PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ତେଲକୋଇ : ନାଳରେ ଭାସିଗଲେ ଓରିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ପୁରୁଣାପାଣି ପାଣି ଗାଁର ଗୁରଦେବ ନାୟକ
  • ||
  • ବାନ୍ଦୀପୋରା : ଆତଙ୍କବାଦୀ-ସୁରକ୍ଷାବାହିନୀ ମୁହାଁମୁହିଁ, ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଫା
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଟକ୍କର: ଭାରତୀୟ ପୁରୁଷ ହକି ଦଳର ଦମଦାର ବିଜୟ, ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ୩-୨ରେ ଦେଲା ମାତ୍‌
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : କେନାଲରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୪୪୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୬୪ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ୨୯ ଦିନ ପରେ ରତ୍ନବେଦିକୁ ଫେରିଲେ ମହାବାହୁ, ଆଜି ମିଳିବ ନୀଳାଚଳ ଅବଢ଼ା
  • ||

ଆଇସିସିକୁ ବିସିସିଆଇର ଚିଠି; ପାକିସ୍ତାନ ସହ ସଂପର୍କ ଛିନ୍ନ କରାଯାଉ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୨ ।୨ (ଏଜେନ୍ସି): ଆଗାମୀ ଦିନିକିଆ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ମ୍ୟାଚ୍‌କୁ ନେଇ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କିଛି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ବିସିସିଆଇ ପ୍ରଶାସନିକ କମିଟି (ସିଓଏ) ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ବିନୋଦ ରାଏ । କିନ୍ତୁ ବିସିସିଆଇ ଆଜି ଆଇସିସିକୁ ପତ୍ର ଲେଖି ପୁଲୱାମା ଘଟଣା ସଂପର୍କରେ ଅବଗତ କରାଇଛି । ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଜନ୍ମ ଦେଉଥିବା ରାଷ୍ଟ୍ରଙ୍କ ସହ ସଂପର୍କ ଛିନ୍ନ କରାଯାଉ ବୋଲି ବିସିସିଆଇ ଦାବି ଉଠାଇଛି ।

ବିସିସିଆଇ ଚିଠିରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛି ଯେ, ନିକଟରେ ପୁଲୱାମାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଆତ୍ମଘାତୀ ଆକ୍ରମଣକୁ ନେଇ ଆମେ ଚିନ୍ତିତ ରହିଛୁ । ଯେଉଁ ଆକ୍ରମଣରେ ଆମର ୪୪ ଜଣ ବୀର ଯବାନ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ । ପାକିସ୍ତାନୀ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଏଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ ଘଟାଇଛି । ତେଣୁ ଆମେ ଆଗାମୀ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ଖେଳାଳି ଓ ଅଫିସିଆଲ୍ସଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଓ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନେଇ ଶଙ୍କାରେ ରହିଛୁ । ଆଇସିସିର ଅଧିକାଂଶ ସଦସ୍ୟ ଦେଶ ( ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ମିଶାଇ) ଏଭଳି ବର୍ବରଚିତ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଘୋର ନିନ୍ଦା କରିବା ସହ ଭାରତ ପ୍ରତି ସେମାନଙ୍କର ସମବେଦନା ଜଣାଇଛନ୍ତି । ଆମର ଦାବି ଯେ କ୍ରିକେଟ୍‌ ଖେଳୁଥିବା ରାଷ୍ଟ୍ରମାନେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଜନ୍ମ ଦେଉଥିବା ରାଷ୍ଟ୍ରଙ୍କ ସହ ସଂପର୍କ ଛିନ୍ନ କରନ୍ତୁ ।’ ଚିଠିରେ ସିଧାସଳଖ ପାକିସ୍ତାନର ନାମ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ପରୋକ୍ଷରେ ଏହା ପାକିସ୍ତାନକୁ ସମ୍ବୋଧନ କରିଛି ବିସିସିଆଇ ।
ସିଓଏ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ବିନୋଦ କହିଛନ୍ତି, ଜୁନ ୧୬ରେ ଭାରତ-ପାକ୍‌ ମ୍ୟାଚ୍‌ ରହିଛି । ଏ ସଂପର୍କରେ କ’ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବା ତାହା ସରକାରଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରି ଚୂଡ଼ାନ୍ତ କରିବୁ । ହେଲେ ପୁଲୱାମାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା ସଂପର୍କରେ ଆମେ ଆଇସିସିକୁ ଲିଖିତ ଭାବେ ଅବଗତ କରାଇଛୁ ।’

ଆସନ୍ତା ୨୬ ତାରିଖରୁ ଆଇସିସିର ସିରିଜ୍‌ ବୈଠକ ଦୁବାଇରେ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଯାହା ଆସନ୍ତା ମାର୍ଚ୍ଚ ୨ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ । ପାକିସ୍ତାନର ଆତଙ୍କବାଦୀ କାର୍ଯ୍ୟ କଳାପ ସଂପର୍କରେ ବିସିସିଆଇ ଏହି ବୈଠକରେ ମତ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବ । ସାରା ଦେଶରେ ପାକ୍‌ ବିରୋଧୀ ଉତ୍ତେଜନା ଦିନକୁ ଦିନ ଅଧିକ ତୀବ୍ର ହେଉଛି । ପାକିସ୍ତାନ ସହ ସବୁ ପ୍ରକାର କ୍ରୀଡ଼ା ସଂପର୍କ ଛିନ୍ନ କରାଯାଉ ବୋଲି ଦାବି ଉଠିଛି । ଦେଶରେ ପାକ୍‌ ଖେଳାଳି ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ସହ କ୍ରିକେଟ୍‌ ମ୍ୟାଚ୍‌କୁ ବିରୋଧ କରାଯାଉଛି ।

ପାକିସ୍ତାନକୁ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରୁ ବାସନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ଦାବି ଉଠାଇବା ନେଇ ବିସିସିଆଇ ଏକ ଡ୍ରାଫ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିବା ଗତକାଲି ଜଣା ପଡ଼ିଥିଲା । ଆଜି ଏଭଳି ବିଷୟକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଏଡ଼ାଇ ଯାଇଥିଲେ ସିଓଏ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ବିନୋଦ ରାଏ । ସେ କହିଛନ୍ତି, ସେ ବିଷୟରେ କିଛି କହିବାକୁ ଚାହୁଁ ନାହିଁ ।’ ପରନ୍ତୁ ବିସିସିଆଇ ଯେଉଁ ଚିଠି ଆଇସିସି ପାଖକୁ ପଠାଇଛି ସେଥିରେ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତ ଖେଳିବ କି ନାହିଁ, ସେ ବିଷୟରେ କିଛି ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇ ନାହିଁ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର