PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର ଡେଲଟା ଛକରେ ଜୁଏଲାରୀ ଦୋକାନରୁ ଲୁଟ୍‌ , କେଜିଏ ସୁନା, ୧୦ କେଜି ରୁପା ଅଳଙ୍କାର ଓ କ୍ୟାସ୍‌ ବକ୍ସରୁ ଦେଢ଼ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ନେଇ ଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରୁ ପୁଣି ୭ ଓମିକ୍ରନ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ , ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ସୂଚନା,ଭାରତରେ ଓମିକ୍ରନ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୨ କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଯାଜପୁର ଡୁବୁରିରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ନୂଆ ଇଏସ୍‌ଆଇ ହସ୍ପିଟାଲ । ଏଠାରେ ୧୦୦ ଶଯ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ହସ୍ପିଟାଲ ହେବ । ଏନେଇ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ କେନ୍ଦ୍ର ଶ୍ରମ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ।
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ାରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ESICର ଉପ ଆଞ୍ଚଳିକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ – ESICର ବୈଠକରେ ଅନୁମୋଦନ ଦେଲେ ଶ୍ରମ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ପୁରୀ: ପୁରୀଠୁ ୭୦ କିମି ଦୂରରେ ବାତ୍ୟା ଜୱାଦ୍, ଆସନ୍ତାକାଲି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଆଡ଼କୁ ଗତି କରିବ
  • ||
  • ଜାମଗାଁ: ବିଦ୍ୟୁତ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଜଣେ ଯୁବକ ମୃତ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼: ଭାରସାମ୍ଯ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଟ୍ରାକ୍ଟର, ତଳେ ଚାପି ହୋଇ ଚାଲିଗଲା ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ବାରହା ଫାଶରେ ପଡି ଚାଲିଗଲା ଯୁବକଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • କଟକ : ‘ଜୱାଦ’ ପ୍ରଭାବରେ କଟକରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୨୦.୫୧ ମିମି ବୃଷ୍ଟିପାତ ରେକର୍ଡ
  • ||
  • ମ.ରାମପୁର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଗଲେ ଡ୍ରାଇଭର୍ ଏବଂ ହେଲପର୍‌
  • ||
  • ସୋର : ଜଳିଗଲା ୨ ମହଲା ଘର, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସାମଗ୍ରୀ ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜାନୁଆରୀରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହର, ଓମିକ୍ରନ୍ ସାଜିବ ଘାତକ: ଆଇଆଇଟି କାନପୁର ସତର୍କବାଣୀ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ପାଟଣା ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଦଳିମକଚି ନଷ୍ଟ କରିଦେଲେ ଏକର ଏକର ଧାନ ଫସଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅବପାତ ରୂପ ନେଲା ବାତ୍ୟା ଜୱାଦ, ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିବ, ୧୦ ଜିଲ୍ଲାକୁ ଅରେଞ୍ଜ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଟଳିଲା ବାତ୍ୟା ବିପଦ, ଉଜୁଡ଼ିଲା ଚାଷ, ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶାରେ ଅଧିକ ବର୍ଷିପାରେ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ଉଜୁଡିଲା ଫସଲ, ଚାଷୀ ମୁଣ୍ଡରେ ଚଡ଼କ
  • ||
  • ପଦ୍ମପୁର : ଧାନ ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ମାଡି ବସିଲା ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ, ୨୨୦ ବସ୍ତା ଧାନ ଜବତ
  • ||

‘ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ କଳାଧନ’ ପ୍ରସଙ୍ଗ: ଅଭିଯୋଗ ସତ୍ତେ୍ୱ ତଦନ୍ତ ଏଜେନ୍ସି ଚୁପ୍‌

source:www.thehindu.com

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୭ା୩(ବ୍ୟୁରୋ): ପୂର୍ବତନ ବିଜେଡି ସାଂସଦ ତଥା ଶିଳ୍ପପତି ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡା, ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଜଗି ମଙ୍ଗତ ପଣ୍ଡା ଓ ତାଙ୍କ ସହଯୋଗୀ ମଞ୍ଜୁଳା ଦେବୀ ଶ୍ରଫ୍‌ ବାହାମସ୍‌ର ସେଲ୍‌ କମ୍ପାନି ଜରିଆରେ କଳାଧନ ହେରଫେର୍‌ ଓ ଟିକସ ଫାଙ୍କିଛନ୍ତି । ଏନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ (ପିଏମ୍‌ଓ), ସିବିଆଇ, ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ (ଇଡି), କଳାଧନ ଏସ୍‌ଆଇଟି ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଅଭିଯୋଗ କରାଯିବାର ୪୨ ଦିନ ବିତଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସବୁ ତଦନ୍ତ ଏଜେନ୍ସି ହାତବାନ୍ଧି ଚୁପ୍‌ ବସିଛନ୍ତି ।
ସୂଚନା ଅଧିକାର କର୍ମୀ ତଥା ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ସାମ୍ବାଦିକ ଭୁପେନ ସିଂହ ପଟେଲ ଆଜି ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତରେ ଆସି ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗ ବାଢ଼ିଛନ୍ତି । ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ସେ କହିଛନ୍ତି, ବାହାମସ୍‌ରେ ଭାରତୀୟଙ୍କର ୧୩ ଲକ୍ଷ ସେଲ୍‌ କମ୍ପାନିରେ କଳାଧନ ଥିବା ନେଇ ୨୦୧୬ରେ ଆଇସିଆଇଜେ ଖୁଲାସା କରିଥିଲା । ଏହାପରେ ସେ ଓ ତାଙ୍କ ଟିମ୍‌ ଗତ ଦେଢ଼ ବର୍ଷ ହେଲା ବାହାମସ୍‌ରେ ଥିବା ସେଲ୍‌ କମ୍ପାନି ସମ୍ପର୍କରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଜାରି ରଖିଥିଲେ । ଏ ଅବସରରେ ସେମାନେ ଫିନ୍‌ଲେ କର୍ପୋରେସନ, ପିକିକା ଲିମିଟେଡ୍‌ ଓ ମେସିନା କର୍ପୋରେସନ ଭଳି ୩ଟି ସେଲ୍‌ କମ୍ପାନିର ସନ୍ଧାନ ପାଇଛନ୍ତି ଯାହାକି ଓଡ଼ିଶାର ବିଶିଷ୍ଟ ରାଜନେତା ତଥା ଶିଳ୍ପପତି ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡା ଓ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଜଗି ମଙ୍ଗତ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ସହ ଜଡ଼ିତ । ଏହି କମ୍ପାନିଗୁଡ଼ିକ କେବଳ କାଗଜ କଲମରେ ଚାଲିଥିଲା । ଓଟିଭିର ନିର୍ଦ୍ଦେଶିକା ମଞ୍ଜୁଳା ଦେବୀ ଶ୍ରଫ୍‌ ଫିନ୍‌ଲେ କାର୍ପୋରେସନ ନାମକ ସେଲ୍‌ କମ୍ପାନିର ପାୱର ଅଫ୍‌ ଆଟର୍ଣ୍ଣି ଥିଲେ । ତାଙ୍କ ଜରିଆରେ ଭାରତୀୟ ଆଇନ ଆଖିରେ ଅଙ୍ଗୁଠି ଗେଞ୍ଜି ବହୁ ପରିମାଣର କଳାଧନ ବିଦେଶରୁ ଓଡ଼ିଶାକୁ ଆସିଛି । ପ୍ରାୟ ୧୭.୭୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ସେମାନଙ୍କ ସହ ଜଡ଼ିତ କମ୍ପାନି ଅରଟେଲ୍‌ କମ୍ୟୁନିକେସନ, ମେଟ୍ରୋ ସ୍କାଏନେଟ୍‌, ଓଟିଭି ଓ ଏମ୍‌ଏସ୍‌ ଟେଲିକମ୍‌ରେ ନିବେଶ ହୋଇଛି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ପଟେଲ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।
ଏ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଜାନୁଆରୀ ୨୪ରେ ସେ ପିଏମ୍‌ଓ, ଇଡି, ସିବିଆଇ, କଳାଧନ ଏସ୍‌ଆଇଟି, ମାଗ୍‌ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ୮ ପୃଷ୍ଠାର ଏ ଅଭିଯୋଗ ସହ ଶ୍ରୀ ପଣ୍ଡା, ଶ୍ରୀମତୀ ପଣ୍ଡା ଓ ମଞ୍ଜୁଳା ଦେବୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ୨୦୦ ପୃଷ୍ଠାର ପ୍ରମାଣ ମଧ୍ୟ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ୍ତେ୍ୱ ତଦନ୍ତ ଏଜେନ୍ସିଗୁଡ଼ିକ ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ପ୍ରକାର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯାଇ ନ ଥିବା ଶ୍ରୀ ପଟେଲ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।
ସୂଚନା ଥାଉକି, ନିକଟରେ ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅର୍ଥ ଠକେଇ ଓ ଟିକସ ଫାଙ୍କି ଅଭିଯୋଗ ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଥିଲା । ଆଗକୁ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଥିବାରୁ ଏ ଅଭିଯୋଗ ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ ରାଜନୈତିକ ଜୀବନକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି ।