PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଜେପିରେ ମିଶିଲେ ସୁନୀଲ ଜାଖଡ, କଂଗ୍ରେସ ସହ ୫୦ ବର୍ଷର ସମ୍ପର୍କରେ ପୂର୍ଣ୍ଣଛେଦ
  • ||
  • ୟାସିନ ମଲ୍ଲିକ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ, ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଣ ମାମଲାରେ ବାନ୍ଧିଥିଲା ଏନ୍‌ଆଇଏ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଏଥର ଭକ୍ତ ଦେଖିବେ ସ୍ନାନଯାତ୍ରା, ହେଲେ ସ୍ନାନ ବେଦିରେ ଶ୍ରୀବିଗ୍ରହଙ୍କୁ କରିପାରିବେନି ସ୍ପର୍ଶ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଆକ୍ଟିଭ କେସ୍,୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ବାହାରିଲେ ୧୨ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି-କାଲି ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା, ତିନି ଦିନ ପରେ ପୁଣି ତାତି
  • ||
  • ପୁରୀ: ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ୍‌… ଅଖ ଅନୁକୂଳ, ନାହାକା ଚକରେ ପଇତା ଓ ୧୫ ଚକ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ମୋହନା: ରାସ୍ତା କଡ଼ରୁ ଯୁବକଙ୍କ କ୍ଷତବିକ୍ଷତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର
  • ||
  • କୁତ୍ରା: ୧୨ ବର୍ଷର ନାବାଳିକା ୭ ମାସର ଗର୍ଭବତୀ, ଥାନାରେ ଏତଲା ଦେଲେ ପରିବାରଲୋକ
  • ||
  • ବାରଙ୍ଗ: ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କକୁ ନେଇ ଜଘନ୍ୟ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ : ପ୍ରେମିକକୁ ହତ୍ୟା କଲେ ପ୍ରେମିକା ପରିବାର, ଇନ୍‌ଫୋସିଟି ଥାନା ନିକଟରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭାରତ ସୀମାରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି ୧୭୦ ଆତଙ୍କବାଦୀ, ତାଲିମ ଦେଉଛି ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ଏବଂ ISI
  • ||

ଦଲାଇ ଲାମାଙ୍କ ଘୋଷଣା: ଭାରତରୁ କେହି ହୋଇପାରନ୍ତି ତାଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୯।୩: ନିଜର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଉତ୍ତରାଧୀକାରୀକୁ ନେଇ ଦେଇଥିବା ବୟାନ ପରେ ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଅଛନ୍ତି ତୀବ୍ଦତୀୟ ଧର୍ମଗୁରୁ ଦଲାଇ ଲାମା।   ସେ କହିଛନ୍ତି ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁପରେ ତୀବ୍ଦତର ପରବର୍ତୀ ଧର୍ମଗୁରୁ ଭାରତରୁ ହୋଇ ପାରନ୍ତି । ସେ ଗତ ୬୦ ବର୍ଷ ଭାରତରେ କାଟିଛନ୍ତି । ତେଣୁ ଏହି ଠାରୁ ତାଙ୍କର ଉତରାଧିକାରୀ ଆସିପାରେ । ଚୀନ ଦ୍ୱାରା ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିବା କୌଣସୀ ଉତରାଧୀକାରୀଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ମିଳିବ। ଦଲାଇ ଲାମାଙ୍କ  ଦଲାଇ ଲାମାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ତୀବ୍ଦତ ଛାଡିବାର ୬୦  ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ଅବସରରେ ସେ ଧର୍ମଶାଳାରେ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଏହି କଥା କହିଛନ୍ତି।ତାଙ୍କର ଏହି ମନ୍ତବ୍ୟ ପରେ ଚୀନ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଦଲାଇ ଲାମାଙ୍କ ଆଗାମୀ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀକୁ ଚୀନ ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ନେବାକୁ ହେବ।କାରଣ ଚୀନ ପାଖରେ ଦଲାଇ ଲାମାଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀଙ୍କୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେବାର ଅଧିକାର ରହିଛି। ୧୯୩୫ରେ ସେ ଜନ୍ମ ହେବାପରେ ମାତ୍ର ୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ତାଙ୍କୁ ଏହି ଉପାଧି ମିଳିଥିଲା।

ଲାମା ହସିକି କହିଛନ୍ତି  ତାଙ୍କ ପାଇଁ ପୁନର୍ଜନ୍ମ ଖୁବ୍ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ତେଣୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଦଲାଇ ଲାମା କିଏ ହେବ ତାହା ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ । ଭବିଷ୍ୟତରେ ଦୁଇ ଜଣ ଦଲାଇ ଲାମା ହୋଇପାରନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ସ୍ୱାଧୀନ ଦେଶରୁ ଏବଂ ଜଣେ ଚୀନରୁ ଆସନ୍ତି ତେବେ ଚୀନରୁ ଆସିଥିବା ଦଲାଇ ଲାମାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ମିଳିବ ନାହିଁ। ଏହା ଚୀନ ପାଇଁ ଏକ ଅତିରିକ୍ତ ସମସ୍ୟା ! ଏହା ସମ୍ଭବ ଅଟୋ, ଏହା ହୋଇପାରେ ମଧ୍ୟ। 

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ ୧୯୫୯ରେ ଚୀନ ଶାସକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବିଦ୍ରୋହ ପରେ ସେ ଭାରତ ଆସିଥିଲେ। ଏହାପରେ ସେ ବୌଦ୍ଧ ଧର୍ମ ଓ ତିବ୍ଦତୀୟ ଲୋକଙ୍କ ଅଧିକାର ଦିଗରେ କାମ କରିଥିଲେ। ୧୯୫୦ରେ ତୀବ୍ଦତକୁ ନିଜର ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ନେଇଥିବା ଚୀନର ଏହି ୮୩ ବର୍ଷୀୟ ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର ବିଜେତାଙ୍କୁ ଚୀନ ଏକ ବିପଦଜନକ ବିଚ୍ଚିନ୍ନତାବାଦୀ ବୋଲି କହେ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୮ରେ ଦଲାଇ ଲାମା କହିଥିଲେ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ଚୟନ କରିବାର କାମ ତାଙ୍କର ନୁହେଁ। ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁପରେ ଅନ୍ତଃର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ସମ୍ମିଳନୀ କରାଯାଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହେବା ଦରକାର।