PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରୁ ପୁଣି ୭ ଓମିକ୍ରନ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ , ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ସୂଚନା,ଭାରତରେ ଓମିକ୍ରନ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୨ କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଯାଜପୁର ଡୁବୁରିରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ନୂଆ ଇଏସ୍‌ଆଇ ହସ୍ପିଟାଲ । ଏଠାରେ ୧୦୦ ଶଯ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ହସ୍ପିଟାଲ ହେବ । ଏନେଇ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ କେନ୍ଦ୍ର ଶ୍ରମ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ।
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ାରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ESICର ଉପ ଆଞ୍ଚଳିକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ – ESICର ବୈଠକରେ ଅନୁମୋଦନ ଦେଲେ ଶ୍ରମ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ପୁରୀ: ପୁରୀଠୁ ୭୦ କିମି ଦୂରରେ ବାତ୍ୟା ଜୱାଦ୍, ଆସନ୍ତାକାଲି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଆଡ଼କୁ ଗତି କରିବ
  • ||
  • ଜାମଗାଁ: ବିଦ୍ୟୁତ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଜଣେ ଯୁବକ ମୃତ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼: ଭାରସାମ୍ଯ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଟ୍ରାକ୍ଟର, ତଳେ ଚାପି ହୋଇ ଚାଲିଗଲା ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ବାରହା ଫାଶରେ ପଡି ଚାଲିଗଲା ଯୁବକଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • କଟକ : ‘ଜୱାଦ’ ପ୍ରଭାବରେ କଟକରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୨୦.୫୧ ମିମି ବୃଷ୍ଟିପାତ ରେକର୍ଡ
  • ||
  • ମ.ରାମପୁର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଗଲେ ଡ୍ରାଇଭର୍ ଏବଂ ହେଲପର୍‌
  • ||
  • ସୋର : ଜଳିଗଲା ୨ ମହଲା ଘର, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସାମଗ୍ରୀ ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜାନୁଆରୀରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହର, ଓମିକ୍ରନ୍ ସାଜିବ ଘାତକ: ଆଇଆଇଟି କାନପୁର ସତର୍କବାଣୀ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ପାଟଣା ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଦଳିମକଚି ନଷ୍ଟ କରିଦେଲେ ଏକର ଏକର ଧାନ ଫସଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅବପାତ ରୂପ ନେଲା ବାତ୍ୟା ଜୱାଦ, ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିବ, ୧୦ ଜିଲ୍ଲାକୁ ଅରେଞ୍ଜ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଟଳିଲା ବାତ୍ୟା ବିପଦ, ଉଜୁଡ଼ିଲା ଚାଷ, ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶାରେ ଅଧିକ ବର୍ଷିପାରେ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ଉଜୁଡିଲା ଫସଲ, ଚାଷୀ ମୁଣ୍ଡରେ ଚଡ଼କ
  • ||
  • ପଦ୍ମପୁର : ଧାନ ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ମାଡି ବସିଲା ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ, ୨୨୦ ବସ୍ତା ଧାନ ଜବତ
  • ||

ଭୁବନେଶ୍ୱର ବିମାନବନ୍ଦର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୭ା୩(ବ୍ୟୁରୋ): ଓଡ଼ିଶା ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର । ଆନ୍ତର୍ଜାତିକସ୍ତରରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରକୁ ମିଳିଛି ଆଉ ଏକ ଖ୍ୟାତି । ବିମାନ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ସେବା ଯୋଗାଇବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ବିବେଚିତ ହୋଇଛି ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଆନ୍ତର୍ଜତିକ ବିମାନବନ୍ଦର, ତାହା ପୁଣି ବିଶ୍ୱସ୍ତରରେ । ଭୁବନେଶ୍ୱର ବିମାନବନ୍ଦର ଜିତିଛି ସମ୍ମାନଜନକ ଏୟାରପୋର୍ଟ ସର୍ଭିସ୍‌ କ୍ୱାଲିଟି (ଏଏସ୍‌କ୍ୟୁ) ଆୱାର୍ଡ-୨୦୧୮ । ଏସିଆ ପ୍ୟାସିଫିକ୍‌ ରିଜନର ବାର୍ଷିକ ୨୦ ଲକ୍ଷରୁ ୫୦ ଲକ୍ଷ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ସେବା ଯୋଗାଉଥିବା ବିମାନବନ୍ଦର ବର୍ଗରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ନମ୍ବର ୱାନ୍‌ ହୋଇଛି । ବଡ଼ କଥା ହେଲା, ଏହି ଆୱାର୍ଡ ରେସ୍‌ରେ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ, ଇନ୍ଦୋର, ଚୀନ ଓ ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ ବିମାନବନ୍ଦରକୁ ବି ପଛରେ ପକାଇ ଦେଇଛି ଭୁବନେଶ୍ୱର । ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏଭଳି ଏକ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ସର୍ବେକ୍ଷଣରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ବିମାନବନ୍ଦର ଏତେ ବଡ଼ ସମ୍ମାନର ହକ୍‌ଦାର୍‌ ହୋଇଛି ।
ଏହି ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ବିମାନବନ୍ଦର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଖୁସିର ଲହରୀ ଖେଳିଯାଇଛି । ବିମାନବନ୍ଦର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ହୋତା ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଏହି ଆୱାର୍ଡ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଶ୍ରୀ ହୋତାଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱର ୧୭୬ ଦେଶର ୧୯୫୩ ବିମାନବନ୍ଦରକୁ ନେଇ ଏୟାରପୋର୍ଟ କାଉନସିଲ୍‌ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ୍‌ ରହିଛି । ବିମାନବନ୍ଦରଗୁଡ଼ିକ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ କିଭଳି ସେବା, ସୁରକ୍ଷା ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯୋଗାଉଛନ୍ତି, ଏହି ସଂସ୍ଥା ତା’ର ସର୍ବେକ୍ଷଣ କରିଥାଏ । ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ମତାମତକୁ ଆଧାର କରି ସର୍ବେକ୍ଷଣ ହୋଇଥାଏ । ବିମାନବନ୍ଦରଗୁଡ଼ିକୁ ୫ଟି ବର୍ଗରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଛି । ଆମ ବିମାନବନ୍ଦର ଏସିଆ ପ୍ୟାସିଫିକ୍‌ ରିଜନରେ ରହିଛି । ଏହି ରିଜନରେ ବାର୍ଷିକ ୨୦ ଲକ୍ଷରୁ ୫୦ ଲକ୍ଷ ଯାତ୍ରୀ ଯା’ ଆସ କରୁଥିବା ବିମାନବନ୍ଦର ବର୍ଗରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ବିମାନବନ୍ଦର ସ୍ଥାନ ପାଇଛି । ଏହି ବର୍ଗରେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଉତ୍ତମ ସେବା ଯୋଗାଇବାରେ ୨୦୧୮ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ବିମାନବନ୍ଦର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ରହିଛି । ପ୍ରତି ବର୍ଷ ୪ ଥର ଲେଖାଏଁ ଏହି ସର୍ବେକ୍ଷଣ ହୋଇଥାଏ । ୨୦୧୮ରେ ହୋଇଥିବା ୪ଟି ଯାକ ସର୍ବେକ୍ଷଣରେ ଆମ ବିମାନବନ୍ଦରର ରେଟିଂ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ୩୩ଟି ମାନଦଣ୍ଡକୁ ନେଇ ପ୍ରତି ଥର ମୋଟ ୫ ପଏଣ୍ଟକୁ ନେଇ ମାର୍କିଂ କରାଯାଇଥାଏ । ୨୦୧୭ ଅକ୍ଟୋବର-ଡିସେମ୍ବର ସର୍ବେକ୍ଷଣରେ ଆମ ବିମାନବନ୍ଦର ୪.୬୪ ମାର୍କ ପାଇଥିଲା । ୨୦୧୮ ଜାନୁଆରୀ-ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଏହା ୪.୬୯କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବାବେଳେ ଗତବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲ-ଜୁନ୍‌ରେ ୪.୭୨ ଓ ଜୁଲାଇ-ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ୪.୭୨ ପଏଣ୍ଟ ସ୍କୋର କରିଥିଲା । ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ମନ ଜିଣିବାରେ ବିଶ୍ୱସ୍ତରରେ ଅନେକ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ବିମାନବନ୍ଦରକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଦେଇଛି ଭୁବନେଶ୍ୱର ।
ଶ୍ରୀ ହୋତା କହିଛନ୍ତି, ଆସନ୍ତା ସେପ୍ଟମ୍ବର ମାସରେ ମାଲେସିଆରେ ଆୱାର୍ଡ ପ୍ରଦାନ ସମାରୋହ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ଇନ୍ଦୋର, ଚଣ୍ଡିଖୋଲ, ତ୍ରିଭେନ୍ଦ୍ରମ, ଇନ୍ଦୋର ସମେତ ଚୀନ, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ବିମାନବନ୍ଦରକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଦେଇଛି ଭୁବନେଶ୍ୱର । ଏହାଦ୍ୱାରା ଆନ୍ତର୍ଜାତିକସ୍ତରରେ ନିଜର ବଡ଼ ଦାବିଦାରୀ ଜାହିର କରିଛି । ଏଥିପାଇଁ ବିମାନବନ୍ଦରର ସମସ୍ତ କର୍ମଚାରୀ ଓ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।
ବର୍ତ୍ତମାନ ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ଦୈନିକ ୪୬ଟି ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ଭରୁଥିବାବେଳେ ଆଗକୁ ଅନେକ କମ୍ପାନି ବିମାନ ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଆଗେଇ ଆସିବେ । ଆଗାମୀଦିନରେ ପୁନେ, ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଭଳି ରୁଟ୍‌ରେ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି ।
ଶ୍ରୀ ହୋତା କହିଛନ୍ତି, ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ବିମାନବନ୍ଦରକୁ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଆଗମନ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ଗତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ୩୨ ଲକ୍ଷ ଯାତ୍ରୀ ଯାଆସ କରିଥିଲେ । ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଏହା ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ସୁଦ୍ଧା ୪୧ ଲକ୍ଷରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ମାର୍ଚ୍ଚ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଏଥର ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୪୫ ଲକ୍ଷ ଛୁଇଁବା ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଆସନ୍ତା ବର୍ଷକୁ ଯାତ୍ରୀ ସଂଖ୍ୟା ୫ ଲକ୍ଷ ଛୁଇଁପାରେ ।