PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ବଡ଼ କ୍ରିକେଟ ଷ୍ଟାଡ଼ିୟମ୍‌ରେ ଖେଳା ଯିବ ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୨ ଫାଇନାଲ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଝରକା ଗ୍ରୀଲ୍ ଭାଙ୍ଗି ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଘରେ କଳାକନା ବୁଲାଇଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ୧୫ ଭରି ସୁନାଅଳଙ୍କାର ସହ ନଗଦ ୫୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍
  • ||
  • ସୋର : ଗୋରୁ ବୋଝେଇ କଣ୍ଟେନର ଜବତ, ୪୦ ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଗୋରୁ ଉଦ୍ଧାର, ୧୧ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମାନ ନାଗରିକ ସଂହିତା ଲାଗୁ କରିବା ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ମୋଦି ସରକାର , ପ୍ରଥମେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ଏହି ଆଇନ୍‌ ଲାଗୁ କରାଯିବାର ଅଭ୍ୟାସ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି
  • ||
  • ଗୁଜରାଟରେ ବଡ଼ ବିଜୟର ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ବିଜେପି , କଂଗ୍ରେସ ଦୁର୍ବଳତାର ବି ମିଳିବ ଫାଇଦା
  • ||

ମାଷ୍ଟରକ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍‌ରୁ ବାଣୀବିହାର ବାଉଁଶ ମେଡିଆନ୍‌ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣ, ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ୧.୨୫ କୋଟି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୭/୦୧: ମାଷ୍ଟରକ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍‌ ଛକରୁ ବାଣୀବିହାର ଯାଏ ରାସ୍ତା ମଝିରେ ଥିବା ମେଡିଆନ୍‌ର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣ ହେବ । ମେଡିଆନ୍‌କୁ ଆଉ ଲୁହାରେ ନୁହେଁ, ବରଂ ବାଉଁଶରେ ତିଆରି କରାଯିବ । ବାଉଁଶର ଭଳିକି ଭଳି ଢାଞ୍ଚା ଓ ଡିଜାଇନ୍‌ରେ ମେଡିଆନ୍‌କୁ ନୂଆ ରୂପ ଦେବାକୁ ଯୋଜନା ହୋଇଛି । କୋଲକାତା ସହରରେ ଥିବା ବାଉଁଶର ମେଡିଆନ୍‌ ଢାଞ୍ଚାରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଏଭଳି କରିବା ପାଇଁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ଲିମିଟେଡ୍‌ (ବିଏସ୍‌ସିଏଲ୍‌)ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

ରାଜଧାନୀକୁ ଗ୍ରୀନ୍‌ ସିଟି ବା ସବୁଜ ସହରର ରୂପ ଦିଆଯିବ । ସହରର ବିଭିନ୍ନ ମେଡିଆନ୍‌ରେ ସବୁଜିମା ସୃଷ୍ଟି କରି ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣ କରାଯିବ । ତେବେ ସ୍ମାର୍ଟ ଜନପଥ ଅଞ୍ଚଳରେ ଆସୁଥିବା ମାଷ୍ଟରକ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍‌ରୁ ବାଣୀବିହାର ଛକର ମେଡିଆନ୍‌କୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ସଜାଇବାକୁ ପରିକଳ୍ପନା କରିଛି ବିଏସ୍‌ସିଏଲ୍‌ । ଲୁହାର ମେଡିଆନ୍‌ ନକରି ବାଉଁଶରେ ମେଡିଆନ୍‌ କରି ଏହାର ମଝିରେ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣ ହେବ । ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୧ କୋଟି ୨୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଛି।


ଏହି ବାଉଁଶ ମେଡିଆନ୍‌ ପାଇଁ ବିଏସ୍‌ସିଏଲ୍‌ ଗତ କିଛିଦିନ ତଳେ ଟେଣ୍ଡର ଆହ୍ୱାନ କରିଥିଲା । କୋଲକାତାର ଏକ ସଂସ୍ଥା ଏହି କାମ କରିବାକୁ ଟେଣ୍ଡର ହାତେଇଛି । କାମ ଆରମ୍ଭ ପାଇଁ ବିଏସିସିଏଲ୍‌ ଓ ସଂପୃକ୍ତ ସଂସ୍ଥା ଭିତରେ ଏଗ୍ରିମେଣ୍ଟ ବି ହୋଇଛି । ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର କାମ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଆସନ୍ତା ୬୦ଦିନ ଭିତରେ କାମ ସାରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି ବୋଲି ବିଏସ୍‌ସିଏଲ୍‌ର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି । ଏହି ମେଡିଆନ୍‌ର ସ୍ଥାୟିତ୍ୱ ପ୍ରାୟ ୬ ବର୍ଷ ରହିବ ବୋଲି ଦାବି କରାଯାଇଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର