ଭାରତକୁ ହରାଇ ଫାଇନାଲ୍ସରେ ଇଟାଲୀ

କୋଲକାତା,୨ା୨(ଏଜେନ୍ସି): ଚଳିତ ଡେଭିସ୍‌ କପ୍‌ ସିଜିନ୍‌ ଆରମ୍ଭରୁ ଭାରତକୁ ପରାଜୟର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିଛି । ନକ୍‌ ଆଉଟ୍‌ ଯୋଗ୍ୟତା ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମୁକାବିଲାରେ ଭାରତ ୧-୩ରେ ଇଟାଲୀଠୁ ହାରି ଗ୍ରୁପ୍‌ ଜୋନ୍‌କୁ ଫେରିଛି । ଅନ୍ୟ ପଟରେ ଇଟାଲୀ ବିଶ୍ୱ ଗ୍ରୁପ୍‌ ଫାଇନାଲ୍ସକୁ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିଛି । ସାଉଥ୍‌ କ୍ଲବ୍‌ରେ କ୍ରମାଗତ ୨ଦିନ ଧରି ଭ୍ରମଣକାରୀ ଦଳ ଆଧିପତ୍ୟ ଜାରି ରଖିଥିଲା । ୩ଟି ଯାକ ସିଙ୍ଗଲ୍ସ ମୁକାବିଲାରେ ଇଟାଲୀ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଥିଲା । କେବଳ ଡବଲ୍ସରେ ଭାରତ ବିଜୟ ସ୍ୱାଦ ଚାଖିଥିଲା ।
ପ୍ରଥମ ଦିବସରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ପ୍ରଥମ ସିଙ୍ଗଲ୍ସରେ ରାମକୁମାର ରାମନାଥନ ୪-୬, ୨-୬ ସେଟ୍‌ରେ ଆନ୍ଦ୍ରେସ ସେପ୍ପିଙ୍କ ଠାରୁ ପରାଜିତ ହୋଇଥିଲେ । ସେହିପରି ଦ୍ୱିତୀୟ ସିଙ୍ଗଲ୍ସରେ ପ୍ରଜେ୍ଞଶ ଗୁଣେଶ୍ୱରନ୍‌ ୪-୬, ୩-୬ ସେଟ୍‌ରେ ମାଟିଓ ବେରେଟିନିଙ୍କ ଠାରୁ ହାରିଥିଲେ ।
ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିବସରେ ଭାରତ ପାଇଁ ବିଜୟ ଆଣିଥିଲେ ରୋହନ ବୋପାନ୍ନା ଓ ଦିବିଜ ଶରଣ ଯୋଡି । ଗତ ଏସୀୟ କ୍ରୀଡ଼ାରୁ ଏକତ୍ର ଖେଳୁଥିବା ବୋପାନ୍ନା-ଶରଣ ଯୋଡି ଲଢୁଆ ଖେଳ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ୪-୬, ୬-୩, ୬-୪ ସେଟ୍‌ରେ ସିମୋନ ବୋଲେଲି ଓ ମାଟିଓ ବେରେଟିନି ଯୋଡିଙ୍କୁ ହରାଇଥିଲେ । ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଜିତିବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଯୋଡିଙ୍କୁ ୧ଘଣ୍ଟା ୪୩ମିନିଟ୍‌ ଲାଗିଥିଲା । ପ୍ରଥମ ସେଟ୍‌ରେ ଭାରତୀୟ ଯୋଡି ପରାଜିତ ହୋଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ଉଭୟ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଖେଳ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ପରବର୍ତ୍ତୀ ଦୁଇଟି ଯାକ ସେଟ୍‌ ଜିତିଥିଲେ । ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଭାରତୀୟ ଯୋଡି ୩ଟି ବ୍ରେକ୍‌ ପଏଣ୍ଟ ହାସଲ କରିଥିଲେ ।
ଉଭୟ ଦଳର ନିଷ୍ପତ୍ତି କ୍ରମେ ଆଉ ଏକ ସିଙ୍ଗଲ୍ସ ଖେଳିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା । ୩୭ତମ ମାନ୍ୟତା ପ୍ରାପ୍ତ ଇଟାଲୀର ଅଭିଜ୍ଞ ଆନ୍ଦ୍ରେସ ସେପ୍ପିଙ୍କୁ ସାମ୍ନା କରିଥିଲେ ପ୍ରଜେ୍ଞଶ । ସେପ୍ପିଙ୍କ ନିଖୁଣ ସର୍ଭିସ ଓ ରିଟର୍ଣ୍ଣର ଉତ୍ତର ପ୍ରଜେ୍ଞଶଙ୍କ ନିକଟରେ ନଥିଲା । ପ୍ରଥମ ସେଟ୍‌ରୁ ସେ ତ୍ରୁଟି କରିଥିଲେ । ସେପ୍ପି ୬-୧, ୬-୪ ସେଟ୍‌ରେ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଜିତିଥିଲେ । ୬୨ମିନିଟର ଏହି ମୁକାବିଲାରେ ସେପ୍ପି ୩ଟି ବ୍ରେକ୍‌ ପଏଣ୍ଟ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ଏହି ବିଜୟ ସହ ଇଟାଲୀ ଅନ୍ୟ ୧୧ଟି ଦଳ ସହ ବିଶ୍ୱଗ୍ରୁପ୍‌ ଫାଇନାଲ୍‌ସରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି । ଗତ ବର୍ଷର ଚାମ୍ପିଅନ୍‌ କ୍ରୋଏସିଆ, ରନର୍ସଅପ୍‌ ଫ୍ରାନ୍ସ, ସେମି ଫାଇନାଲ୍‌ ଖେଳିଥିବା ଆମେରିକା ଓ ସ୍ପେନ୍‌ ପୂର୍ବରୁ ଫାଇନାଲ୍ସକୁ ସିଧା ସଳଖ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି । ବ୍ରିଟେନ୍‌ ଓ ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନା ୱାଇଲ୍ଡ କାର୍ଡ ଜରିଆରେ ଫାଇନାଲ୍ସରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି । ୧୮ଟି ଦଳକୁ ନେଇ ଫାଇନାଲ୍ସ ଖେଳାଯିବ । ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ଦଳ ଗ୍ରୁପ୍‌ ଜୋନ୍‌କୁ ଫେରିବେ ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଫୁଟବଲ୍‌ ଖେଳି କ’ଣ ଭୁଲ୍‌ କଲି? ୧୫ ବର୍ଷର ଖେଳ କ୍ୟାରିୟର ବରବାଦ…

କ୍ରିକେଟ ପରେ ଏବେ ଫିଲ୍ମ ଦୁନିଆକୁ ଆସିବେ ଧୋନି, ସାଥ୍ ଦେବେ ପତ୍ନୀ ସାକ୍ଷୀ

ଡିସେମ୍ବରରେ ପାକିସ୍ତାନର ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଗସ୍ତ

ଆଜି ରୟାଲ୍ସ ବନାମ ନାଇଟ୍‌ ରାଇଡର୍ସର ହେବ ଲଢେଇ

ଥିମ, ଭିଟୋଭାଙ୍କ ବିଜୟ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ

ଏହି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ କ୍ରିକେଟ ଖେଳାଳିଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଭାଙ୍ଗିଲେ ଧୋନିଙ୍କ ଓ୍ବାର୍ଲ୍ଡ ରେକର୍ଡ