PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାଲେଶ୍ୱର: ବାଲେଶ୍ୱର ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ହାଇଦରର ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ, ମାଜିଷ୍ଟେ୍ରଟ୍‌ଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ​ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ କରିବେ​‌ ୩ ଜଣିଆ ଡାକ୍ତରୀ ଟିମ୍
  • ||
  • ରଙ୍ଗେଇଲୁଣ୍ଡା: ହଳଦିଆପଦର ନିକଟରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ସହ ଅଟୋ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୩ ମହିଳା ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସୋର: ହାଇଦର୍ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର ସ୍ଥଳରୁ ୨ଟି ଗୁଳି ଜବତ କଲା ପୋଲିସ ଓ ସାଇଣ୍ଟିଫିକ୍‌ ଟିମ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୬୭ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ସାଢ଼େ ୫ ହଜାର ଟପିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩୩ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜଧାନୀରେ କାୟା ମେଲାଉଛି ଡେଙ୍ଗୁ, ୧୨ ଦିନରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୫୦ ପାର୍
  • ||
  • ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି : ଏସିଏଫ୍‌ ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନ ଡେଥ୍ ମିଷ୍ଟ୍ରି, ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ପାରଳା ପୁଲିସର ୫ଜଣିଆ ଟିମ୍‌, ବିଦ୍ୟାଙ୍କ ପାର୍ଟି ସହ ସୌମ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁର ଲିଙ୍କ୍‌ ଖୋଜିବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩୩ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ମନ୍ଦାର ଫୁଲ ଗଛ କଟାକୁ ନେଇ ଶଳାକୁ ଭିଣୋଇର ସଙ୍ଘବଦ୍ଧ ଆକ୍ରମଣ, ସଜ୍ଞାହୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ନଦୀ କୂଳରୁ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୮ରେ ପୁଣି ଏକ ଲଘୁଚାପ, ୨୭ରୁ ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା
  • ||

ଲାଲ୍‌ କିଲ୍ଲାରୁ ସାଇବର ଓ୍ୱାର ପ୍ରତିହତ ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ବଡ ଘୋଷଣା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ – ଲାଲ କିଲ୍ଲାରୁ ପ୍ରଧାମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କର ବଡ ଘୋଷଣା । ଚୀନ୍‌ର ସାଇବର ଆଟାକକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବା ପାଇଁ ଲାଲ କିଲ୍ଲାରୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ । ୨ ମାସରେ ଚୀନ୍‌ର ୧୦୦ଟି ଆପ୍‌କୁ ନିଷେଧ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ଭାରତ ସରକାର ସାଇବର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ନୂଆ ନିୟମ ପ୍ରଣୟନ କରିବା ପାଇଁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଚୀନ୍‌ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ପରି ଦେଶ ପାଇଁ ବିଶେଷ ଧରଣର ଫାୟର ଓ୍ୱାଲ ହେବ । ସାଇବର ଆଟାକାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ବଡ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣକରିବା ପାଇଁ ଯାଉଥିବା ମୋଦୀ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

ଚୀନ୍‌ର ଓ୍ୱେବସାଇଟ୍‌ମାନଙ୍କରେ ବିଭିନ୍ନ ଭାରତ ବିରୋଧି ଦୃଶ୍ୟକୁ ଭାଇରାଲ୍‌ କରିବା ସହ ଭାରତରେ ସାଇବର ଆଟାକ କରାଯାଉଛି । ଭାରତ ବିରୋଧରେ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଏବଂ ପରୋକ୍ଷ ଭାବେ ସାଇବର ଯୁଦ୍ଧ କରାଯାଉଛି । ବିଭିନ୍ନ କମ୍ପାନୀ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କର ଆକାଉଣ୍ଟ ବି ହ୍ୟାକ କରୁଛନ୍ତି ।

ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ୨୦୧୯ ପ୍ରଥମ ତିନିମାସ ଓ ୨୦୨୦ ଜାନୁଆରୀରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟରେ ତୁଳନା କଲେ ଜଣାପଡ଼େ ଭାରତରେ ସାଇବର ଆଟାକ ୩୭ ପ୍ରତିଶତ ବଢିଛି । ବିଶେଷ କରି ୟୁଏସ୍ବି ଡ୍ରାଇଭ, ସିଡି, ଡିଭିଡି ପରି ଅଫ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଡିଭାଇସ ମାଧ୍ୟମରେ ସାଇବର ଆଟାକ ଜାରିରହିଛି । ୱେବ ଥ୍ରେଟ ଡିଟେକ୍ସନ୍‌ରେ ଭାରତ ବିଶ୍ବରେ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ୩୨ ରାଙ୍କରୁ ବଢି ୨୭ରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ରଥମ ୩ ମାସରେ ଭାରତରେ ହୋଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ସର୍ଭର ଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ପ୍ରାୟ ୨୩ ଲକ୍ଷ ସାଇବର ଆଟାକ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ବିଶ୍ବରେ ଏଭଳି ଆକ୍ରମଣ ଶିକାର ହେଉଥିବା ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତର ସ୍ଥାନ ୧୧ ରହିଛି। ପରିସଂଖ୍ୟାନ ସ୍ପଷ୍ଟ କରୁଛି ଆଗକୁ ଚାଇନିଜ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ପଟୁ ସାଇବର ଆଟାକ ଭୟ ଆହୁରି ବଢିବ।

ସାଇବାର ଆଟାକକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ଫାୟାର ଓ୍ୱାଲକୁ ଆହୁରି ସୁଦୃଢ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷିତ କରିବା ପାଇଁ ପଡିବ । ଏଥିପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର