୭୧ ବର୍ଷରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର; ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ଏବେ ବି ସ୍ୱପ୍ନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୨ ।୪(ବ୍ୟୁରୋ): ୭୧ ବର୍ଷରେ ପାଦ ଦେଇଛି ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱର । ଏହି ଲମ୍ବା ଯାତ୍ରା ଭିତରେ ଅନେକ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ ଛିଡ଼ା ହୋଇଛି । ଦେଶର ଏକ ନମ୍ବର ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟିର ମାନ୍ୟତା ପାଇଛି । ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ଧମାକାଦାର ଆୟୋଜନ କରି ସାରା ବିଶ୍ୱର ହୃଦୟ ଜିତିଛି । ଏତେ ସବୁ ସଫଳ ଅଧ୍ୟାୟ ଭିତରେ ଅଧୁରା ରହି ଯାଇଛି ଅନେକ ମୌଳିକ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ।

୧୯୪୮ରୁ ୨୦୧୯ । ଏହି ଲମ୍ବା ଯାତ୍ରାରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ପାଇଁ ସବୁଠୁ ବଡ଼ ସଫଳତା ହେଉଛି ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ଟାଇଟଲ୍‌ । ମାତ୍ର ଏହି ଟାଇଟଲ୍‌ ଓ ରିଅଲିଟି ଭିତରେ ଅନେକ ଫରକ । ହକି ବିଶ୍ୱକପ ପୂର୍ବରୁ ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟିର ଡେଣା ମେଲାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ଶିଶୁ ଭବନ ଛକରେ ଚକାଚକ୍‌ ସ୍ମାର୍ଟ ଜନପଥ ଓ ‘ଏକାମ୍ରକ୍ଷେତ୍ର’ ପବ୍ଲିକ୍‌ ପ୍ଲାଜା ମନରେ ଭରି ଦେଲା ନୂଆ ଉନ୍ମାଦନା । ସିଙ୍ଗାପୁର ଓ ଲଣ୍ଡନ ଭଳି ବିଦେଶୀ ସହରର ଅନୁଭୂତି ଦେଲା । ଲାଗିଲା ଏବେ ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ଉଡିବ । ଆଗକୁ ମାଡ଼ି ଚାଲିବ । କିନ୍ତୁ ସବୁ ଫୁସ୍‌ । ଆଗରୁ ଯୋଉଠି ଥିଲା ଏବେବି ସ୍ମ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ପ୍ରକଳ୍ପ ସେଇଠି ।

ସ୍ମାର୍ଟ ଜନପଥ ପ୍ରକଳ୍ପ କେବଳ ରାଜମହଲ ଛକ ଭିତରେ ଅଟକି ଯାଇଛି । କେବେ ବାଣୀବିହାର ଛକ ଛୁଇଁବ କି ଛୁଇଁବ କି ନା ତାକୁ ନେଇ ଅନିଶ୍ଚିତତା । ଏକାମ୍ରକ୍ଷେତ୍ର ପବ୍ଲିକ୍‌ ପ୍ଲାଜାର ଘାସ ଗାଲିଚାକୁ ବୁଲା ଗୋରୁ ଖାଇଗଲେଣି । ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣ ଉଜୁଡ଼ିଗଲାଣି ।
ସ୍ମାର୍ଟ ଟ୍ରାଫିକ ସିଗନାଲ୍‌ ହୁଗୁଳା ହୋଇପଡିଛି । କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ରୁମ୍‌ ଅଛି କି ନା, ତାର କାମ କ’ଣ ଏବେବି ତା ଅସମାହିତ ପ୍ରଶ୍ନ ହୋଇ ରହିଯାଇଛି । ଅଶୋକା ମାର୍କେଟ୍‌ କେବେଠୁ ମାଟିରେ ମିଶି ସାରିଲେଣି । ସେଠାରେ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ମଲ୍ଟି ମୋଡାଲ ହବ୍‌ କରିବେ ବୋଲି କଥା ଦେଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏବେ ଯାଏ ଇଟାଟିଏ ଯୋଡ଼ାହେଲାନି ।

ବିଏମ୍‌ସି ମୁଖ୍ୟାଳୟ ପାଇଁ ଜାଗା ଖୋଜା ସରିଛି । ଟେଣ୍ଡର ବି ଡକାହୋଇଛି । ମାତ୍ର ପ୍ରକଳ୍ପର ନାଁ ଗନ୍ଧ ନାହିଁ । ବହୁତଳ ପାର୍କିଂ କାମ ଚାଲିଛି ଯେ ସରିବାର ନାଁ ଧରୁନି । ସହରର ପ୍ରମୁଖ ବରମୁଣ୍ଡା ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡକୁ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ରୂପ ଦେବାକୁ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖାଇ ଚାଲିଛନ୍ତି । ମାତ୍ର ଏ ଯାଏ କାମ ଆରମ୍ଭ ହେଲାନି । ‘ମୋ ସାଇକେଲ’ ଟ୍ରାକ୍‌ରୁ ବାହାରି ଗଲାଣି । କେଉଁଠି ଅପରିତ୍ୟକ୍ତ ହୋଇ ପଡିଲାଣି ତ ଆଉ କେଉଁଠି ଚୋରି ହୋଇ ସାରିଲାଣି ।

ସତ୍ୟନଗରକୁ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁସନାଲ୍‌ କୋର୍‌ କରିବେ ବୋଲି ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ପ୍ରକଳ୍ପରେ ମେଗା ଯୋଜନା କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏ ଯାଏ ଯୋଜନା କାଗଜକଲମରୁ ବାହାରି ପାରିନି । ସହରକୁ ବସ୍ତିମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ସବୁଠୁ ବଡ଼ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପ୍ରତାରଣା ପାଲଟିଛି । ଯୁଆଡେ ଦେଖିଲେ ବସ୍ତି ଓ ଜବରଦଖଲ ।

ଏବେ ଆଲୋଚନା କରିବା ଜଳବନ୍ଦୀ ସମସ୍ୟା ଉପରେ । ଯେତେବେଳେ ଭୁବନେଶ୍ୱରକୁ ରାଜଧାନୀ କରାଗଲା, ସେତେବେଳେ ଏ ସମସ୍ୟା ନଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଯୋଜନାହୀନ ଭାବେ ସହରର ସଂପ୍ରସାରଣ ଓ ବେପରୁଆ ନିର୍ମାଣ ଯୋଗୁ ଆଜି ଜଳବନ୍ଦୀ ଭୁବନେଶ୍ୱର ପାଇଁ ବିରାଟ ସମସ୍ୟା । ଜର୍ମାନ୍‌ ସ୍ଥପତି ଓଟୋ କୋଏନସ୍‌ବର୍ଗର ଭୁବନେଶ୍ୱର ପାଇଁ ଯେଉଁ ନକ୍ସା ପରିକଳ୍ପନା କରିଥିଲେ, ତା’ ସ୍ୱପ୍ନରେ ରହିଯାଇଛି । କୁଆଖାଇ ପଠାରୁ ନେଇ ଗଙ୍ଗୁଆ ଓ ୧୦ଟି ଯାଏ ପ୍ରାକୃତିକ ନାଳ ଉପରେ କୋଠାବାଡି ଛିଡା ହୋଇଛି । ଯାହାର ପରିଣାମ ପ୍ରତିବର୍ଷ ବର୍ଷାରେ ଉବୁଟୁବୁ ହେଉଛି ଭୁବନେଶ୍ୱର । ମାତ୍ର ଆଜି ଯାଏ ଡ୍ରେନ୍‌ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ପାଇଁ ସ୍ଥାୟୀ ପ୍ଲାନ୍‌ ହୋଇପାରିଲାନି ।

୧୯୪୮ ଏପ୍ରିଲ୍‌ ୧୩ ତାରିଖରେ ରାଜଧାନୀର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ୭୧ ବର୍ଷ ପରେ ଆଜି ଆମେ ଏମିତି ଏକ ଜାଗାରେ ଛିଡ଼ା ହୋଇଛେ ଯେଉଁଠି ଭୁବନେଶ୍ୱର ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ହେବା ଏବେବି ସ୍ୱପ୍ନ ଲାଗୁଛି ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଜାଆଁଳା ଶିଶୁଙ୍କ ଛାତି ଓ ପେଟ ଯୋଡି ହୋଇ ରହିଥିଲା,୮ ଘଣ୍ଟାର ଅପରେସନ୍ ପରେ କରାଗଲା ଅଲଗା

ବିଜେପି ସାଂସଦଙ୍କ ଦାବି: ଟିଏମସିର ୬୨ ବିଧାୟକ ଆମ ସହ ଯୋଗାଯୋଗରେ ଅଛନ୍ତି, ଡିସେମ୍ବର ୧୫ ସୁଦ୍ଧା ଭାଙ୍ଗିଯିବ ମମତା ସରକାର

‘କୋଭିସିଲ୍ଡ’ର ପାର୍ଶ୍ଵ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଅଭିଯୋଗକୁ ସେରମ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ର ଖଣ୍ଡନ, ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କୁ ୧୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ମାନହାନୀ ଧମକ

ହଠାତ୍ ଆକାଶରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲା ଅଗ୍ନି ପିଣ୍ଡୁଳା,ଜୋରଦାର ଲାଇଟ୍ ସହିତ ହୋଇଗଲା ଗାଏବ୍

କରୋନାରେ ମିଳିଲାନି କାମ, ଭୋକ ଉପବାସରେ ଜାଗାଘର ବାରଣ୍ଡାରେ ଆଖିବୁଜିଲେ ବୃଦ୍ଧ: ଶତ ଚେଷ୍ଟା ସତ୍ତ୍ୱେ ବଞ୍ଚାଇ ପାରିଲେନି ସାମାଜିକ କର୍ମୀ

ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବିଡେନ୍ ଆହତ, ଭାଙ୍ଗିଗଲା ଗୋଡର ହାଡ଼