PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ହାରୁଛି କରୋନା, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୩ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୧୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିଲା, ଆଜିଠୁ ବଢ଼ିବ ତାପମାତ୍ରା
  • ||
  • ଭଞ୍ଜନଗର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍, ୬ ମୃତ ୩୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଆହତ
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ସାପ୍ତାହିକ ହାଟରେ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ, ଗୋରୁ ବେପାରୀଙ୍କୁ ଗୁଳି କରି ୨୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲୁଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||

ଲାଡେନ୍ ମୃତ୍ୟୁ ପଛରେ ଥିବା ଏହି କୁକୁର ଏବେ ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ କାମ କରିବ, ଜାଣନ୍ତୁ ଖାଦ୍ୟ ଓ ଟ୍ରେନିଂ ପାଇଁ କେତେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ

ଭୋପାଳ,୧୫।୪: ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ପୋଲିସ ଡଗ୍ ସ୍କ୍ବାର୍ଡ ବେଲଜିୟନ ମାଲୋନାଇଜ୍ ପ୍ରଜାତିର କୁକୁରକୁ ଏବେ ସାମିଲ କରିଛି। ଏହି କୁକୁର ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଘର ହ୍ବାଇଟ୍ ହାଉସରେ ସୁରକ୍ଷା ଦେଉଥିଲା। ଓସମା ବିନ୍ ଲାଡେନକୁ ଧରିବାରେ ଓ ତା’ର ମୃତ୍ୟୁ ପଛରେ ମଧ୍ୟ ଏହି କୁକୁର ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା। ଏବେ ଏହି କୁକୁର ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ପୋଲିସରେ ସାମିଲ ହୋଇଛି। ଏହାକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ ପୋଲିସ ଡଗ୍ ସ୍କ୍ବାଡରେ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ କରିଦିଆଯାଇଛି।

source: https://www.greenfieldpuppies.com

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ ଏପି ସିଂହ ବଘେଲା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, ୧୨ ଜର୍ମନ ଶେଫର୍ଡ, ୧୨ ଡୋବରମ୍ୟାନ୍ ଓ ୨ଟି ବେଲଜିୟନ ମାଲିନୋଇଜକୁ ହାଇଦ୍ରାବାଦରୁ ଅଣାଯାଇଛି। ଏହି କୁକୁପର ପୋଲିସ ପାଇଁ ଖୁବ୍ କାମ କରିଥାଏ। ଏହାର ଶୁଙ୍ଘିବା ଓ କାମ କରିବା ଶକ୍ତି ଖୁବ୍ ଭଲ। ବେଲଜି୍ୟନ ମାଲିନୋଇଜକୁ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ପୋଳିସ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସାମିଲ କରିଛି। ଅନ୍ୟ ଦେଶର ପୋଲିସ ପାଖରେ ମଧ୍ୟ ଏହି କୁକୁର ରହିଛି।ଆମ ଦେଶରେ  ବିଏସ୍ଏଫ୍ ଓ ଅନ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବଳ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ନେବ। ଏହି କୁକୁରଙ୍କ ପାଇଁ ୯ ମାସର ଟ୍ରେନିଂ କୋର୍ସ ଯୋଜନା କରାଯାଇଛି। ୯ମାସର ଟ୍ରେନିଂରେ ପ୍ରାୟ ପ୍ରତି କୁକୁର ପାଇଁ ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ।