PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଜିଠାରୁ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଇଏଫ୍‌ ବାର୍ଷିକ ବୈଠକ, ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଉପରେ ହେବ ଆଲୋଚନା: ଏଜେଣ୍ଡାରେ ବିଶ୍ୱ ଆର୍ଥିକ ସୁଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ସାମାନ୍ୟ ବଢ଼ିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ବାହାରିଲେ ୧୫ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ
  • ||
  • ସାଂସଦ ଅପରାଜିତା ଷଢଙ୍ଗୀଙ୍କ ଫେସବୁକ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ହ୍ୟାକ୍‌, କଟକ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ୍‌ରେ ଦେଲେ ଏତଲା
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମଗିରି: ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଗଛରେ ପିଟିହେଲା କାର୍, ଡ୍ରାଇଭର୍ ସମେତ ୨ ମୃତ
  • ||
  • ସରିଲା ଆବେଦନ, ଜୁଲାଇ ୧୭ରେ ନିଟ୍‌ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ୧୨ ଲକ୍ଷ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ପୁଣି ବିବାଦରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିକ୍ରମା ପ୍ରକଳ୍ପ, ରାତି ଅଧିଆ ହେଲା ଜିପିଆର୍‌ଏସ୍ ସର୍ଭେ
  • ||
  • ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଖାଉଟିଙ୍କୁ ବଡ ଆଶ୍ବସ୍ତି: ପେଟ୍ରୋଲ ୯.୫୦ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଲିଟର ପ୍ରତି କମିଲା ୭ଟଙ୍କା
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବ୍ରଜରାଜନଗର ଉପନିର୍ବାଚନ ପରେ ଓଡ଼ିଶା ପିସିସି ସଭାପତି ଘୋଷଣା: ଏ. ଚେଲ୍ଲାକୁମାର
  • ||
  • କଟକ : ଆଜିଠୁ ମାଟ୍ରିକ ଖାତା ଦେଖା, ରାଜ୍ୟର ୫୮ଟି କେନ୍ଦ୍ରରେ ହେବ ମୂଲ୍ୟାୟନ
  • ||

ଓ୍ବିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଅଟାରୀ-ଓ୍ବାଘା ସୀମାରେ ବିଟିଙ୍ଗ ରିଟ୍ରିଟ୍ ରଦ୍ଦ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧।୩: ଅଟାରୀ-ଓ୍ବାଘା ସୀମାରେ ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ହେବାକୁ ଥିବା ବିଟିଙ୍ଗ ରିଟ୍ରିଟ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ରଦ୍ଦ କରିଦିଆଯାଇଛି। ଅଧିକାରୀମାନେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ବାୟୁସେନାର ଓ୍ବିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ନେଇଛନ୍ତି। ୫୮ ଘଣ୍ଟା ପରେ ଓ୍ବିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନ ଆଜି ଭାରତକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଛି। ଓ୍ବିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡରଙ୍କୁ ରିସିଭ କରିବାକୁ ବାୟୁସେନାର ବହୁ ଅଧିକାରୀ ଅଟାରୀ ସୀମାରେ ପହଁଞ୍ଚିଥିଲେ। ସେଭଳି ଓ୍ବିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡରଙ୍କୁ ଆସିବା ଖୁସିରେ ବହୁସଂଖ୍ୟାରେ ଲୋକମାନେ ଫୁଲମାଳା ଓ ଢୋଲ-ନଗାଡା ବଜାଇ ତାଙ୍କର ସ୍ବାଗତ କରିଛନ୍ତି।

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୪ରେ ଓ୍ବାଘା ସୀମାରେ ପାକିସ୍ତାନ ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ୬୧ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁହୋଇଥିଲା। ଏହାପରେ ଦୁଇଦେଶ ୩ ଦିନ ପାଇଁ ବିଟିଙ୍ଗ ରିଟ୍ରିଟ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ରଦ୍ଦ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଶେ​‌ଷରେ ପାକିସ୍ତାନ ନିଜ କଥାରୁ ଓହରି ନିଜ ପଟୁ ବିଟିଙ୍ଗ ରିଟ୍ରିଟ୍ କରିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଭାରତ ପାଖରେ ସମୟ ନଥିବାରୁ କରିପାରିନଥିଲା। ଉଲ୍ଳେଖନୀୟ ଯେ, ବାୟୁସେନାର ଓ୍ବିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନ ପାକିସ୍ତାନର ଫାଇଟର ଜେଟକୁ ପିଛା କରି ଏଲଓସି ପାର କରି ଚାଲିଯାଇଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ତାଙ୍କର ଜେଟ୍ ଭାଙ୍ଗିଯାଇଥିଲା। ଏହାପରେ ସେ ପାରାଚୁଟ୍ ଯୋଗେ ଡେଇଁବା ସମୟରେ ପାକିସ୍ତାନ ସୀମାରେ ପଡିଯାଇଥିଲେ।  ଯେଉଁଠି ପାକିସ୍ତାନର ଯବାନମାନେ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିନେଇଥିଲେ। ତେବେ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ୍ ସଂସଦରେ ବିଶେଷ ଅଧିବେଶନ ଡକାଇ ଅଭିନନ୍ଦନଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ନେଇ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ।