ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦୀ ନେତାଙ୍କ ଚେତାବନୀକୁ ଖାତିର ନକରି ଭୋଟ ଦେଲେ କଶ୍ମୀରବାସୀ, ବୁଥ୍ ବାହାରେ ନାଚିଲେ କିଛି ଭୋଟର

ବାରାମୁଳା,୧୧।୪: ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ୨୦୧୯ର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଅନୁସାରେ ଜମ୍ମୁ ଓ କଶ୍ମୀରର ବାରାମୁଳା ଆସନରେ ଭୋଟି ଜାରି ରହିଛି। ହୁରିୟତର ବିରୋଧ ପରେ ସକାଳ ୭ଟା ସମୟରେ ପୋଳିସ ବୁଥରେ ଭୋଟଙ୍କୁ  ଭିଡ ଦେଖିବାକୁ ଲାଗିଥିଲା। ସକାଳ ୮ଟା ପରେ ଏଠାରେ ପୋଲିଂ ବୁଥରେ ଭୋଟଙ୍କର ପ୍ରବଳ ଭିଡ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଯାହାଫଳରେ କଶ୍ମୀରର  ବିଚ୍ଚିନ୍ନତାବାଦୀ ନେତାଙ୍କ ଗାଲରେ ଏହା ଏକ ଶକ୍ତ ଚାପୁଡା ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଏପରିକି କିଛି ଭୋଟର ଭୋଟ ଦେବାକୁ ଆସିଥିବା ବେଳେ ଖୁସିରେ ନାଚିଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। କାରଣ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦୀ ସଂଗଠନ ହୁରିୟତ କନଫ୍ରେନ୍ସ ପକ୍ଷରୁ ଆଜି ଘାଟିରେ ଭୋଟ ବର୍ଜନ କରିବାର ଆହ୍ବାନ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ବାରାମୁଳା ଓ ବନିହାଲ ମଧ୍ୟରେ ଟ୍ରେନ ସେବାକୁ ଗୋଟିଏ ଦିନ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯାଇଥିଲା।    

source: https://aajtak.intoday.in

ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ ଆଶଙ୍କା ଦେଖି ରେଡ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରିଦିଆଯାଇଛି। ଗୋଇନ୍ଦା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି ଯେ ଏଲଇଡି ତିବା ଏକ ସ୍କର୍ପିଓରୁ କିଛି ଆତ୍ମଘାତୀ ଆତଙ୍କବାଦୀ ବାହାରିଚନ୍ତି। ତଦନ୍ତକାରୀ ଏଜେନ୍ସିଙ୍କୁ ଏବିଷୟରେ ଜଣାପଠିବା ପରେ ଘାଟିର ସୀମା ଅଞ୍ଚଳକୁ ଦୁଇଟି ଗାଇଡଙ୍କୁ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କ ସାହାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ମୁତୟନ କରାଯାଇଚି। ଏହି ଗୁଇନ୍ଦା ସୂଚନା ମିଳିବା ପରେ ସେନା, ଜମ୍ମୁ –କଶ୍ମୀର ପୋଲିସ, ସ୍ପେଶାଲ ଅପରେସନ୍ ଗ୍ରୁପ ଓ ସିଆରପିଏଫକୁ ଆଲର୍ଟ କରିଦିଆଯାଇଛି।  

source: https://www.jagran.com

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ ବାରାମୁଳା ଆସନରେ ଏଥର କଂଗ୍ରେସର ହାଜି ଫାରୁକ ଅହମ୍ମଦ ମୀର, ବିଜେପିର ମହମ୍ମଦ ମକବୁଲ ଓ୍ବାର, ନ୍ୟାସନାଲ କନଫ୍ରେନ୍ସର ମହମ୍ମଦ ଅକବର ଲୋନ ଓ ପିଡିପିର ଅବଦୁଲ କୟୁମ ଓ୍ବାନିଙ୍କ ସମେତ ସ୍ଥାନୀୟ ଦଳ ସହିତ ମୋଟ ୧୦ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଏଥର ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଛନ୍ତି। ଗତ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ପିଡିପି ପ୍ରଥମ ଥର ଏହି ଆସନରେ ଜିତିବାରେ ସଫଳ ହୋଇତିଲା।  ପିଡିପିର ଟିକେଟରୁ ମୁଜଫର ହୁସେନ ବେଗ୍ ନିର୍ବାଚନ ଜିତିଥିଲେ। ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରେ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଅଞ୍ଚଳ କୁହାଯାଉଥିବା ଏହି ସ୍ଥାନରେ ୨୦୧୪ରେ ପ୍ରାୟ ୩୯ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟଦାନ ହୋଇଥିଲା।

source:https://m.greaterkashmir.com

ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନରେ କମ୍ମୁ କଶ୍ମୀରରେ ୨ଟି ଆସିନରେ ଭୋଟିଂ ହେଉଚି। ଜମ୍ମୁ ଆସନରୁ ୨୪ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନିର୍ବାଚନୀ ଲଢେଇ ହେଉଛି। ସକାଳ ସୁଧା ଏଠାରେ ଖୁବ୍ ଭିଡ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ସେଭଳି ପୁଞ୍ଛରେ ତିବା ଏକ ବୁଥ୍ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଖାଲି ଥିବା ବେଳେ କେବଳ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କୁ ହିଁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିତିଲା। ଏହି ଆସନରୁ ବିଜେପିର ଜୁଗଳ କିଶୋର, କଂଗ୍ରେସର ରମଣ ଭଳ୍ଲା ଓ ନ୍ୟାସନାଲ କନଫ୍ରେନ୍ସର ସମର୍ଥନ ରହିଛି। ଏହି ଆସନର ଇତିହାସ କୁହେ ଯେ ଏଠାରେ କଂଗ୍ରେସ ଅଧିକ ଥର ଜିତିଛି। ୧୯୫୭ରୁ ଅସ୍ତିତ୍ବରେ ଆସିଥିବା ଏହି ଆସନରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଂଗ୍ରେସ ୯ଥର ନିର୍ବାଚନ ଜିତିସାରିଛି। ଏହି ଆସନରୁ ବିଜେପି ୩ଥର ନିର୍ବାଚନ ଜିତିଚି।  

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


୩୦ ବିସ୍ଥାପିତ ପାକ୍‌ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ଭାରତର ନାଗରିକତା ପ୍ରଦାନ କଲେ ରାଜସ୍ଥାନ ସରକାର

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଆଦାନୀଙ୍କୁ ବିରୋଧ, ସିଡନୀ ଓ୍ବାନଣ୍ଡେରେ ଧଷେଇ ପଶି ଆସିଲେ ପଡ଼ିଆକୁ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ , କ୍ୟାମେରାକୁ ଦେଖାଇଲେ ପ୍ଲାକାର୍ଡ

ସୁଶୀଲ ମୋଦୀଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟସଭା ଟିକେଟ୍: ପାଶଓ୍ବାନଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ହେଲେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ, ପୂର୍ବତନ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କେନ୍ଦ୍ରରେ ହୋଇ ପାରନ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ

ସାବରିମାଲାରେ କରୋନା ଆତଙ୍କ – ୨୭ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହ ୩୯ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ

କରୋନାରେ ଆର୍ଥିକ ପ୍ରଭାବ ପାଇଁ କିମ୍‌ ଜୋଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କ ବଢ଼ିଲା କ୍ରୋଧ – ଲୋକଙ୍କୁ ଫାଶୀ ଖୁଣ୍ଟରେ ଝୁଲାଇଲେ, ମାଛ ମାରିବାରେ ଲଗେଇଲେ ରୋକ୍‌

ଅଷ୍ଟ୍ରିଆର ଏକ ଗାଁର ନାଁ ବଦଳାଇବା ପାଇଁ ଭୋଟିଂ, କାରଣ ହେଉଛି…