PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହରିଆଣାରେ ୨୪ମଇ ଯାଏ ବଢ଼ିଲା ଲକ୍‌ ଡାଉନ୍‌ , ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଖଟ୍ଟର କହିଲେ –ଜନତାଙ୍କ ଦାବି ନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ରାଜେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଜାଡେଜାଙ୍କ କରୋନାରେ ପରଲୋକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଫିଲ୍ମ କିମ୍ଵା ସିରିୟଲ ସୁଟିଂ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ, ସମସ୍ତ ଇନଡୋର ଓ ଆଉଟଡୋର ସୁଟିଂ ବନ୍ଦ
  • ||
  • ୨୪ରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଲଘୁଚାପ: ଆଣ୍ଡାମାନ ସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହେବ, ଅବପାତ ରୂପ ନେବା ପାଇଁ ପାଣିପାଗ ଅନୁକୂଳ…
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧ ହଜାର ୭୩୨ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୬ ଲକ୍ଷ ୧୨ ହଜାର ଟପିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ୧୯ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୩୧୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ସଇଁତଳା : ଜମିବାଡ଼ି କଳହକୁ ନେଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଙ୍ଘର୍ଷ, ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଅଟକ
  • ||
  • ପାଟଣାଗଡ଼ : କରୋନା ଯୁଦ୍ଧରେ ହାରିଗଲେ ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ କୈଳାଶ ସାହୁ
  • ||
  • ଆଠଗଡ : ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ଓଲଟିଲା କାଠ ବୋଝେଇ ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ, ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସ୍ୱର୍ଗତ ରଘୁନାଥ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ପୁଅ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ଗୁରୁତର, କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବା ପରେ ଚାଲିଛି ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସୋମବାରଠୁ ଅନ୍‌ଲାନ୍‌ରେ ମିଳିବ ମଦ, ସକାଳ ୭ଟାରୁ ସଂଧ୍ୟା ୫ଟା ଯାଏଁ ଦେଇ ପାରିବେ ଅର୍ଡର, ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ମଦ କିଣିଲେ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ଡେଲିଭାରୀ ଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପାରା ଧରିବାକୁ ଯାଇ ଟ୍ରେନ୍‌ ଲାଇନ୍ରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଜଳିଗଲା ନାବାଳକ, ଗୁରୁତର ଆହତ ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ମାସ ଶେଷକୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ସଂକ୍ରମଣ ପିକ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିବ, ଜୁନ୍‌ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ କମିପାରେ
  • ||
  • କଟକ : ବୃଦ୍ଧ ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ଅବସ୍ଥାରେ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ !
  • ||

ଦାରିଦ୍ର‌୍ୟ ହ୍ରାସରେ ବଡ଼ ସଫଳତା: ୫ କୋଟିକୁ କମିଛି ଅତି ଗରିବ ସଂଖ୍ୟା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୭ା୧(ଏଜେନ୍ସି): ଦାରିଦ୍ର‌୍ୟ ହ୍ରାସ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତ ବଡ଼ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛି । ଦେଶର ଅତି ଗରିବଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ ବଡ଼ଧରଣର ହ୍ରାସ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୭ କୋଟିରୁ ୫ କୋଟିକୁ କମିଆସିଛି । ୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ଅତି ଦରିଦ୍ରଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଆଶାତୀତ ଖସି ୩୦ ଲକ୍ଷକୁ ହ୍ରାସ ପାଇଯିବ । ଜୁନ୍‌ରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବାକୁ ଥିବା ଦାରିଦ୍ର‌୍ୟ ରିପୋର୍ଟରେ ଏହି ଚିତ୍ର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ବୋଲି ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଦାବି କରିଛି ।
ବିଶ୍ୱ ଦାରିଦ୍ର‌୍ୟ ହାରକୁ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ପରିସଂଖ୍ୟାନ ପଦ୍ଧତିରେ ମାପୁଥିବା ‘ୱାର୍ଲଡ୍‌ ଡାଟା ଲାବ୍‌’ ପକ୍ଷରୁ ଏଭଳି ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ସଂସ୍ଥା ଏହାର ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଇଛି ଯେ ୨୦୧୧ରେ ଦେଶରେ ଅତି ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୬.୮ କୋଟି ରହିଥିଲା । ଏମାନେ ଦିନକୁ ୧୩୪ ଟଙ୍କା (୧.୯୦ ଡଲାର)ଠାରୁ କମ୍‌ରେ ବଞ୍ଚୁଥିଲେ । ଏତେ କମ୍‌ ଟଙ୍କାରେ ବଞ୍ଚୁଥିବା ଲୋକ ସଂଖ୍ୟା ଏବେ ୫ କୋଟିକୁ ଖସିଆସିଛି । ଓଡ଼ିଶା, ବିହାର, ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ଭଳି ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ଏହା ଭଲ ଖବର ବୋଲି ସଂସ୍ଥା ଦର୍ଶାଇଛି ।
ସଂସ୍ଥା ନିଜର ଏହି ସଦ୍ୟତମ ରିପୋର୍ଟରେ ଆହୁରି ଦର୍ଶାଇଛି ଯେ ଭାରତ ଦାରିଦ୍ର‌୍ୟ ଦୂରୀକରଣ ବାବଦରେ ଦ୍ରୁତ ସଫଳତା ହାସଲ କରୁଛି । ଏଥିପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରରେ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଫଳପ୍ରସୂ ହୋଇପାରିଛି । ଏମ୍‌ଜିଏନ୍‌ଆର୍‌ଇଜିଏ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାମ ସଡ଼କ ଯୋଜନା ଏବଂ ଅନ୍ୟ ସାମାଜିକ କ୍ଷେତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ଡିବିଟିଏଲ୍‌ ଲାଗୁ ହେବା ଯୋଗୁ ହିତାଧିକାରୀମାନେ ଉପକୃତ ହୋଇପାରୁଛନ୍ତି ।
ବର୍ତ୍ତମାନର ସ୍ଥିତିକୁ ଦେଖିଲେ, ଭାରତ ଏହି ଧାରା ଜାରି ରଖିବାରେ ସମର୍ଥ ହେବ ଏବଂ ଏହା ଦାରିଦ୍ର‌୍ୟ ହ୍ରାସ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସହାୟକ ହୋଇପାରିବ । ୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତର ଅତି ଗରିବଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୩୦ ଲକ୍ଷକୁ ହ୍ରାସ ପାଇବ ଏବଂ ପରେ ପରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ଆହୁରି କମିବ ବୋଲି ରିପୋର୍ଟ ଦର୍ଶାଇଛି । ରିପୋର୍ଟ ଆହୁରି କହିଛି ଯେ ୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ଅତି ଦରିଦ୍ର ଦୃଷ୍ଟିରୁ ୧୦ଟି ପ୍ରମୁଖ ଦେଶ ତାଲିକାରୁ ଭାରତ ବାଦ୍‌ ପଡ଼ିବ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଏହି ତାଲିକାରେ ଆଫ୍ରିକାର ୯ଟି ରାଷ୍ଟ୍ର ସ୍ଥାନ ପାଇବେ ।
ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ ଦ୍ରୁତ ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ସାମାଜିକ କ୍ଷେତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପ୍ରଯୁକ୍ତି ବ୍ୟବହାର ଯୋଗୁ ଦାରିଦ୍ର‌୍ୟ ହାରରେ ବଡ଼ ହ୍ରାସ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ନ୍ୟାସ୍‌ନାଲ୍‌ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ୍‌ ପବ୍ଲିକ୍‌ ଫାଇନାନ୍ସ ଆଣ୍ଡ ପଲିସିର ପ୍ରଫେସର ଏନ୍‌ ଆର୍‌ ଭାନୁମୂର୍ତ୍ତି କହିଛନ୍ତି, ୨୦୦୪-୦୫ରୁ ଅତି ଦାରିଦ୍ର‌୍ୟ ନିରନ୍ତର ଭାବେ କମିଛି । ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆର୍ଥିକ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତୀକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଏଥିରେ ବ୍ୟାପକ ସହାୟକ ହୋଇଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର