PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବାତ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ୧୧ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି ଘୋଷଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ବାତ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ୧୧ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି ଘୋଷଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ମଧ୍ୟରାତ୍ରୀ ସୁଦ୍ଧା ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ୍ କରିବ ବାତ୍ୟା ଗୁଲାବ, ଗଞ୍ଜାମ ଓ ଗଜପତିରେ ପଡିବ ବେଶି ପ୍ରଭାବ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ବାତ୍ୟା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସଜାଗ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ, ୬ଟି ଓଡ୍ରାଫ୍ ଓ ଗୋଟିଏ ଏନଡିଆରଏଫ୍ ଟିମ୍ ନିୟୋଜିତ
  • ||
  • କଟକ : ମହାନଦୀ ପୋଲ ଉପରୁ ପାଣିକୁ ଡେଇଁଲେ ବିଜେବି କଲେଜ କେମେଷ୍ଟ୍ରି ଲାବୋରେଟୋରୀ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ
  • ||
  • ସୋରୋ : ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ, ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଓ ସୁନା ଚେନ୍ ଲୁଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • କଟକ: କଟକ ଯୋବ୍ରା ନିକଟରୁ ଠାବ ହେଲା ନିଖୋଜ ହାତୀର ମୃତଦେହ, ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ମହନଦୀରେ ଭାସଯାଇଥିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୮୫ ଜଣ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୧୭୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ: କୋଡିଏମାଇଲ ଛକରେ ଥିବା ୨ଟି ଦୋକାନରୁ ଚୋରି କରୁଥିବା ବେଳେ ଧରାପଡିଗଲେ ୩ ଯୁବକ, ଖୁଣ୍ଟରେ ବାନ୍ଧି ଉତ୍ତମ ମଧ୍ୟମ ଦେଲେ ସ୍ଥାନୀୟଲୋକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ମାଡ଼ି ଆସୁଛି ବାତ୍ୟା ଗୁଲାବ୍, ମଧ୍ୟ ରାତ୍ରରେ ହେବ ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ୍
  • ||
  • ଆଇପିଏଲ୍- ୨୦୨୧: ଆଜି ରୋହିତ ଓ ବିରାଟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କଡ଼ା ମୁକାବିଲା, ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଉଭୟ ଦଳ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ‘ରମାଦେବୀ’ରେ ପିଏଚ୍‌ଡି ନାମଲେଖା ପାଇଁ ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ମେରିଟ ଲିଷ୍ଟ୍, ୧୧ଟି ବିଭାଗରେ ମୋଟ୍ ୬୦ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚୟନ..
  • ||
  • ପଞ୍ଜାବ: ଆଜି ପଞ୍ଜାବ କ୍ୟାବିନେଟ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ,ଶପଥ ନେବେ ମନ୍ତ୍ରୀ, ଚନ୍ନୀଙ୍କ ଟିମ୍‌ରେ ସାମିଲ ହେବେ ୭ ନୂଆ ଚେହେରା
  • ||

ଲମ୍ବା ଜୀବନ ଜିଇଁବାକୁ ହେଲେ ପ୍ରତିଦିନ ଆପଣଙ୍କୁ ଚାଲିବାକୁ ହେବ ମାତ୍ର ଏତିକି ମିନିଟ୍, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପଡିବ ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଖରାପ ଦିନଚର୍ଯ୍ୟା, ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଚାପରେ ସନ୍ତୁଳନ ଅଭାବ ହେତୁ ଆପଣ ଅନେକ ରୋଗର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି । ଏହା କେବଳ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ନାହିଁ, ବରଂ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଆୟୁଷକୁ ମଧ୍ୟ ଛୋଟ କରିଥାଏ । ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଦୀର୍ଘ ଜୀବନ ବଞ୍ଚିବାକୁ ହେଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଦିନଚର୍ଯ୍ୟା ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏଥିପାଇଁ ଜୀବନଶୈଳୀ ସନ୍ତୁଳନ ସହିତ ଦୈନିକ ବ୍ୟାୟାମ ଏବଂ ଯୋଗ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ।

ଆମେରିକୀୟ ଜର୍ନାଲ୍ ର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଚାଲିବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ଖୁସି ହରମୋନ୍ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ । ଏହା ମନକୁ ଖୁସି ରଖେ । ଯଦି ଆପଣ ଷ୍ଟ୍ରେସ୍ ନିଅନ୍ତି ଏବଂ ଚିନ୍ତାର ଶିକାର ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ମନକୁ ଶାନ୍ତ ରଖିବାରେ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ, ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ଚାଲିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ଦୈନିକ ଚାଲିବା ସହିତ ମେଟାବୋଲିଜିମ୍ ସୁରୁଖୁରୁରେ କାମ କରେ । ଏହା ସହିତ ମୋଟାବୋଲିକ୍ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମର ଆଶଙ୍କା କମିଯାଏ । ଚାଲିବା ବୟସ ବଢାଇଥାଏ । ତୁମେ ଯେତେ ଶୀଘ୍ର ଚାଲିବ, ସେତେ ଅଧିକ ଲାଭ ପାଇବ । ଯଦି ଆପଣ ଏକ ଦୀର୍ଘ ଜୀବନ ପାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ପ୍ରତିଦିନ ୧୫ ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ଏକ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଚାଲନ୍ତୁ । ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଭଲ ହେବ ।

ପ୍ରତିଦିନ ଚାଲିବା ମଧ୍ୟ ଅନିଦ୍ରା ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ରାତିରେ ଶୋଇପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ପ୍ରତିଦିନ ଚାଲିବା ଆବଶ୍ୟକ । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଚାଲିବା ମନକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖେ ଏବଂ ଏକାଗ୍ରତା ଶକ୍ତି ବଢାଇଥାଏ । ଏହା ସହିତ ଶରୀରରେ ଶକ୍ତି ବିସ୍ତାର ହୁଏ ।