PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟ ୧୬ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପାଠପଢ଼ା, ସକାଳ ୯ଟାରୁ ଦିନ ସାଢ଼େ ୧୨ଟା ଯାଏ ହେବ ପାଠପଢ଼ା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ୮ ଘଣ୍ଟା ପରେ ପୁଣି ସହରରେ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ, ମାଲତୀଗୁଣ୍ଡେପୁରରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ପ୍ରତିବାଦରେ ରାସ୍ତାରୋକ…
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଅଲମ୍ପିକ୍ସ : ଭାରତକୁ ଆଉ ଏକ ପଦକ, ପୁରୁଷ ୫୭ କେଜି ଫ୍ରିଷ୍ଟାଇଲ କୁସ୍ତିରେ ରବିଙ୍କୁ ରୌପ୍ୟ
  • ||
  • କଟକ : ରାଜ୍ୟ ଜିଏସଟି ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ୱିଙ୍ଗ୍ ଦ୍ଵାରା ୬୪୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜାଲ ବିଲ୍ ରାକେଟ ମାମଲାରେ ତୃତୀୟ ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ୍ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସମ୍ବଲପୁର ସଦର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ପରେ ରାସ୍ତାରେ ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ହକି : ଭାରତ ଜର୍ମାନୀକୁ ୫-୪ ଗୋଲରେ ହରାଇ ଜିତିଲା ବ୍ରୋଞ୍ଚ ପଦକ
  • ||
  • ଟୋକିଓ : ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମ୍‌ର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୁଭେଚ୍ଛା, କହିଲେ-ଆଗାମୀ ପିଢିର ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ’
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ପୁରୁଣାକଟକ ଥାନା ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ୫୭ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଚାରିଛକଠାରେ ୧୬ ପେଟି କଫ୍ ସିରପ୍ ଜବତ, ସ୍କର୍ପିଓ ସହ ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକ ବଡ଼ପଡା ଘାଟି ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ଫାଟି ୪ ଛେଳି ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ନକ୍ସଲଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ, ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ୍ ବିସ୍ଫୋରଣ କରି ଉଡ଼ାଇଦେଲେ ବୋଲେରୋ, ୨ ମୃତ
  • ||

ଜାଣନ୍ତୁ ନୀଳବାଣର ଫୁଲଗଛର ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ

ନୀଳବାଣ ଅର୍ଥାତ୍ ଆଲକାନ୍ନା ତିନକ୍ଟୋରିଆ ଏକ ଲାଭଦାୟକ ଔଷଧୀୟ ବୃକ୍ଷ। ଏହା ଆମ ଉତ୍ତମ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କୈାଣସି ବରଦାନରୁ କମ୍ ନୁହେଁ। ଏହି ମଞ୍ଜିର ତେଲ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ବାରା ଆଖିର ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି ବଢ଼ିଥାଏ,ତ୍ବଚାର ରୁକ୍ଷପଣ ଦୂର ହୋଇଥାଏ, କାଛୁ କୁଣ୍ଡିଆରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ, ପେଟରେ ଜୀବାଣୁକୁ ମାରିଥାଏ, କିଡନିରେ ହୋଇଥିବା ଷ୍ଟୋନକୁ ଭଲ କରିଥାଏ ଏବଂ ଶରୀରରୁ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବାହାର କରିଥାଏ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆହୁରି ଅନେକ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିଥାଏ। ଖାସ୍ କରି ଏହା ବାଳ ପାଇଁ ବରଦାନ ହୋଇଥାଏ। ଯଦି ବାଳର ପ୍ରାକୃତିକ ରଙ୍ଗ ଚାହୁଁଥାନ୍ତି ତେବେ ଏହି ଉପାୟକୁ ନିଶ୍ଚୟ ଅବଲମ୍ବନ କରନ୍ତୁ। ଏଥିପାଇଁ ମେହେନ୍ଦୀରେ ଅଳ୍ପ ପାଣି ମିଶାଇ ମିଶ୍ରଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ ଏଥିରେ ନୀଳବାଣ ପତ୍ର ପକାଇ ଫେଣ୍ଟି ଦିଅନ୍ତୁ। ଏବେ ଏହାକୁ ଗ୍ୟାସରେ ବସାଇ ଟିକେ ଗରମ କରି ନିଅନ୍ତୁ। ଏହା ଗରମ ହୋଇଯିବା ପରେ ଗ୍ୟାସ୍ ବନ୍ଦ କରି ଏହାକୁ ଥଣ୍ଡା କରି ନିଅନ୍ତୁ। ଏହା ଥଣ୍ଡା ହୋଇଗଲେ ଏହି ମିଶ୍ରଣକୁ ବାଳରେ ଲଗାନ୍ତୁ। ୨୦ମିନିଟ ପରେ ଏହାକୁ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ଏହର ଫଳ ଆପଣ ନିଜେ ଜାଣି ପାରିବେ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ବାଳ ଅଧିକ ଝଡ଼ୁଥିବ ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ହେବ। ଯଦି ଏହାକୁ ଦହି ସହ ମିଶାଇ ଲଗାଯାଏ ତେବେ ବାଳ ଝଡ଼ିବା ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ୫୦ଗ୍ରାମ୍ ଦହିରେ ଚିମୁଟାଏ ହଳଦୀ ପାଉଡର,ଏକ ଗ୍ରାମ୍ ଗୋଲମରିଚ ପାଉଡର ଏବଂ ଅଳ୍ପ ନୀଳବାଣ ପତ୍ର ପକାଇ ସବୁକୁ ଫେଣ୍ଟି ଏକ ମିଶ୍ରଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ। ଏବେ ଏହି ମିଶ୍ରଣକୁ ବାଳରେ ଲଗାନ୍ତୁ। ପାଖାପାଖି ୨୦ମିନିଟ୍ ପରେ ଅଳ୍ପ ନଖ ଉଷୁମ ପାଣିରେ ମୁଣ୍ଡକୁ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ଏହି ଘରୋଇ ଉପଚାରକୁ ସପ୍ତାହକୁ ଅତି କମରେ ଥରେ କରନ୍ତୁ।

ନୀଳବାଣ ବାଳ ବ୍ୟତୀତ ଜ୍ବର ଏବଂ ରକ୍ତଚାପ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ। ଏଥିରେ ପ୍ରାକୃତିକ ଉପାୟରେ ଥଣ୍ଡା କରୁଥିବା ଗୁଣ ରହିଥାଏ। ଯାହା ଜ୍ବରକୁ କମ୍ କରିବାରେ ଏବଂ ଜ୍ବର ଭଲ କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ। ଯଦି ଜ୍ବର ବଢ଼ିଯାଇଥାଏ ତେବେ ନୀଳବାଣର ଚେରକୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ,ଲାଭ ମିଳିବ।