିରି କରିବା ପରେ ଚାକିରିରୁ ବାହାର କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • କାଶୀପୁର: ହାତଗୁଞ୍ଜା ବିନା ଘୁଞ୍ଚୁନି ଫାଇଲ, ପ୍ରାପ୍ୟ ପାଇବାରେ ହଇରାଣ ଅବସର ଶିକ୍ଷକ
  • ||
  • ପାପଡାହାଣ୍ଡି: ମହୁ ମାଛି ଆକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧ ଗୁରୁତର!
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼: କୋଇଡାରେ ଥମୁନି ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଘରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଟାଣି ଦଳି ଦେଲା ଦନ୍ତା, ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ଉଡିଗଲା ପ୍ରାଣ ବାୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବିଧାନସଭାର ଶୀତକାଳୀନ ଅଧିବେଶର ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନ, ଆରମ୍ଭରୁ ବିରୋଧୀଙ୍କ ହୋହଲ୍ଲା ଓ ହଟ୍ଟଗୋଳ, ୪ ଯାଏଁ ଗୃହ ମୁଲତବୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ୧୨ ଘଣ୍ଟାରେ ଅବପାତ, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ବାତ୍ୟା ରପୂ ନେବ ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୧୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୨୫୨ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ, ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୦୪୯୫୯୭ ଜଣକୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:୨୩ ରାଷ୍ଟ୍ରକୁ ବ୍ୟାପିଲା ଓମ୍ରିକନ୍, ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ବିମାନ ଉଡାଣ ସ୍ଥଗିତ
  • ||
  • ସୋର: ମନ୍ଦିରରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା ଓ ରୂପା ଗହଣା ଚୋରି
  • ||
  • କୋକସରା: ବିଦ୍ୟୁତ ସଂଯୋଗ ପାଇଁ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ
  • ||

ଏଠାରେ ଅଛନ୍ତି ମାତ୍ର ଜଣେ ଭୋଟର, ପ୍ରତି ବର୍ଷ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ୍ କରିଥାନ୍ତି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା

ଜୁନାଗଡ,୧୪।୩: ନିକଟରେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ତାରିଖ ଘୋଷଣା ହୋଇସାରିଛି। ସେଥିପାଇଁ ଏବେ ବେଶ୍ ସରଗରମ ହୋଇ ଉଠଛି ଦେଶରେ ରାଜନୈତିକ ମାହୋଲ। ତେବେ ଏହା ଭିତରେ ଏବେ ଏକ ମଜାଦାର କଥା ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଛି। ତାହା ଶୁଣି ଆପଣମାନେ ନିହାତି ପକ୍ଷେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ। ଗୁଜରାଟରେ ଏଭଳି ଏକ ପୋଲିଂ ବୁଥ୍ ରହିଛି, ଯେଉଁଠି ଜଣେ ମାତ୍ର ଭୋଟର ରହିଛନ୍ତି। ଜୁନାଗଡ ସ୍ଥିତ ଗୀର ଜଙ୍ଗଲରେ ବାଣୋଜ ନାମକ ଏକ ସ୍ଥାନ ରହିଛି। ଯେଉଁଠି ଏକ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥଳରେ ଭରତଦାସ ବାପୁ ନାମକ ସାଧୁ ରୁହନ୍ତ। ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ୍ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ବିଶେ​‌ଷ ଭାବରେ ଭୋଟଦାନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ କରିଥାନ୍ତି।

source:https://www.scoopwhoop.com

ଏହି ସାଧୁଜଣକ ହେଉଛନ୍ତି ମହନ୍ତ ଭରତଦାସ ବାପୁ।ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଦେଶର ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ୍ ଭୋଟଦାନ ପାଇଁ ଖାସ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରିଥାନ୍ତି। ଗିର ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରେ ବାଣ ଗଙ୍ଗା ମହାଦେବ ମନ୍ଦିରର ମହନ୍ତ ଭରତଦାସ ଗୁରୁ ଦର୍ଶନଦାସ କେବଳ ଏକମାତ୍ର ମତଦାତା।

source:https://www.scoopwhoop.com

ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇ ଜୁନାଗଡର ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଡଃ. ସୌରଭ ପାରଧି କହିଛନ୍ତି ଆମର ଜଣେ ଭୋଟରଙ୍କ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ୍ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି। ଗୁଜରାଟ ବନବିଭାଗ ଦ୍ବାରା ଗିର ଜଙ୍ଗଳରେ ଥିବା ବାଣୋଜ ମନ୍ଦିର ପାଖରେ ହିଁ ଏକ ଖାସ୍ ପୋଲିଂ ବୁଥ୍ ତିଆରି କରାଯିବ। ଏହି ପୋଲିଂ ବୁଥ୍ ଗିର-ସୋମନାଥ ଜିଲ୍ଲାର ଗିର-ଗଢା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ରହିଛି। ଏହି ଜଙ୍ଗଲ ୫୫ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ରହିଛି। ଭରତଦାସ ବାବା ଭୋଟଦାନ ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନର ଏକ ଖାସ୍ ପୋଲିଂ ପାର୍ଟି ଗଠନ କରାଯାଇଛି।

source:https://www.scoopwhoop.com

ବାଣୋଜ ନାମକ ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ଗିର ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରେ ରହିଛି। ତେଣୁ ସେଠାକୁ ଯିବା ଆସିବା ପାଇଁ ବହୁତ କଷ୍ଟ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ। କାରଣ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ବାଘମାନେ ଚଳବିଚଳ କରିଥାନ୍ତି। ମହନ୍ତ ଜଣକ ସେଠାରେ ଏକାକୀ ରୁହନ୍ତି। ଏହାଠାରୁ ଯେ କୌଣସି ସହର କିମ୍ବା ଗାଁ ଅତି କମରେ ୩୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ରହିଥାଏ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର