ବାୟୋପିକ୍‌ ଲଢ଼େଇ: ‘ଠାକ୍‌ରେ’ ଉପରେ ଭାରି ପଡ଼ିବ କି ‘ମଣିକର୍ଣ୍ଣିକା’ ?

କିଏ ମାରିବ ବାଜି । କାହାର ହେବ ଜିତାପଟ । ଏନେଇ ଆଗୁଆ ଅଙ୍କକଷା ସରିଛି । ଆଜି ବଲିଉଡରେ ଦୁଇଟି ବାୟୋପିକ୍‌ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ମୁକ୍ତିଲାଭ କରୁଛି । କଙ୍ଗନାଙ୍କ ଅଭିନୀତ ଝାନ୍‌ସୀ ରାଣୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀବାଈଙ୍କ ଜୀବନୀ ଆଧାରିତ ‘ମଣିକର୍ଣ୍ଣିକା: ଦ କୁଇନ୍‌ ଅଫ୍‌ ଝାନ୍‌ସୀ’ ଏବଂ ନୱାଜୁଦ୍ଦିନ୍‌ ସିଦ୍ଦିକୀଙ୍କ ଅଭିନୀତ ବାଲାସାହେବ ଠାକ୍‌ରେଙ୍କ ଆତ୍ମଜୀବନୀ ଆଧାରିତ ଫିଲ୍ମ ‘ଠାକ୍‌ରେ’ । ପ୍ରଯୋଜନା ସଂସ୍ଥା ଚାହୁଁଥିଲା ‘ଠାକ୍‌ରେ’ ଏକାକୀ ରିଲିଜ୍‌ ହେଉ, କିନ୍ତୁ ପିଛା ଛାଡ଼ି ନଥିଲା ‘ମଣିକର୍ଣ୍ଣିକା’ । ଶେଷରେ ଆଗ ପଛ ନହୋଇ ଏକାବେଳେ ରିଲିଜ୍‌ ହେଉଛି ଦୁଇଟି ଫିଲ୍ମ । ଟ୍ରେଡ୍‌ ବିଶେଷଜ୍ଞ ସୁମିତ୍‍ କାଦେଲଙ୍କ ମତ ପ୍ରଥମ ଦୁନି ଭଲ ବେପାର ହେବ । ‘ମଣିକର୍ଣ୍ଣିକା’ ଦେଶର ୩ହଜାର ସ୍କ୍ରିନ୍‌ରେ ରିଲିଜ୍‌ ହେବ ଏବଂ ପ୍ରଥମ ଦିନ ୧୫ରୁ ୨୦କୋଟିର ବେପାର କରିବ । ସେହିପରି ‘ଠାକ୍‌ରେ’ ଦେଖିବାକୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଦର୍ଶକଙ୍କ ଭିତରେ ଭାରି ଉତ୍ସାହ । ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି, ପୂରା ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ପୁଣି ଥରେ ପରଦାରେ ‘ଠାକରେ’ଙ୍କ ରାଜ୍‌ ଚାଲିବ । ଫିଲ୍ମଟି ପ୍ରଥମ ଦିନ ୯ରୁ ୧୦କୋଟି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବ । ବିଶେଷ କରି ୨୬ ଜାନୁଆରୀରେ ଦୁଇଟି ଯାକ ଫିଲ୍ମ ଭଲ ବେପାର କରିବ ।
ଉଭୟ ଫିଲ୍ମ ନିର୍ମାଣରୁ ପ୍ରମୋସନ୍‌ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୂରା ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହି ଆସିଛି । ବେଶି ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି ‘ମଣିକର୍ଣ୍ଣିକା’କୁ ନେଇ । ୧୨୫କୋଟି ବଜେଟ୍‌ର ଏହି ଫିଲ୍ମର ଅବଧି ୧୪୮ମିନିଟ୍‌ ରହିଛି । ହିନ୍ଦୀ, ତେଲୁଗୁ ଏବଂ ତାମିଲ ଭାଷାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ‘ମଣିକର୍ଣ୍ଣିକା’ ୫୦ଟି ଦେଶରେ ରିଲିଜ୍‌ ହେଉଛି । ଏହାର ସଙ୍ଗୀତ ସଂଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି ଶଙ୍କର-ଏହସାନ-ଲୟ । ମୋଟ୍‌ ୮ଟି ଗୀତ ରହିଛି । ଫିଲ୍ମରେ କଙ୍ଗନାଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ୍‌ ଅତୁଲ କୁଲକର୍ଣ୍ଣି, ଡ୍ୟାନି, ଅଙ୍କିତା ଲୋଖାଣ୍ଡେଙ୍କ ଭଳି କଳାକାର ଅଭିନୟ କରିଛନ୍ତି । ଏହାର କାହାଣୀ ଝାନ୍‌ସୀ ରାଣୀଙ୍କ ବ୍ରିଟିଶ୍‌ ଇଷ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଆ କମ୍ପାନୀ ବିରୋଧରେ ୧୮୫୭ର ଲଢ଼େଇକୁ ଦେଖାଯାଇଛି । ଫିଲ୍ମର ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା କ୍ରିଶ ଦେଇଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କୁ ସହଯୋଗ କରିଛନ୍ତି କଙ୍ଗନା । ସେହିପରି ଅଭିଜିତ୍‌ ପନ୍‌ସେଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶିତ ବାଲାସାହେବ ଠାକ୍‌ରେଙ୍କ ଜୀବନୀ ଆଧାରିତ ଦ୍ୱିଭାଷୀ ଫିଲ୍ମ ‘ଠାକ୍‌ରେ’ । ବାଲାସାହେଙ୍କ ୯୩ତମ ଜୟନ୍ତୀ ଉପଲକ୍ଷେ ଫିଲ୍ମଟି ରିଲିଜ୍‌ ହେଉଛି । ବାଲାସାହେବଙ୍କ ଚରିତ୍ରରେ ନୱାଜୁଦ୍ଦିନ ସିଦ୍ଦିକୀ ଅଭିନୟ କରିଥିବାବେଳେ ଅମ୍ରିତା ରାଓ ମୀନା ତାଇ ଠାକ୍‌ରେ ଚରିତ୍ରରେ ଅଭିନୟ କରିଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ୪ଟି ଗୀତ ରହିଛି । ରୋହନ-ରୋହନ ଏବଂ ସନ୍ଦୀପ ଶିରୋଦକର ସଙ୍ଗୀତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା ଦେଇଛନ୍ତି । ବିଶେଷ କରି ଫିଲ୍ମଟି ମରାଠୀ ଏବଂ ହିନ୍ଦୀ ଭାଷାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି । ଫିଲ୍ମ ରିଲିଜ୍‌ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଯୋଜନା ସଂସ୍ଥା ଏହାର ସିକ୍ୱେଲ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଥିବାବେଳେ ତାମିଲ ଅଭିନେତା ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ଫିଲ୍ମକୁ ନିନ୍ଦା କରିଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ଥିବା ସଂଳାପ ‘ଉଠାଓ ଲୁଙ୍ଗି ବଜାଓ ପୁଙ୍ଗି’ କିଭଳି ଦକ୍ଷିଣଭାରତ ପ୍ରତି ନକରାତ୍ମକ ଭାବନାର ପ୍ରମାଣ ଦେଉଛି ତାହା ଦେଖାଯାଇଛି । ଏହାଦ୍ୱାରା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ମହିମାମଣ୍ଡିତ କରିବାକୁ ଯାଇ ଗୋଟିଏ ଜାତିକୁ ଗାଳି କରି ଫିଲ୍ମ ନିର୍ମାଣ କରିବା ଏବଂ ତା’ ମାଧ୍ୟମରେ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବା ଠିକ୍‌ ନୁହେଁ । ଯାହା ବି ହେଉ, ରିଲିଜ୍‍ ପରେ ଜଣାପଡ଼ିବ କିଏ ହିଟ୍‌ ହେଉଛି ଆଉ କିଏ ଫ୍ଲପ୍‌ ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଡ୍ରଗ୍ସ କେସ୍‌ : ଏନ୍‌ସିବି ଦୀପିକା, ଶ୍ରଦ୍ଧା, ସାରାଙ୍କୁ ଦେଲେ କ୍ଲିନ୍‌ ଚିଟ୍ ? ଜାଣନ୍ତୁ ସତ କଣ

ଭାରତର ପ୍ରଥମ ସୁପରହିରୋ ‘ଶକ୍ତିମାନ’ ଉପରେ ତିଆରି ହେବ ଫିଲ୍ମ, ୩ଟି ପାର୍ଟରେ ହୋଇପାରେ ରିଲିଜ୍

ଜୁହିଙ୍କ ଫିଲ୍ମକୁ ନାପସନ୍ଦ କରୁଥିଲେ ତାଙ୍କ ପିଲା

ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସମୟ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଲା AIIMS, କହିଲା ଏଭଳି କଥା

କ୍ରିକେଟ ପରେ ଏବେ ଫିଲ୍ମ ଦୁନିଆକୁ ଆସିବେ ଧୋନି, ସାଥ୍ ଦେବେ ପତ୍ନୀ ସାକ୍ଷୀ

ପ୍ରତିଯୋଗୀଙ୍କ ସହ ଅନିଲ କପୁରଙ୍କ ଜବରଦସ୍ତ ଡ୍ୟାନ୍ସ – ଭିଡ଼ିଓ ଭାଇରାଲ