PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟାଙ୍ଗୀରେ ୧୭ଟିକିଆ ହାତୀପଲ ଆତଙ୍କ, ଗାଁରେ ପଶିଲେ, ଫସଲ ନଷ୍ଟ କଲେ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଜଙ୍ଗଲକୁ କାଠ ସଂଗ୍ରହ ପାଇଁ ଯାଇଥିଲେ ଯୁବକ, ଫାସରେ ପଡି ଜୀବନ ଗଲା
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ମୁଖ୍ୟ ବଜାରରେ ହଠାତ୍ ଭୁଶୁଡିଲା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଖୁଣ୍ଟି, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ପଥଚାରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଏ ବର୍ଷ ଥରାଇବ ଶୀତ ଲହରୀ, ଜବର ଜାଡ଼ରେ ଥରିବ ଓଡ଼ିଶା, ଲମ୍ବିବ ଶୀତ ଅବଧି
  • ||
  • ଲାଞ୍ଜିଗଡ଼ : ବେଦାନ୍ତର ଏଲଏନଟି କଲୋନୀକୁ ପଶିଲା କରୋନା, ୩ ଶ୍ରମିକ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଆଜି ସମ୍ବଲପୁର ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ବନ୍ଦ, ମମିତା ମେହେର୍ ହତ୍ୟା ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଛି ବିଜେପି
  • ||

କେବେ ବଜାରକୁ ଆସିବ ଭ୍ୟାକସିନ୍ ଆଉ ଦୂର ହେବ କରୋନା, ବିଲ୍ ଗେଟ୍ସ କହିଲେ…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୫/୮: ସାରା ଦୁନିଆ କରୋନା ଭାଇରସ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲଢୁଛି । ସମସ୍ତେ ଭ୍ୟାକସିନକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି । ଏବେ ଅନେତ ଭ୍ୟାକସିନର ହ୍ୟୁମାନ୍ ଟ୍ରାଏଲ୍ ଅଲଗା ଅଲଗା ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ରିଟେନର ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର କୋଭିଡ୍ ୧୯ ଭ୍ୟାକସିନ୍ ଆଗରେ ଅଛି । ଏହା ମଧ୍ୟରେ ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟର ସଂସ୍ଥାପକ ବିଲ୍ ଗେଟ୍ସ କହିଛନ୍ତି କି କରୋନା ଭ୍ୟାକସିନ କେବେ ସୁଦ୍ଧା ବଜାରକୁ ଆସିବ ।

‘ଆରମ୍ଭରେ କେବଳ ଧନୀ ଦେଶମାନଙ୍କୁ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇପାରେ ଭ୍ୟାକସିନ୍’
ବିଲ୍ ଗେଟ୍ସ କହିଛନ୍ତି କି କୋଭିଡ୍ ୧୯ ଭ୍ୟାକସିନ୍ ଆଗାମୀ ବର୍ଷର ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ । ସେ କହିଛନ୍ତି କି ସମ୍ଭବତଃ ଭ୍ୟାକସିନ୍ କେବଳ ଧନୀ ଦେଶମାନଙ୍କୁ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇପାରେ । ଏହା ସହିତ ସେ ଆଶଙ୍କା କରିଛନ୍ତି କି ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଭ୍ୟାକସିନ୍ ଭାଇରସ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହେବନି । ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଭ୍ୟାକସିନ୍ ଆସିବାରେ ସମୟ ଲାଗିପାରେ । ସେ କହିଛନ୍ତି କି ଆମେରିକାକୁ ଏହି ମାମଲାରେ ବୈଶିକ ଚିନ୍ତା ଆଗକୁ ବଢାଇବା ଉଚିତ୍ । ସେ ସାରା ଦୁନିଆର ହିତ ସମ୍ପର୍କରେ ଚିନ୍ତା କରିବା ଉଚିତ୍ ।

ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି କି ସେ ଆମେରିକା ସାଂସଦମାନଙ୍କୁ କମ୍ ଓ ମଧ୍ୟମ ଆୟ କରୁଥିବା ଦେଶଗୁଡିକୁ କୋଭିଡ୍ ୧୯ ଭ୍ୟାକସିନ୍ କ୍ରୟ ପାଇଁ ୮ ଅରବ ଡଲାର୍ ସହାୟତା ଦେବାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିଛନ୍ତି । ଆମ ଚେଷ୍ଟା ଏହା କି କୋଭିଡ୍ ୧୯ କେବଳ ଧନୀ ଦେଶ ନୁହେଁ ବରଂ ଗରିବରୁ ଗରିବ ଦେଶରୁ ମଧ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଗାଏବ୍ ହେଉ । ବିଲ୍ ଗେଟ୍ସଙ୍କ ସଂସ୍ଥା ବିଲ୍ ଏଡ୍ ମେଲିଣ୍ଡା ଗେଟ୍ସ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ କୋଭିଡ୍ ୧୯ ସହ ସମ୍ପର୍କିତ ରିସର୍ଚ୍ଚ ପାଇଁ ୨୫ କୋଟି ଡଲାରର ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି ।

ଗେଟ୍ସ କହିଛନ୍ତି କି କରୋନା ଭ୍ୟାକସିନ୍ ବ୍ୟତୀତ କୋଭିଡ୍ ୧୯ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ମେଡିସିନରେ ମୃତ୍ୟୁହାର ଲଗାତର କମିବ । କରୋନା ଭାଇରସର ପରୀକ୍ଷଣରେ ନୂଆ ସନ୍ଧାନ, ଭ୍ୟାକସିନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଦିଗରେ ଦୁନିଆ ତୀବ୍ର ଗତିରେ ଆଗକୁ ବଢୁଛି । ଏନେଇ ଆଶା କରାଯାଉଛି କି ୨୦୨୧ର ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ମହାମାରୀରୁ ସାରା ବିଶ୍ୱ ମୁକୁଳି ଯାଇଥିବ । ସେ କହିଛନ୍ତି କି ଏହାର ବାସ୍ତବିକ ଅନ୍ତ ସେତେବେଳେ ହେବ ଯେତେବେଳେ ଆମେ ସଂକ୍ରମଣ ଓ ଭ୍ୟାକସିନ୍ ମଧ୍ୟରେ ହର୍ଡ ଇମ୍ୟୁନିଟି(Herd Immunity)  ହାସଲ କରିବା ।