PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋଭିଡ୍ ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ; କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ନଥିଲେ ବି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମିଳିବ ଆଡ୍‌ମିଶନ
  • ||
  • ବିହାର : JDU ନେତା ତଥା MLC ତନଭୀର ଅଖତରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ , କରୋନାରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିଲେ
  • ||
  • ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଇ ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ପ୍ରାଣହରାଇଲେ ଶ୍ରମିକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ୱର: ଘରୋଇ କ୍ଲିନିକରେ ପୁଣି ପ୍ରସବ ପରେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିରମହାରାଜପୁର : ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲା ବିରମହାରାଜପୁର ସହରର ସାମ୍ବାଦିକ ଭବନ ନିକଟରେ ଅଳିଆ ଗଦାରୁ ନିଆଁ ଲାଗି ପୋଡିଗଲା ସେଲୁନ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ପୁଲିସ ଡିଜି, ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ସମୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ଗିରିସଲା ସୀମାକୁ ଯିବେ
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ଥାନାରେ ପଶି ଧମକ ଦେବା ଅଭିଯୋଗରେ ୨ ନକଲି ସାମ୍ବାଦିକ ଗିରଫ, ଡ୍ରାଇଭର ସମେତ ୩ ଦାମୀ କାର ଜବତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଦେଶରେ ୪ ଲକ୍ଷ ୧ ହଜାର ୭୮ ନୂଆ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ୪ ହଜାର ୧୮୭ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • କଟକ: ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରୁ ଏସସିବି କାଜୁଆଲଟିରେ ପଡି ରହିଛି କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତଦେହ, ଏନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କଲେ ଡାକ୍ତର ଓ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • ଗାଙ୍ଗପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଷଢଙ୍ଗିପଲ୍ଲୀ ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା ସ୍ପିରିଟ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ, ୨ ଆହାତ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ସାଲେପୁର ସବ୍-ଜେଲରୁ ଆଉ ୯ଜଣ କଏଦୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ:ହଳଦୀକୁଣ୍ଡ ପଞ୍ଚାୟତର ପୁରୁଣାପାଣି ଗାଁରେ ଘଟିଲା ଆଘଟଣ, ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ଆଖିବୁଜିଲେ ମା’- ଝିଅ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ପୁଇଁତୋଳା ଛକରେ ଅଟୋ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ, ଅଟୋ ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ ,୩ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଇଗିଣିଆ ଛକରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା, କଣ୍ଟେନର ଖସି ଟ୍ରଲର ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ, ହେଲପର ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୨୧ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୧୬୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଞ୍ଚି : ଝାରଖଣ୍ଡର ରାଞ୍ଚିର ସଦର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସପ୍ଲାଇ ବନ୍ଦ ହେବା କାରଣରୁ ୫ ରୋଗୀ ମୃତ, ଯାଞ୍ଚ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ବିସ୍ଫୋରଣ, ଦିନକରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧ ହଜାର ୮୦୭ ପଜିଟିଭ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଜି ଅଧା ଓଡ଼ିଶାରେ କାଳବୈଶାଖୀ, ୩ ଜିଲ୍ଲାରେ କୁଆପଥର ବର୍ଷିବା ନେଇ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କଲେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍‌ କମିଶନର, ୧୧ରୁ ବଢ଼ିବ ତାତି
  • ||

ଓଡ଼ିଶାରେ ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତିକୁ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣ

source:news.energysage.com

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୨ା୧(ବ୍ୟୁରୋ): ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନରେ ଅଗ୍ରଣୀ ରାଜ୍ୟ ହେବ ଓଡ଼ିଶା । ୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନ ୨,୭୫୦ ମେଗାୱାଟ୍‌ ଛୁଇଁବ । ଏମିତି ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର । କିନ୍ତୁ ଏ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଋଣ ସହାୟତା ଯୋଗାଇବାକୁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକର ପଛଘୁଞ୍ଚା ସରକାରଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ୟ ପୂରଣରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସାଜିଛି । ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କୃଷି ଓ ଗ୍ରାମୀଣ ବିକାଶ ବ୍ୟାଙ୍କ (ନାବାର୍ଡ) ନିଜର ଏକ ସଦ୍ୟତମ ରିପୋର୍ଟରେ ଏହା କହିଛି ।
ନାବାର୍ଡ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଆଞ୍ଚଳିକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶିତ ଷ୍ଟେଟ୍‌ ଫୋକସ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି, ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତି ଉôପାଦନ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର ହେଉଥିବା ଉପକରଣଗୁଡ଼ିକ ଦାମ୍‌ ଢେର୍‌ ଅଧିକ । ଏଣୁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକ ଏଭଳି ଉପକରଣ ପାଇଁ ଋଣ ଦେବାକୁ ଆଗ୍ରହ ଦେଖାଉନାହାନ୍ତି ।
ସେହିଭଳି ଓଡ଼ିଶାରେ ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତି ବ୍ୟବହାର ଦ୍ୱାରା ମିଳିବାକୁ ଥିବା ଫାଇଦା ସମ୍ପର୍କରେ ସଚେତନତାର ଅଭାବ ରହିଛି । ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶାରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ବୈଷୟିକ ମାନବସମ୍ବଳ ବି ନାହାନ୍ତି । ଏହାବାଦ୍‌ ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତି ଉପକରଣଗୁଡ଼ିକୁ ଠିକ୍‌ ଭାବେ ବିକ୍ରି ପରବର୍ତ୍ତୀ ସେବା ମିଳୁନାହିଁ । ଏଣୁ ରାଜ୍ୟର ଚାହିଦା ମୁତାବକ ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତି କ୍ଷେତ୍ର ଆଗକୁ ବଢ଼ିପାରୁନାହିଁ ବୋଲି ଏହା ଦର୍ଶାଇଛି ।
ରିପୋର୍ଟ ଦର୍ଶାଇଛି ଯେ ସରକାରୀ ଆକଳନ ମୁତାବକ, ୨୦୧୮-୧୯ରେ ଓଡ଼ିଶାର ମୋଟ୍‌ ଶକ୍ତି ଚାହିଦା ୨୭,୫୦୦ ନିୟୁତ ୟୁନିଟ୍‌ ରହିବ । ଓଡ଼ିଶା ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ନିୟାମକ ଆୟୋଗ (ଓଇଆର୍‌ସି) ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଏଥିରେ ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତି (ଉଭୟ ସୌର ଓ ଅଣସୌର) ୯.୫% ଅଂଶୀଦାର ହୋଇ ୧,୨୨୦ ମେଗାୱାଟ୍‌ ହେବା ଉଚିତ ।
କିନ୍ତୁ ସରକାରୀ ତଥ୍ୟ ମୁତାବକ, ଏବେ ଓଡ଼ିଶାର ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତି ଉôପାଦନ କ୍ଷମତା ପ୍ରାୟ ୪୧୦ ମେଗାୱାଟ୍‌ ରହିଛି । ସେହିଭଳି ଏଥିରେ ଏକାକୀ ସୌର ଶକ୍ତି ୩୩୦ ମେଗାୱାଟ୍‌ ଅଂଶୀଦାର ରହିଛି ।
ଏପଟେ ୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟର ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତି ଉôପାଦନକୁ ୨,୭୫୦ ମେଗାୱାଟ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ସରକାର ଓଡ଼ିଶା ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତି ନୀତି-୨୦୧୬ରେ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି । ସେଥିରେ ସୌରଶକ୍ତି ୨,୨୦୦ ମେଗାୱାଟ୍‌ ଅଂଶୀଦାର ରହିବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ପବନଶକ୍ତି ୨୦୦ ମେଗାୱାଟ୍‌, କ୍ଷୁଦ୍ର ଜଳବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଉôପାଦନ ୧୫୦ ମେଗାୱାଟ୍‌, ବାୟୋମାସ୍‌ ୧୮୦ ମେଗାୱାଟ୍‌ ହେବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି ।
ନାବାର୍ଡ କହିଛି, ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଲକ୍ଷ୍ୟ ପୂରଣ ପାଇଁ ୨୦୧୯-୨୦ରେ ରାଜ୍ୟର ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତି କ୍ଷେତ୍ରକୁ ୧୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଋଣ ଆବଶ୍ୟକ । ସେଥିରୁ ବାୟୋଗ୍ୟାସ୍‌ ପାଇଁ ୧୫.୮୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ଋଣ ଚାହିଦା ଥିବା ବେଳେ ସୌର ଶକ୍ତି ପାଇଁ ୯୫.୮୮ କୋଟି ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅଣପାରମ୍ପରିକ ଶକ୍ତି ପାଇଁ ୧୬.୫୭ କୋଟି ଋଣ ଦରକାର ।
ରାଜ୍ୟରେ ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତି କ୍ଷେତ୍ରର ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକ ନିଜସ୍ୱ ବିଲ୍ଡିଂକୁ ସୌରଶକ୍ତିଯୁକ୍ତ କରିବା ସହ ଆଗ୍ରହୀ ଋଣକର୍ତ୍ତାଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରି ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଯୋଗାଇବା ଉଚିତ ବୋଲି ଷ୍ଟେଟ୍‌ ଫୋକସ୍‌ ପେପରରେ ନାବାର୍ଡ ସୁପାରିସ କରିଛି । ସେହିଭଳି ସରକାର ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତି ଉôପାଦନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବାକୁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ସହ ଏ ନେଇ ଯଥେଷ୍ଟ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରୁ ବୋଲି ନାବାର୍ଡ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି ।