PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଖପ୍ରାଖୋଲ:ଗମ୍ଭାରି ଛକ ନିକଟରେ ଏକ କାରରୁ ୬ ପେଟି କଫସିରଫ ଜବତ, ୨ଜଣ ଯୁବକଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖି ପଚରାଉଚରା କରୁଛି ପୁଲିସ
  • ||
  • କୋଭିଡ଼ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ୩ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୭.୬୨ କୋଟି ମଂଜୁର କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ପୁରୀ ପାଇଁ ୨ କୋଟି, ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ପାଇଁ ୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ଓ ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ୪ କୋଟି ୬୨ ଲକ୍ଷ ମଂଜୁର କଲେ ନବୀନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ସାଢ଼େ ୪ଟାରେ ଘୋଷଣା କରିବେ ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଓ ଡିଜିପି
  • ||
  • ଜୁନ ପହିଲାରେ କେରଳ ଛୁଇଁବ ମୌସୁମୀ ବାୟୁ, ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ କେନ୍ଦ୍ରର ସୂଚନା
  • ||
  • ଲାଞ୍ଜିଗଡ଼ରେ ଅଞ୍ଚଳରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଆମ୍ବ ଗଛ ଭାଙ୍ଗିଲେ, ନର୍ସରିକୁ ନଷ୍ଟ କଲେ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି: ବିଲ ମଝିରୁ ନାବାଳକର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ,ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମ ବଙ୍ଗ ଯାଉଥିବା ଟ୍ରେନ୍ ପାସେଞ୍ଜରମାନଙ୍କ ପାଇଁ RTPCR ନେଗେଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା: ୩୦ଟି ଗୋଦାମ ଉପରେ ପୋଲିସ ଓ ଯୋଗାଣ ବିଭାଗର ମିଳିତ ଚଡାଉ, ଖସିଲା ଆଳୁ ଓ ପିଆଜ ଦର
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ: ତଲସରା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବଘିଆବେରନା ଗ୍ରାମ ଜଙ୍ଗଲରୁ ମହିଳାଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧ ଦଗ୍ଧ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କରୋନାରେ ଆଖିବୁଜିଲେ ବିଶିଷ୍ଟ ନାଟ୍ୟ ପ୍ରତିଭା ନାଟ୍ୟଶ୍ରୀ ଡ. ପଞ୍ଚାନନ ମିଶ୍ର
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟ: କରୋନାରେ ଆଖିବୁଜିଲେ ୧୭ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୧୨୧କୁ ଛୁଇଁଲା
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ୫ ଲକ୍ଷ ଟପିଲା କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୫୨୧ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର : ସୁରକ୍ଷାବାହିନୀକୁ ବଡ଼ ସଫଳତା, ୩ ଆତଙ୍କୀ ନିପାତ, ଭୟରେ ଜଣେ ଆତଙ୍କବାଦୀ କଲା ଆତ୍ମସମର୍ପଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ତାତିରୁ ମିଳିଛି ସାମାନ୍ୟ ଆଶ୍ଵସ୍ତି, ଖସିଛି ପାରଦ, ୯ ଯାଏଁ କାଳବୈଶାଖୀ ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ତାଳଚେର : ଅନୁଗୁଳ ତଳଗଡ଼ ଗ୍ରାମରେ ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ମହିଳା ମୃତ
  • ||

ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ବାଂଲାଦେଶ ଖେଳାଳି

ଖ୍ରୀଷ୍ଟଚର୍ଚ୍ଚ, ୧୫ ।୩ (ଏଜେନ୍ସି):ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରୁ ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତି ଯାଇଛନ୍ତି ୧୭ ଜଣ ବାଂଲାଦେଶ କ୍ରିକେଟ୍‌ ଖେଳାଳି । ଖ୍ରୀଷ୍ଟଚର୍ଚ୍ଚରେ ଆଜି ଘଟିଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ୪୯ ଜଣ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି । ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଦୁଇଟି ମସଜିଦରେ ପ୍ରବେଶ କରି ଆଖିବୁଜା ଗୁଳି ଚଳାଇଥିଲେ । ୩ କିମ୍ବା ୪ ମିନିଟ ପୂର୍ବରୁ ବାଂଲାଦେଶ ଖେଳାଳି ଯଦି ମସଜିଦରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥାନ୍ତେ , ତେବେ କିଛି ବି ଅଘଟଣ ଘଟି ଯାଇଥାନ୍ତା । କିନ୍ତୁ ସବୁ ଖେଳାଳି ସୁରକ୍ଷିତ ଅଛନ୍ତି । ଶନିବାରଠୁ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଓ ବାଂଲାଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ତୃତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାନ୍ତା । ଏହି ଘଟଣା ଘଟିବା ପରେ ଟେଷ୍ଟକୁ ବାତିଲ କରାଯାଇଛି । ବାଂଲାଦେଶ ଗସ୍ତ ବାତିଲ କରି ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ସ୍ୱଦେଶ ବାହୁଡ଼ି ଆସିବ । ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ୧ଟା ସମୟରେ ବାଂଲାଦେଶ ଖେଳାଳି ହଗ୍‌ଲେ ଓଭାଲ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଅଭ୍ୟାସ ପାଇଁ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ଅଭ୍ୟାସ ସମ୍ଭବ ହୋଇ ନଥିଲା । ତେଣୁ ଖେଳାଳିମାନେ ସ୍ଥାନୀୟ ମସଜିଦରେ ଯାଇ ନମାଜ ପଢ଼ିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । ମସଜିଦରୁ ଫେରି ଇନ୍‌ଡୋରରେ ଅଭ୍ୟାସ କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଥିଲା । ୧ଟା ୨୭ ମିନିଟ୍‌ରେ ବାଂଲାଦେଶ ଅଧିନାୟକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ । ଅବଶିଷ୍ଟ ଖେଳାଳି ମସ୍‌ଜିଦ ଯିବାକୁ ବାହାରିଥିଲେ । ୧ଟା ୩୫ ମିନିଟରେ ୧୭ ଜଣ ବାଂଲା ଖେଳାଳି ଏକ ବସ୍‌ ଯୋଗେ ସ୍ଥାନୀୟ ମସ୍‌ଜିଦକୁ ପ୍ରାର୍ଥନା ପାଇଁ ଯାଇଥିଲେ । ୧ଟା ୪୦ ମିନିଟରେ ମସଜିଦରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ । ଏତିକିବେଳେ ରାସ୍ତାରେ ଅଟକି ଯାଇଥିଲା ବାଂଲାଦେଶ ଖେଳାଳିଙ୍କ ବସ୍‌ । ବସ୍‌ ଝରକା ଦେଇ
ଖେଳାଳିମାନେ ଯାହା ଦେଖିଥିଲେ ତାହା ଥିଲା ଅବିଶ୍ୱସନୀୟ । ଚାଲିଥିଲା ଗୁଳି ବିନିମୟ । ରାସ୍ତା କଡ଼ରେ ଆତଙ୍କୀଙ୍କ ଗୁଳିରେ ଟଳି ପଡ଼ିଥିଲେ ଲୋକେ । ଭୟରେ ଲୋକମାନେ ଏଣେ ତେଣେ ଦୌଡ଼ୁଥିଲେ । ହଠାତ କିଛି ବୁଝା ପଡ଼ିନଥିଲା । ସବୁ ଖେଳାଳି ଭୟରେ ମୁଣ୍ଡରେ ହାତ ଦେଇ ବସ ସିଟ୍‌ ତଳେ ଲୁଚି ଯାଇଥିଲେ । ୧ଟା ୫୨ ବେଳକୁ ବରିଷ୍ଠ ଖେଳାଳି ତମିମ ଇକ୍‌ବାଲ କ୍ରିକ୍‌ଇନ୍‌ଫୋର ସାମ୍ବାଦିକ ମହମ୍ମଦ ଇସଲାମକୁ ଫୋନ କରି ଏ ବିଷୟ ଜଣାଇଥିଲେ । ‘ଏଠାରେ ଗୁଳିବିନିୟମ ଚାଲିଛି । ଦୟାକରି ଆମକୁ ବଞ୍ଚାନ୍ତୁ’ । ଠିକ୍‌ ୨ଟା ବେଳକୁ ବାଂଲା ଖେଳାଳି ବସ୍‌ରୁ ବାହାରି ଦୌଡ଼ିଥିଲେ । ୧୫ ମିନିଟ ଚାଲିବା ପରେ ଖେଳାଳିମାନେ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ପରେ ଷ୍ଟାଡିୟମ ଡ୍ରେସିଂ ରୁମରେ ବିଶ୍ରାମ ନେବା ପରେ ଖେଳାଳିମାନେ ହୋଟେଲକୁ ଯାଇଥିଲେ । ହୋଟେଲରେ ଭୟାବହ କାହାଣୀର ବିଷୟରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଥିଲେ ଟିମ୍‌ ମ୍ୟାନେଜର ଖଲିଦ ମାସୁଦ । ମାସୁଦ କହିଛନ୍ତି, ଆମେ ଭାଗ୍ୟବାଦ ଯେ ଏଭଳି ଘଟଣାରୁ ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତି ଯାଇଛୁ । ଯଦି ଆମେ ୩/୪ ମିନିଟ୍‌ ପୂର୍ବରୁ ପହଞ୍ଚିଥାନ୍ତୁ ତେବେ ମସଜିଦ ମଧ୍ୟରେ ଥାନ୍ତୁ । ତା ପରେ ଆମର ଅବସ୍ଥା କ’ଣ ହୋଇଥାନ୍ତା ଆପଣମାନେ ଭାବି ପାରୁଥିବେ । ବସ ଭିତରୁ ଆମେ ଲୋକମାନେ କିଭଳି ପ୍ରାଣ ବିକଳରେ ଦୌଡ଼ୁଥିଲେ ଦେଖିଛୁ । ଯାହା ଅତି ଅଭଙ୍କର ଦୃଶ୍ୟ ଥିଲା । ଆମେ ବହୁ ଭୟଭୀତ ହୋଇ ପଡ଼ିଥିଲୁ ।’ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଚର୍ଚ୍ଚରେ ଏଭଳି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ବାଂଲାଦେଶର ଗସ୍ତ ବାତିଲ ହୋଇଛି । ବାଂଲାଦେଶ କ୍ରିକେଟ୍‌ ବୋର୍ଡ ଓ ଆଇସିସି ମଧ୍ୟରେ କଥା ବାର୍ତ୍ତା ପରେ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ବାଂଲା ଦଳର ୨ ପ୍ରମୁଖ ଖେଳାଳି ଲିଟନ ଦାସ, ନଇମ ହାସମ ଏବଂ ସ୍ପିନ ବୋଲିଂ କୋଚ୍‌ ସୁନୀଲ ଜୋଶୀ ହୋଟେଲରେ ବସରେ ନଥିଲେ । ‘ଆମ ଦଳର ମାତ୍ର ୨ ଜଣ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଛାଡ଼ି ସମସ୍ତ ଖେଳାଳି ବସରେ ଥିଲେ । ଆମେ ମସଜିଦରୁ ମାତ୍ର ୫୦ ୟାର୍ଡ ଦୂରରେ ଥିଲୁ । ଜୀବନ ପ୍ରତି ଆଶା ନଥିଲା । ଭାଗ୍ୟକୁ ଏଭଳି ଘଟଣାରୁ ବର୍ତ୍ତି ଗଲୁ । ଆମେ ଏଠାରେ କେବେବି ଏଭଳି ଘଟଣା ଘଟିବ ବୋଲି ଆଶା ହିଁ କରିନଥିଲୁ । ଆମେ ସମସ୍ତେ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିଛୁ ।’ ୨୦୦୯ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଖେଳାଳି ପାକସ୍ତିାନ ଗସ୍ତରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକମ୍ରଣର ଶକିାର ହୋଇଥେôଲ । ଯଦଓି ସେତେବେଳେ କୌଣସି ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଖେଳାଳି ମୃତାହତ ହୋଇ ନଥିଲେ । ମାତ୍ର ପାକ୍‌ ପୁଲସି ଓ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ମଶିାଇ ଆକ୍ରମଣରେ ୫ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । କିଛି ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଖେଳାଳି ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଥିଲେ । ସେବେଠୁ ପାକିସ୍ତାନ ଗସ୍ତ କରିବାକୁ କୌଣସି ଦଳ ରାଜି ହେଉ ନାହାନ୍ତି । ପାକିସ୍ତାନ କ୍ରିକେଟ୍‌ ବୋର୍ଡ ନିଜର ଘରୋଇ ସିରିଜ ୟୁଏଇରେ ଆୟୋଜନ କରି ଆସୁଛି ।