PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ : ରାଜ୍ୟ ଜିଏସଟି ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ୱିଙ୍ଗ୍ ଦ୍ଵାରା ୬୪୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜାଲ ବିଲ୍ ରାକେଟ ମାମଲାରେ ତୃତୀୟ ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ୍ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସମ୍ବଲପୁର ସଦର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ପରେ ରାସ୍ତାରେ ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ହକି : ଭାରତ ଜର୍ମାନୀକୁ ୫-୪ ଗୋଲରେ ହରାଇ ଜିତିଲା ବ୍ରୋଞ୍ଚ ପଦକ
  • ||
  • ଟୋକିଓ : ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମ୍‌ର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୁଭେଚ୍ଛା, କହିଲେ-ଆଗାମୀ ପିଢିର ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ’
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ପୁରୁଣାକଟକ ଥାନା ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ୫୭ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଚାରିଛକଠାରେ ୧୬ ପେଟି କଫ୍ ସିରପ୍ ଜବତ, ସ୍କର୍ପିଓ ସହ ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକ ବଡ଼ପଡା ଘାଟି ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ଫାଟି ୪ ଛେଳି ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ନକ୍ସଲଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ, ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ୍ ବିସ୍ଫୋରଣ କରି ଉଡ଼ାଇଦେଲେ ବୋଲେରୋ, ୨ ମୃତ
  • ||

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୬ ଯାଏ ବଡ଼ିଲା ଲକ୍‌ଡାଉନ୍, କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଲକ୍ଷେ ପାର୍

aajtak.intoday.in

ବିହାର ୧୭।୮ : କାୟା ମେଲାଇ ବଢ଼ି ଚାଲିଛି କରୋନା ମହାମାରୀ। ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ରେକର୍ଡ ପରେ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗି ଚାଲିଛି। ସେହିପରି ବିହାରରେ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧ ଲକ୍ଷ ପାର୍‌ ହୋଇସାରିଛି। ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଅବଧିକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି।

ନୀତୀଶ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଆଦେଶ ମୁତାବିକ, ଏବେ ରାଜ୍ୟରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୬ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲକଡାଉନ୍‌ ଲାଗୁ ରହିବ। ବିହାରରେ କରୋନା ଏକ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିସାରିଛି। ଯେଉଁଥିରେ ୪୬୧ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇସାରିଛି। ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ୭୨ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ରୋଗୀ ସୁସ୍ଥ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି। ଆକ୍ଟିଭ୍‌ କେସ୍‌ ୩୧ ହଜାରରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ରହିଛି। ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟରେ ଲକଡାଉନ ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା। ତଥାପି ଲକଡାଉନ କଟକଣାରେ କିଛିଟା କୋହଳ କରାଯାଇଛି।

ନୀତୀଶ ସରକାର ଅନେକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। ରାତିରେ କର୍ଫ୍ୟୁ ରାତି ୧୦ ରୁ ଭୋର ୫ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିବ। ସମୟ ଏବଂ ବିଶ୍ରାମ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଆବଶ୍ୟକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଅନୁଯାୟୀ ଦୋକାନ ଏବଂ ବଜାରକୁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ । ରାଜ୍ୟର ସପିଂ ମଲ୍, ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖୋଲିବ ନାହିଁ। ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟକୁ ହୋମ୍‌ ଡେଲିଭରି ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ । କେବଳ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସରକାରୀ-ବେସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଆସିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। ଜରୁରୀକାଳୀନ ସେବା ଖୋଲା ରହିବ। ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଦ୍ବାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ରୋଷ୍ଟର ଅନୁଯାୟୀ ଦୋକାନ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। ନିର୍ମାଣ ସହିତ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ଗତିବିଧି ଚାଲିବ ।

ବିହାର ସଂଲଗ୍ନ ଝାଡଖଣ୍ଡ ରାଜ୍ୟରେ ଏହି ଲକଡାଉନ୍ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟ ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଲକ୍ଡାଉନ୍ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ରାତି ୧୦ଟା ପରେ ରାତିର କର୍ଫ୍ୟୁ ଜାରି ରହିବ । ମଲ୍, ବିଦ୍ୟାଳୟ, କଲେଜ, କୋଚିଂ ସେଣ୍ଟର, ଜିମ୍, ପାର୍କ, ହୋଟେଲ, ସିନେମା ହଲ୍ ପୂର୍ବ ପରି ବନ୍ଦ ରହିବ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର