PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋଭିଡ୍ ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ; କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ନଥିଲେ ବି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମିଳିବ ଆଡ୍‌ମିଶନ
  • ||
  • ବିହାର : JDU ନେତା ତଥା MLC ତନଭୀର ଅଖତରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ , କରୋନାରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିଲେ
  • ||
  • ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଇ ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ପ୍ରାଣହରାଇଲେ ଶ୍ରମିକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ୱର: ଘରୋଇ କ୍ଲିନିକରେ ପୁଣି ପ୍ରସବ ପରେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିରମହାରାଜପୁର : ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲା ବିରମହାରାଜପୁର ସହରର ସାମ୍ବାଦିକ ଭବନ ନିକଟରେ ଅଳିଆ ଗଦାରୁ ନିଆଁ ଲାଗି ପୋଡିଗଲା ସେଲୁନ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ପୁଲିସ ଡିଜି, ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ସମୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ଗିରିସଲା ସୀମାକୁ ଯିବେ
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ଥାନାରେ ପଶି ଧମକ ଦେବା ଅଭିଯୋଗରେ ୨ ନକଲି ସାମ୍ବାଦିକ ଗିରଫ, ଡ୍ରାଇଭର ସମେତ ୩ ଦାମୀ କାର ଜବତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଦେଶରେ ୪ ଲକ୍ଷ ୧ ହଜାର ୭୮ ନୂଆ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ୪ ହଜାର ୧୮୭ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • କଟକ: ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରୁ ଏସସିବି କାଜୁଆଲଟିରେ ପଡି ରହିଛି କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତଦେହ, ଏନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କଲେ ଡାକ୍ତର ଓ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • ଗାଙ୍ଗପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଷଢଙ୍ଗିପଲ୍ଲୀ ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା ସ୍ପିରିଟ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ, ୨ ଆହାତ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ସାଲେପୁର ସବ୍-ଜେଲରୁ ଆଉ ୯ଜଣ କଏଦୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ:ହଳଦୀକୁଣ୍ଡ ପଞ୍ଚାୟତର ପୁରୁଣାପାଣି ଗାଁରେ ଘଟିଲା ଆଘଟଣ, ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ଆଖିବୁଜିଲେ ମା’- ଝିଅ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ପୁଇଁତୋଳା ଛକରେ ଅଟୋ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ, ଅଟୋ ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ ,୩ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଇଗିଣିଆ ଛକରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା, କଣ୍ଟେନର ଖସି ଟ୍ରଲର ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ, ହେଲପର ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୨୧ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୧୬୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଞ୍ଚି : ଝାରଖଣ୍ଡର ରାଞ୍ଚିର ସଦର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସପ୍ଲାଇ ବନ୍ଦ ହେବା କାରଣରୁ ୫ ରୋଗୀ ମୃତ, ଯାଞ୍ଚ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ବିସ୍ଫୋରଣ, ଦିନକରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧ ହଜାର ୮୦୭ ପଜିଟିଭ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଜି ଅଧା ଓଡ଼ିଶାରେ କାଳବୈଶାଖୀ, ୩ ଜିଲ୍ଲାରେ କୁଆପଥର ବର୍ଷିବା ନେଇ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କଲେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍‌ କମିଶନର, ୧୧ରୁ ବଢ଼ିବ ତାତି
  • ||

‘ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ କଳାଧନ’ ପ୍ରସଙ୍ଗ: ଅଭିଯୋଗ ସତ୍ତେ୍ୱ ତଦନ୍ତ ଏଜେନ୍ସି ଚୁପ୍‌

source:www.thehindu.com

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୭ା୩(ବ୍ୟୁରୋ): ପୂର୍ବତନ ବିଜେଡି ସାଂସଦ ତଥା ଶିଳ୍ପପତି ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡା, ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଜଗି ମଙ୍ଗତ ପଣ୍ଡା ଓ ତାଙ୍କ ସହଯୋଗୀ ମଞ୍ଜୁଳା ଦେବୀ ଶ୍ରଫ୍‌ ବାହାମସ୍‌ର ସେଲ୍‌ କମ୍ପାନି ଜରିଆରେ କଳାଧନ ହେରଫେର୍‌ ଓ ଟିକସ ଫାଙ୍କିଛନ୍ତି । ଏନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ (ପିଏମ୍‌ଓ), ସିବିଆଇ, ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ (ଇଡି), କଳାଧନ ଏସ୍‌ଆଇଟି ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଅଭିଯୋଗ କରାଯିବାର ୪୨ ଦିନ ବିତଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସବୁ ତଦନ୍ତ ଏଜେନ୍ସି ହାତବାନ୍ଧି ଚୁପ୍‌ ବସିଛନ୍ତି ।
ସୂଚନା ଅଧିକାର କର୍ମୀ ତଥା ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ସାମ୍ବାଦିକ ଭୁପେନ ସିଂହ ପଟେଲ ଆଜି ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତରେ ଆସି ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗ ବାଢ଼ିଛନ୍ତି । ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ସେ କହିଛନ୍ତି, ବାହାମସ୍‌ରେ ଭାରତୀୟଙ୍କର ୧୩ ଲକ୍ଷ ସେଲ୍‌ କମ୍ପାନିରେ କଳାଧନ ଥିବା ନେଇ ୨୦୧୬ରେ ଆଇସିଆଇଜେ ଖୁଲାସା କରିଥିଲା । ଏହାପରେ ସେ ଓ ତାଙ୍କ ଟିମ୍‌ ଗତ ଦେଢ଼ ବର୍ଷ ହେଲା ବାହାମସ୍‌ରେ ଥିବା ସେଲ୍‌ କମ୍ପାନି ସମ୍ପର୍କରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଜାରି ରଖିଥିଲେ । ଏ ଅବସରରେ ସେମାନେ ଫିନ୍‌ଲେ କର୍ପୋରେସନ, ପିକିକା ଲିମିଟେଡ୍‌ ଓ ମେସିନା କର୍ପୋରେସନ ଭଳି ୩ଟି ସେଲ୍‌ କମ୍ପାନିର ସନ୍ଧାନ ପାଇଛନ୍ତି ଯାହାକି ଓଡ଼ିଶାର ବିଶିଷ୍ଟ ରାଜନେତା ତଥା ଶିଳ୍ପପତି ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡା ଓ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଜଗି ମଙ୍ଗତ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ସହ ଜଡ଼ିତ । ଏହି କମ୍ପାନିଗୁଡ଼ିକ କେବଳ କାଗଜ କଲମରେ ଚାଲିଥିଲା । ଓଟିଭିର ନିର୍ଦ୍ଦେଶିକା ମଞ୍ଜୁଳା ଦେବୀ ଶ୍ରଫ୍‌ ଫିନ୍‌ଲେ କାର୍ପୋରେସନ ନାମକ ସେଲ୍‌ କମ୍ପାନିର ପାୱର ଅଫ୍‌ ଆଟର୍ଣ୍ଣି ଥିଲେ । ତାଙ୍କ ଜରିଆରେ ଭାରତୀୟ ଆଇନ ଆଖିରେ ଅଙ୍ଗୁଠି ଗେଞ୍ଜି ବହୁ ପରିମାଣର କଳାଧନ ବିଦେଶରୁ ଓଡ଼ିଶାକୁ ଆସିଛି । ପ୍ରାୟ ୧୭.୭୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ସେମାନଙ୍କ ସହ ଜଡ଼ିତ କମ୍ପାନି ଅରଟେଲ୍‌ କମ୍ୟୁନିକେସନ, ମେଟ୍ରୋ ସ୍କାଏନେଟ୍‌, ଓଟିଭି ଓ ଏମ୍‌ଏସ୍‌ ଟେଲିକମ୍‌ରେ ନିବେଶ ହୋଇଛି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ପଟେଲ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।
ଏ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଜାନୁଆରୀ ୨୪ରେ ସେ ପିଏମ୍‌ଓ, ଇଡି, ସିବିଆଇ, କଳାଧନ ଏସ୍‌ଆଇଟି, ମାଗ୍‌ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ୮ ପୃଷ୍ଠାର ଏ ଅଭିଯୋଗ ସହ ଶ୍ରୀ ପଣ୍ଡା, ଶ୍ରୀମତୀ ପଣ୍ଡା ଓ ମଞ୍ଜୁଳା ଦେବୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ୨୦୦ ପୃଷ୍ଠାର ପ୍ରମାଣ ମଧ୍ୟ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ୍ତେ୍ୱ ତଦନ୍ତ ଏଜେନ୍ସିଗୁଡ଼ିକ ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ପ୍ରକାର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯାଇ ନ ଥିବା ଶ୍ରୀ ପଟେଲ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।
ସୂଚନା ଥାଉକି, ନିକଟରେ ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅର୍ଥ ଠକେଇ ଓ ଟିକସ ଫାଙ୍କି ଅଭିଯୋଗ ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଥିଲା । ଆଗକୁ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଥିବାରୁ ଏ ଅଭିଯୋଗ ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ ରାଜନୈତିକ ଜୀବନକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର