ଗଣମାଧ୍ୟମ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା

ବଲାଙ୍ଗୀର,୨୯ା୧(ସପ୍ର): ବୈଜୟନ୍ତୀ ପଡ଼ାଠାରେ ନିଶାସକ୍ତଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସଂଘଠିତ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣାକୁ ତିନି ସପ୍ତାହ ନପୂରୁଣୁ ଆଉ ମର୍ମଭେଦୀ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଦୈନିକ ସମାଜର ପ୍ରସାର ନିର୍ବାହୀ ଭାବରେ ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ପ୍ରତାପଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର(୩୫)ଙ୍କୁ ସୋମବାର ରାତିରେ ତିନି ଜଣ ଯୁବକ ଲୁଟ ପରେ ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି । ଗତ ୨୪ ତାରିଖରେ ପ୍ରତାପ ଛୁଟିରେ ଘରକୁ ଯାଇଥିଲେ । ସୋମବାର ରାତି ପ୍ରାୟ ସାଢ଼େ ୧୧ଟା ବେଳେ ସେ କୋରାପୁଟ- ରାଉରକେଲା ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ବଲାଙ୍ଗୀର ଆସିଥିଲେ । ଷ୍ଟେସନରୁ ଚାଲିଚାଲି ସାଗର କଲୋନୀସ୍ଥିତ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ସ୍ଥାନୀୟ ପଣ୍ୟାଗାର ନିକଟରେ ନିଶାସକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ଥିବା ତେଲିଗୋଠପଡ଼ାର ସ୍ୱାଧୀନ ମେହେର, ତପନ ନାଏକ ଏବଂ ହାତୀପଡ଼ାର ତୁଫାନ ନାଗ ତାଙ୍କୁ ଅଟକାଇ ମୋବାଇଲ ଏବଂ ବ୍ୟାଗ ଲୁଟିଥିଲେ । ପ୍ରତାପ ଏହାକୁ ପ୍ରତିରୋଧ କରିବାରୁ ସେମାନେ ତାଙ୍କ ଛାତି ଏବଂ ପେଟରେ ଧାରୁଆ ଅସ୍ତ୍ର(ଅପରେସନ ସମୟରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିବା ବ୍ଲେଡ)ରେ ଆଘାତ କରିଥିଲେ । ଆକ୍ରମଣ ପରେ ସେମାନେ ତାଙ୍କୁ ତଳେ ପକାଇ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଚାପି ଧରିଥିଲେ । ଫଳରେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ହିଁ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା । ସେହି ସମୟରେ ଷ୍ଟେସନରୁ ଫେରୁଥିବା ଜଣେ ଯୁବକ ଏହା ଦେଖି ପୁଲିସ ପିସିଆରକୁ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିଲେ । ଖବର ପାଇ ପୁଲିସ ଘଟଣାସ୍ଥଳକୁ ପହଞ୍ଚି ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲା । ପିସିଆର ଆସୁଥିବା ଦେଖି ଦୁଇଜଣ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଦୌଡ଼ି ପଳାଇଥିଲେ । ଅନ୍ୟତମ ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ୱାଧୀନ ମେହେର ନିକଟସ୍ଥ ଏକ ଘର ଭିତରକୁ ପଶିଯାଇ ସେଠାରେ ଲୁଚିଯାଇଥିଲା । ପୁଲିସ ଖୋଜାଖୋଜି କରି ତାକୁ କାବୁ କରିଥିଲା । ପରେ ସ୍ୱାଧୀନଠାରୁ ସୂଚନା ନେଇ ପୁଲିସ ଅନ୍ୟ ଦୁଇ ଅଭିଯୁକ୍ତ ତପନ ଏବଂ ତୁଫାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଗିରଫ କରିଥିଲା । ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଏସ୍‌ପି କେ.ଶିବା ସୁବ୍ରମଣି ତିନି ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ପଚରାଉଚୁରା କରିବା ପରେ ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ସ୍ୱାଧୀନ ଏବଂ ତପନ ସଂପୃକ୍ତ ଥିବା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ରକ୍ତଭିଜା ଲୁଗା ଏବଂ ବ୍ଲେଡ୍‌ ଜବତ କରାଯାଇଛି । ଅନ୍ୟତମ ଅଭିଯୁକ୍ତ ତୁଫାନକୁ ଏବେ ମଧ୍ୟ ପୁଲିସ ଅଟକ ରଖି ପଚରାଉଚୁରା ଚଳାଇଛି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଜଗତସିଂପୁର ଜିଲ୍ଲା କୁଜଙ୍ଗ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗଣ୍ଡକିପୁର ଗ୍ରାମର ଗଙ୍ଗାଧର ଜେନାଙ୍କ ବଡ଼ ପୁଅ ପ୍ରତାପ(ପ୍ରତାପ ସତ୍ୟପାଠ ଜରିଆରେ ନିଜ ସାଙ୍ଗିଆ ବଦଳାଇ ମହାପାତ୍ର କରିଛନ୍ତି) ‘ପ୍ରମେୟ’ର ବାଲେଶ୍ୱର ସଂସ୍କରଣରେ ପ୍ରସାର ଅଧିକାରୀ ଭାବେ କାମ କରୁଥିଲେ । ‘ପ୍ରମେୟ’ରେ କାମ କରୁଥିବା ସମୟରେ ନିଜ ସହକର୍ମୀଙ୍କ ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ବ୍ୟବହାର ବହୁତ ଭଲ ଥିଲା । ସେ ମଧ୍ୟ ନିଜ ଦକ୍ଷତା ପ୍ରତିପାଦିତ କରିଥିଲେ । ପରେ ଗତ ଗତ ଜୁନ ମାସରୁ ସେ ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ‘ସମାଜ’ର ପ୍ରସାର ନିର୍ବାହୀ ଭାବରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ବଲାଙ୍ଗୀର ଏବଂ ସୋନପୁର ଜିଲ୍ଲାର ପ୍ରସାର ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବାରୁ ପ୍ରାୟ ରାତିବେଳା ଯାତାୟାତ କରୁଥିଲେ । ଗତ ୨୪ତାରିଖରେ ସେ ଘରକୁ ଯାଇ ସୋମବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଭିମୁଖେ ବାହାରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ବାହାରିବା ବେଳେ ବିଳମ୍ବ ହୋଇଯାଇଥିବାରୁ ସମ୍ବଲପୁରରୁ ସେ ରାଉରକେଲା-କୋରାପୁଟ ଟ୍ରେନ ଯୋଗେ ବଲାଙ୍ଗୀର ଫେରିଥିଲେ । ରାତି ପ୍ରାୟ ସାଢ଼େ ୧୧ଟା ବେଳେ ପ୍ରତାପ ଚାଲିଚାଲି ତେଲିଗୋଠପଡ଼ା ନିକଟରେ ଥିବା ଅଫିସକୁ ଯାଉଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଅଫିସ ପହଞ୍ଚିବା ପୂର୍ବରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଏଫ୍‌ସିଆଇ ଗୋଦାମ ବ୍ରିଜ ନିକଟରେ ତିନି ଜଣ ନିଶାସକ୍ତ ଯୁବକ ତାଙ୍କୁ ଅଟକାଇ ପ୍ରଥମେ ପାଣି ମାଗିଥିଲେ । ସେ ପାଣି ଦେବାରୁ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ତାଙ୍କୁ ବ୍ରିଜ ନିକଟରେ ଥିବା ନିଛାଟିଆ ସ୍ଥାନକୁ ଭିଡ଼ି ନେଇଯାଇଥିଲେ । ସେଠାରେ ତାଙ୍କଠାରୁ ମୋବାଇଲ ଏବଂ ଧରିଥିବା ବ୍ୟାଗ ଲୁଟିଥିଲେ । ଦୀର୍ଘସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତିନି ଯୁବକ ଏବଂ ପ୍ରତାପଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି ହୋଇଥିଲା । ଶେଷରେ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ତାଙ୍କୁ ଅପରେସନ ବ୍ଲେଡ୍‌ରେ ଆଘାତ କରିବାରୁ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ହିଁ ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ପ୍ରତାପଙ୍କ ହତ୍ୟା ଘଟଣା ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ଆଲୋଡନ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଆଜି ସକାଳେ ସହରରେ ଖବର ପ୍ରଚାରିତ ହେବାପରେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ଥାନାକୁ ଯାଇ ପୁଲିସ ନିଷ୍କ୍ରିୟତା ଯୋଗୁ ସହରରେ ଅପରାଧ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ଦର୍ଶାଇଥିଲେ । ଏହି ମାମଲାରେ ସମସ୍ତ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବା ସହ ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଦାବି କରିଥିଲେ । ଫଳରେ ଏସପି କେ ଶିବା ସୁବ୍ରମଣି ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧିମାନଙ୍କୁ ଭେଟି ସେ ନିଜ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ସ୍କ୍ୱାଡ୍‌ ଗଠନ କରି ନିଶା କାରବାର ଉପରେ ଚଢ଼ଉ କରିବେ ବୋଲି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲେ । ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ପୁଲିସର ସାଇଣ୍ଟିଫିକ ଟିମ୍‌ ଘଟଣାସ୍ଥଳକୁ ଯାଇ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରିଥିବା ବେଳେ ସଦର ଏସ୍‌ଡିପିଓ କ୍ଷୀରସାଗର ନାଏକ, ଆଦର୍ଶ ଥାନା ଅଧିକାରୀ ଗୋକୁଳାନନ୍ଦ ସାହୁ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଥିଲେ । ରାତିରେ ପୁଲିସଠାରୁ ପ୍ରତାପଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ପାଇ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକେ ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଭିମୁଖେ ବାହାରିଥିଲେ । ଆଜି ମଧ୍ୟାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ୩ଟା ସମୟରେ ମୃତ ପ୍ରତାପଙ୍କ ବାପା ଗଙ୍ଗାଧର, ମାମୁ ପୁଅ ଭାଇ ମନୋରଞ୍ଜନ ଓ ଅନ୍ୟ ଦୁଇଜଣ ସମ୍ପର୍କୀୟ ବଲାଙ୍ଗୀର ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ଭୀମଭୋଇ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଆଣ୍ଡ ହସ୍ପିଟାଲର ଶବ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପ୍ରତାପଙ୍କ ମୃତ ଦେହ ଦେଖିବା ପରେ କାନ୍ଦବୋବାଳିରେ ଫାଟି ପଡ଼ିଥିଲା ସମଗ୍ର ପରିବେଶ । ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଅନୁମତିକ୍ରମେ ଶବ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ କରାଯାଇ ଶବ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା ।
ପ୍ରତାପଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁପରେ ତାଙ୍କ ଆତ୍ମାର ସଦ୍‌ଗତି ପାଇଁ ‘ପ୍ରମେୟ’ ବଲାଙ୍ଗୀର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ନିରବ ପ୍ରାର୍ଥନା କରାଯାଇ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଜ୍ଞାପନ କରାଯାଇଥିିଲା । ‘ପ୍ରମେୟ’ ଭୁବନେଶ୍ୱର ମୁଖ୍ୟଳୟରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ପ୍ରତି ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଜ୍ଞାପନ କରାଯାଇଛି । ସେହିପରି ଶବ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପରେ ଜିଲ୍ଲା ସାମ୍ବାଦିକ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ପ୍ରତାପଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ନିଆଯାଇ ଶେଷ ବିଦାୟ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ପରିବାର ଲୋକେ ତାଙ୍କ ମୃତଦେହ ନେଇ ନିଜ ଗାଁକୁ ଫେରିଯାଇଛନ୍ତି ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଚନ୍ଦ୍ରରେ 4G ନେଟଓ୍ୱର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିବ ନୋକିଆ- ନାସାଠାରୁ ପାଇଁ ୧୪.୧ ମିଲିୟନ ୟୁଏସ୍‌ ଡଲାର ଅର୍ଡର ପାଇଲା

କରାଟେରେ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଥିବା ବିମଳା ପରିବାର ପୋଷିବା ପାଇଁ କରୁଛନ୍ତି ଦେଶୀ ମଦ ବିକ୍ରି

‘ମୋ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌’ ଆପ୍‌ର ଶୁଭାରମ୍ଭ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ଏବେ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ‌ ଦେଇ ହେବ ବିଦ୍ୟୁତ ବିଲ୍

ଲଦାଖ ସୀମାରେ ପ୍ରବଳ ଥଣ୍ଡାରେ ବି ଭାରତୀୟ ସେନାଙ୍କ ଆଖିର ପତ୍ତା ପଡ଼ୁନି, ଆମେରିକାରୁ ଅଣାଯାଇଛି ଉନ୍ନତ ଗରମ ପୋଷାକ

ଘର ରଙ୍ଗ କରୁଥିବା ବେଳେ କରେଣ୍ଟ ଲାଗି ଶ୍ରମିକ ମୃତ

ବର୍ଷେ ହେବ ଝିଅ ନିଖୋଜ, ସନ୍ଧାନ ପାଉନି ପୋଲିସ, ମୃତ କୁ ଜୀବିତ ସେ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ପରିବାର