PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଓଡ଼ିଶା: ସୋମବାରରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଦୈନିକ ସକାଳେ ମିଳୁଥିବା ମହଲତ କମିଲା ଏଣିକି ଦୈନିକ ୬ ଘଣ୍ଟା ବଦଳରେ ୪ ଘଣ୍ଟାକୁ ଖସିଲା କୋହଳ
  • ||
  • ବାହାଘରରେ ସର୍ବାଧିକ ୨୫ ଜଣ ସାମିଲ ହୋଇପାରିବେ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ବଢିଲା ଲକଡାଉନ୍ ଅବଧି, ଜୁନ ୧ ଯାଏଁ ଜାରି ରହିବ କଟକଣା
  • ||
  • ଯଶିପୁର ନିର୍ବାଚନୀ ମଣ୍ଡଳୀର ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ କମଳାକାନ୍ତ ନାୟକଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାଧିନ ଅବସ୍ଥାରେ କେନ୍ଦୁଝର ମେଡିକାଲରେ ପରଲୋକ
  • ||
  • ସଇଁତଳା: ଟ୍ରେନ ଆଗକୁ ଡେଇଁ ଯୁବକଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ସଂକ୍ରମଣ କମୁଛି, ମୃତ୍ୟୁ ବଢୁଛି, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୨୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୩୫୭କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ସଂକ୍ରମଣ କମୁଛି, ମୃତ୍ୟୁ ବଢୁଛି: ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ୩୨୧ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୨୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • ପୁରୀ : ସମ୍‌ ସହଯୋଗରେ ପୁରୀରେ ଖୋଲିବ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋଭିଡ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌, ୧୯ରୁ ସେବା ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପୁଣି ଉପରମୁହାଁ ପାରଦ, ତାତିରେ ଛଟପଟ ଜନଜୀବନ, ଆହୁରି ୪ ଦିନ ଯାଏଁ ଜାରି ରହିବ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରକୋପ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବ୍ରହ୍ମ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଖୋଲିଲା ବଦ୍ରିନାଥଙ୍କ ଧାମ, ବିନା ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁରେ ହେଲା ଦ୍ଵାର ଫିଟା ନୀତି
  • ||

ଦଲାଇ ଲାମାଙ୍କ ଘୋଷଣା: ଭାରତରୁ କେହି ହୋଇପାରନ୍ତି ତାଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୯।୩: ନିଜର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଉତ୍ତରାଧୀକାରୀକୁ ନେଇ ଦେଇଥିବା ବୟାନ ପରେ ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଅଛନ୍ତି ତୀବ୍ଦତୀୟ ଧର୍ମଗୁରୁ ଦଲାଇ ଲାମା।   ସେ କହିଛନ୍ତି ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁପରେ ତୀବ୍ଦତର ପରବର୍ତୀ ଧର୍ମଗୁରୁ ଭାରତରୁ ହୋଇ ପାରନ୍ତି । ସେ ଗତ ୬୦ ବର୍ଷ ଭାରତରେ କାଟିଛନ୍ତି । ତେଣୁ ଏହି ଠାରୁ ତାଙ୍କର ଉତରାଧିକାରୀ ଆସିପାରେ । ଚୀନ ଦ୍ୱାରା ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିବା କୌଣସୀ ଉତରାଧୀକାରୀଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ମିଳିବ। ଦଲାଇ ଲାମାଙ୍କ  ଦଲାଇ ଲାମାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ତୀବ୍ଦତ ଛାଡିବାର ୬୦  ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ଅବସରରେ ସେ ଧର୍ମଶାଳାରେ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଏହି କଥା କହିଛନ୍ତି।ତାଙ୍କର ଏହି ମନ୍ତବ୍ୟ ପରେ ଚୀନ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଦଲାଇ ଲାମାଙ୍କ ଆଗାମୀ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀକୁ ଚୀନ ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ନେବାକୁ ହେବ।କାରଣ ଚୀନ ପାଖରେ ଦଲାଇ ଲାମାଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀଙ୍କୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେବାର ଅଧିକାର ରହିଛି। ୧୯୩୫ରେ ସେ ଜନ୍ମ ହେବାପରେ ମାତ୍ର ୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ତାଙ୍କୁ ଏହି ଉପାଧି ମିଳିଥିଲା।

ଲାମା ହସିକି କହିଛନ୍ତି  ତାଙ୍କ ପାଇଁ ପୁନର୍ଜନ୍ମ ଖୁବ୍ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ତେଣୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଦଲାଇ ଲାମା କିଏ ହେବ ତାହା ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ । ଭବିଷ୍ୟତରେ ଦୁଇ ଜଣ ଦଲାଇ ଲାମା ହୋଇପାରନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ସ୍ୱାଧୀନ ଦେଶରୁ ଏବଂ ଜଣେ ଚୀନରୁ ଆସନ୍ତି ତେବେ ଚୀନରୁ ଆସିଥିବା ଦଲାଇ ଲାମାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ମିଳିବ ନାହିଁ। ଏହା ଚୀନ ପାଇଁ ଏକ ଅତିରିକ୍ତ ସମସ୍ୟା ! ଏହା ସମ୍ଭବ ଅଟୋ, ଏହା ହୋଇପାରେ ମଧ୍ୟ। 

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ ୧୯୫୯ରେ ଚୀନ ଶାସକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବିଦ୍ରୋହ ପରେ ସେ ଭାରତ ଆସିଥିଲେ। ଏହାପରେ ସେ ବୌଦ୍ଧ ଧର୍ମ ଓ ତିବ୍ଦତୀୟ ଲୋକଙ୍କ ଅଧିକାର ଦିଗରେ କାମ କରିଥିଲେ। ୧୯୫୦ରେ ତୀବ୍ଦତକୁ ନିଜର ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ନେଇଥିବା ଚୀନର ଏହି ୮୩ ବର୍ଷୀୟ ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର ବିଜେତାଙ୍କୁ ଚୀନ ଏକ ବିପଦଜନକ ବିଚ୍ଚିନ୍ନତାବାଦୀ ବୋଲି କହେ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୮ରେ ଦଲାଇ ଲାମା କହିଥିଲେ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ଚୟନ କରିବାର କାମ ତାଙ୍କର ନୁହେଁ। ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁପରେ ଅନ୍ତଃର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ସମ୍ମିଳନୀ କରାଯାଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହେବା ଦରକାର।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର