PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋଭିଡ୍ ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ; କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ନଥିଲେ ବି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମିଳିବ ଆଡ୍‌ମିଶନ
  • ||
  • ବିହାର : JDU ନେତା ତଥା MLC ତନଭୀର ଅଖତରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ , କରୋନାରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିଲେ
  • ||
  • ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଇ ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ପ୍ରାଣହରାଇଲେ ଶ୍ରମିକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ୱର: ଘରୋଇ କ୍ଲିନିକରେ ପୁଣି ପ୍ରସବ ପରେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିରମହାରାଜପୁର : ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲା ବିରମହାରାଜପୁର ସହରର ସାମ୍ବାଦିକ ଭବନ ନିକଟରେ ଅଳିଆ ଗଦାରୁ ନିଆଁ ଲାଗି ପୋଡିଗଲା ସେଲୁନ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ପୁଲିସ ଡିଜି, ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ସମୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ଗିରିସଲା ସୀମାକୁ ଯିବେ
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ଥାନାରେ ପଶି ଧମକ ଦେବା ଅଭିଯୋଗରେ ୨ ନକଲି ସାମ୍ବାଦିକ ଗିରଫ, ଡ୍ରାଇଭର ସମେତ ୩ ଦାମୀ କାର ଜବତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଦେଶରେ ୪ ଲକ୍ଷ ୧ ହଜାର ୭୮ ନୂଆ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ୪ ହଜାର ୧୮୭ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • କଟକ: ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରୁ ଏସସିବି କାଜୁଆଲଟିରେ ପଡି ରହିଛି କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତଦେହ, ଏନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କଲେ ଡାକ୍ତର ଓ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • ଗାଙ୍ଗପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଷଢଙ୍ଗିପଲ୍ଲୀ ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା ସ୍ପିରିଟ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ, ୨ ଆହାତ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ସାଲେପୁର ସବ୍-ଜେଲରୁ ଆଉ ୯ଜଣ କଏଦୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ:ହଳଦୀକୁଣ୍ଡ ପଞ୍ଚାୟତର ପୁରୁଣାପାଣି ଗାଁରେ ଘଟିଲା ଆଘଟଣ, ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ଆଖିବୁଜିଲେ ମା’- ଝିଅ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ପୁଇଁତୋଳା ଛକରେ ଅଟୋ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ, ଅଟୋ ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ ,୩ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଇଗିଣିଆ ଛକରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା, କଣ୍ଟେନର ଖସି ଟ୍ରଲର ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ, ହେଲପର ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୨୧ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୧୬୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଞ୍ଚି : ଝାରଖଣ୍ଡର ରାଞ୍ଚିର ସଦର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସପ୍ଲାଇ ବନ୍ଦ ହେବା କାରଣରୁ ୫ ରୋଗୀ ମୃତ, ଯାଞ୍ଚ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ବିସ୍ଫୋରଣ, ଦିନକରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧ ହଜାର ୮୦୭ ପଜିଟିଭ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଜି ଅଧା ଓଡ଼ିଶାରେ କାଳବୈଶାଖୀ, ୩ ଜିଲ୍ଲାରେ କୁଆପଥର ବର୍ଷିବା ନେଇ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କଲେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍‌ କମିଶନର, ୧୧ରୁ ବଢ଼ିବ ତାତି
  • ||

ଭାରତକୁ ହରାଇ ଫାଇନାଲ୍ସରେ ଇଟାଲୀ

କୋଲକାତା,୨ା୨(ଏଜେନ୍ସି): ଚଳିତ ଡେଭିସ୍‌ କପ୍‌ ସିଜିନ୍‌ ଆରମ୍ଭରୁ ଭାରତକୁ ପରାଜୟର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିଛି । ନକ୍‌ ଆଉଟ୍‌ ଯୋଗ୍ୟତା ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମୁକାବିଲାରେ ଭାରତ ୧-୩ରେ ଇଟାଲୀଠୁ ହାରି ଗ୍ରୁପ୍‌ ଜୋନ୍‌କୁ ଫେରିଛି । ଅନ୍ୟ ପଟରେ ଇଟାଲୀ ବିଶ୍ୱ ଗ୍ରୁପ୍‌ ଫାଇନାଲ୍ସକୁ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିଛି । ସାଉଥ୍‌ କ୍ଲବ୍‌ରେ କ୍ରମାଗତ ୨ଦିନ ଧରି ଭ୍ରମଣକାରୀ ଦଳ ଆଧିପତ୍ୟ ଜାରି ରଖିଥିଲା । ୩ଟି ଯାକ ସିଙ୍ଗଲ୍ସ ମୁକାବିଲାରେ ଇଟାଲୀ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଥିଲା । କେବଳ ଡବଲ୍ସରେ ଭାରତ ବିଜୟ ସ୍ୱାଦ ଚାଖିଥିଲା ।
ପ୍ରଥମ ଦିବସରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ପ୍ରଥମ ସିଙ୍ଗଲ୍ସରେ ରାମକୁମାର ରାମନାଥନ ୪-୬, ୨-୬ ସେଟ୍‌ରେ ଆନ୍ଦ୍ରେସ ସେପ୍ପିଙ୍କ ଠାରୁ ପରାଜିତ ହୋଇଥିଲେ । ସେହିପରି ଦ୍ୱିତୀୟ ସିଙ୍ଗଲ୍ସରେ ପ୍ରଜେ୍ଞଶ ଗୁଣେଶ୍ୱରନ୍‌ ୪-୬, ୩-୬ ସେଟ୍‌ରେ ମାଟିଓ ବେରେଟିନିଙ୍କ ଠାରୁ ହାରିଥିଲେ ।
ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିବସରେ ଭାରତ ପାଇଁ ବିଜୟ ଆଣିଥିଲେ ରୋହନ ବୋପାନ୍ନା ଓ ଦିବିଜ ଶରଣ ଯୋଡି । ଗତ ଏସୀୟ କ୍ରୀଡ଼ାରୁ ଏକତ୍ର ଖେଳୁଥିବା ବୋପାନ୍ନା-ଶରଣ ଯୋଡି ଲଢୁଆ ଖେଳ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ୪-୬, ୬-୩, ୬-୪ ସେଟ୍‌ରେ ସିମୋନ ବୋଲେଲି ଓ ମାଟିଓ ବେରେଟିନି ଯୋଡିଙ୍କୁ ହରାଇଥିଲେ । ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଜିତିବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଯୋଡିଙ୍କୁ ୧ଘଣ୍ଟା ୪୩ମିନିଟ୍‌ ଲାଗିଥିଲା । ପ୍ରଥମ ସେଟ୍‌ରେ ଭାରତୀୟ ଯୋଡି ପରାଜିତ ହୋଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ଉଭୟ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଖେଳ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ପରବର୍ତ୍ତୀ ଦୁଇଟି ଯାକ ସେଟ୍‌ ଜିତିଥିଲେ । ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଭାରତୀୟ ଯୋଡି ୩ଟି ବ୍ରେକ୍‌ ପଏଣ୍ଟ ହାସଲ କରିଥିଲେ ।
ଉଭୟ ଦଳର ନିଷ୍ପତ୍ତି କ୍ରମେ ଆଉ ଏକ ସିଙ୍ଗଲ୍ସ ଖେଳିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା । ୩୭ତମ ମାନ୍ୟତା ପ୍ରାପ୍ତ ଇଟାଲୀର ଅଭିଜ୍ଞ ଆନ୍ଦ୍ରେସ ସେପ୍ପିଙ୍କୁ ସାମ୍ନା କରିଥିଲେ ପ୍ରଜେ୍ଞଶ । ସେପ୍ପିଙ୍କ ନିଖୁଣ ସର୍ଭିସ ଓ ରିଟର୍ଣ୍ଣର ଉତ୍ତର ପ୍ରଜେ୍ଞଶଙ୍କ ନିକଟରେ ନଥିଲା । ପ୍ରଥମ ସେଟ୍‌ରୁ ସେ ତ୍ରୁଟି କରିଥିଲେ । ସେପ୍ପି ୬-୧, ୬-୪ ସେଟ୍‌ରେ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଜିତିଥିଲେ । ୬୨ମିନିଟର ଏହି ମୁକାବିଲାରେ ସେପ୍ପି ୩ଟି ବ୍ରେକ୍‌ ପଏଣ୍ଟ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ଏହି ବିଜୟ ସହ ଇଟାଲୀ ଅନ୍ୟ ୧୧ଟି ଦଳ ସହ ବିଶ୍ୱଗ୍ରୁପ୍‌ ଫାଇନାଲ୍‌ସରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି । ଗତ ବର୍ଷର ଚାମ୍ପିଅନ୍‌ କ୍ରୋଏସିଆ, ରନର୍ସଅପ୍‌ ଫ୍ରାନ୍ସ, ସେମି ଫାଇନାଲ୍‌ ଖେଳିଥିବା ଆମେରିକା ଓ ସ୍ପେନ୍‌ ପୂର୍ବରୁ ଫାଇନାଲ୍ସକୁ ସିଧା ସଳଖ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି । ବ୍ରିଟେନ୍‌ ଓ ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନା ୱାଇଲ୍ଡ କାର୍ଡ ଜରିଆରେ ଫାଇନାଲ୍ସରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି । ୧୮ଟି ଦଳକୁ ନେଇ ଫାଇନାଲ୍ସ ଖେଳାଯିବ । ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ଦଳ ଗ୍ରୁପ୍‌ ଜୋନ୍‌କୁ ଫେରିବେ ।