ମହିଳା, ଚାଷୀ, ଯୁବବର୍ଗଙ୍କୁ ସଶକ୍ତ କରିବୁ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୯ା୪(ବ୍ୟୁରୋ): କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପି ପରେ ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଇସ୍ତାହାର ନେଇ ଆସିଛି ବିଜେଡି । ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଭୋଟ୍‌ର ୪୮ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ତରବରିଆ ଭାବେ ବିଜେଡି ଜାରି କରିଛି ଇସ୍ତାହାର । ଏଥର ଇସ୍ତାହାରରେ ବିଜେଡି ନାରା ଦେଇଛି- ‘ନବୀନ ଓଡ଼ିଶା, ସଶକ୍ତ ଓଡ଼ିଶା’ । ଇସ୍ତାହାରରେ ୪ ଦିଗକୁ ନଜର ରଖାଯାଇଛି । ମହିଳା, ଚାଷୀ, ଯୁବ ବର୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ ପୁଞ୍ଜା ପୁଞ୍ଜା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଖୁନ୍ଦା ହୋଇଛି । ଆଞ୍ଚଳିକ
ବୈଷମ୍ୟ ଦୂର ପାଇଁ ‘ଜୁହାର’ (ବସତି ଓ ଅଞ୍ଚଳର ମିଳିତ ବିକାଶ) ନାମରେ ନୂଆ ଯୋଜନା ଆଣିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛି ବିଜେଡି ।

ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଭୋଟ ପାଇଁ ଆଜି ଥିଲା ପ୍ରଚାରର ଶେଷ ଦିନ । ଆଜି ଅପରାହ୍ନରେ ବିଜେଡି ରାଜ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଦଳର ସଭାପତି ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଇସ୍ତାହାର ଉନ୍ମୋଚନ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଅବସରରେ ନବୀନ ଅତି ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ଭାଷଣ ରଖିଥିଲେ । କହିିଲେ, ଆମେ ଯାହା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛୁ, ତାହା ପାଳନ କରିଛୁ । ଅନ୍ୟ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ବିଶେଷ କରି ବିଜେପି ଭଳି କେବେ ଫମ୍ଫା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇନାହୁଁ ।

ବିଜେଡି ଘୋଷଣା କରିଛି, ଏଥର ସରକାରକୁ ଆସିଲା ପରେ ‘କାଳିଆ’ ଯୋଜନା ଜାରି ରହିବ । ସରକାର ଗଠନର ପଥ୍ରମ ଦନିରେ ହିଁ ବାକି ଥିବା ୨୫ ଲକ୍ଷ ଚାଷୀଙ୍କୁ କାଳିଆ ଯୋଜନାର ଦୁଇଟି କିସ୍ତିରେ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦିଆଯିବ । ଜଣେ ବି ଚାଷୀ ଏଥିରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବେ ନାହିଁ । କାଳିଆ ଯୋଜନାକୁ ତଦାରଖ ଓ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ଗଠନ ହେବ ‘କାଳିଆ କମିଶନ’ । ଚାଷୀଙ୍କୁ ବିନା ସୁଧରେ ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୃଷି ଋଣ ମିଳିବ । କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଜଳସେଚନକୁ ଆହୁରି ବ୍ୟାପକ କରିବା ପାଇଁ ୫୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରାଯିବ । ଚାଷୀ ପାଇଁ ୨୪ ଘଣ୍ଟିଆ କଲ୍‌ ସେଣ୍ଟର ଖୋଲାଯିବ । ସବୁ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଗୋଦାମ ଘର, ଓେୟାର ହାଉସ ରହିବ । ଧାନ ଏମଏସପି ୨୯୩୦ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ପାଖରେ ଦାବି ରଖାଯିବ । ମରୁଡି, ବନ୍ୟା ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପୀଡ଼ିତ ଚାଷୀଙ୍କଠାରୁ ଶସ୍ୟ କିଣିବାବେଳେ ସେମାନଙ୍କୁ ଅତିରିକ୍ତ ପାଉଣା ଦିଆଯିବ ।

ଇସ୍ତାହାରରେ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କରିଛି ବିଜେଡି । ଘୋଷଣା କରିଛି, ମହିଳା ସ୍ୱୟଂ ସହାୟିକା ଗୋଷ୍ଠୀମାନଙ୍କଠାରୁ ସାମଗ୍ରୀ କିଣିବେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ୫ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟବସାୟ ସେମାନଙ୍କୁ ଯୋଗାଇ ଦେବେ । ଏଥିରୁ ଏସ୍‌ଏଚ୍‌ଜିଗୁଡିକ ୫ ଶହ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଲାଭ ପାଇବେ । ସମସ୍ତ ଏସ୍‌ଏଚ୍‌ଜି ସଭ୍ୟଙ୍କୁ ଦୁର୍ଘଟଣାଜନିତ ବୀମାଭୁକ୍ତ କରାଯିବ । ବିଜେଡି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛି, ଏଥର ସରକାରକୁ ଆସିଲେ ଝିଅମାନଙ୍କୁ କେଜିରୁ ପିଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାଗଣାରେ ଶିକ୍ଷା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ । ବିଜୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧା ମିଳୁଥିବାବେଳେ ଏହାକୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବ । ଗରିବ ପରିବାରକୁ ଝିଅ ବାହାଘର ପାଇଁ ୨୫ ହଜାର ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ଦିଆଯିବ । ମିଶନ ଶକ୍ତି ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବିଭାଗ ଖୋଲିବ । ଏହାବାଦ୍‌ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ମିଶନ ଶକ୍ତି ଫେଡେରାଲ୍‌ ବି ଗଠନ ହେବ । ସରକାର ଯେଉଁ ପରିବାରକୁ ଜମି କିମ୍ବା ଘର ଯୋଗାଇ ଦେବେ, ତାହା ମହଳିାଙ୍କ ନାମରେ ହିଁ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ।

ମିଶନ ଶକ୍ତି କର୍ପସ ପାଣ୍ଠି ମଧ୍ୟ ଗଠନ ହେବ । ପ୍ରତି ପଞ୍ଚାୟତରେ ମିଶନ ଶକ୍ତି ବଜାର ଖୋଲିବ । ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ଲକରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ‘ଆମ ଗାଁ ଆମ ବକିାଶ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଯିବ । ଯୁବ ବର୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ ବି ଅନେକ ଆଖିଦୃଶିଆ ଘୋଷଣା କରିଛି ବିଜେଡି । ଏଥର ବିଜେଡି ସରକାରକୁ ଆସିଲେ ଶିଳ୍ପ ସଂସ୍ଥାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର ଯୁବକ, ଯୁବତୀଙ୍କ ପାଇଁ ୭୫% ଚାକିରି ସଂରକ୍ଷିତ ରଖାଯିବ । ‘ସ୍କଲି୍‌ଡ ଇନ୍‌ ଓଡିଶା’ ହେବ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ବ୍ରାଣ୍ଡ । ଆଗାମୀ ୫ ବର୍ଷରେ ଏଥିରୁ ୫ ଲକ୍ଷ ତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ ଯୁବକ ବାହାରିବେ । ଯୁବବର୍ଗଙ୍କୁ ବିନା ସୁଧରେ ଶିକ୍ଷା ଋଣ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ । ୧୦ ହଜାର ଯୋଗ୍ୟ ଯୁବକ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଷ୍ଟାର୍ଟ ଅପ୍‌ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଏକକାଳୀନ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ । ମେକ୍‌ ଇନ୍‌ ଓଡିଶା ମାଧ୍ୟମରେ ୬ଟି କ୍ଷେତ୍ରରେ ୩୦ ଲକ୍ଷ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରାଯିବ । ସବୁ ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ମାଗଣା ୱାଇଫାଇ ଦେବୁ । କ୍ରୀଡା଼ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ । ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ନିଯୁକ୍ତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ କୌଣସି ଫି’ ନିଆଯିବ ନାହିଁ ।

ଯୁବବର୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ ଏମିତି ଯୋଜନା ରଖିଥିବା ବିଜେଡି କହିଛି । ଗମନାଗମନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବି ବଡ଼ ଘୋଷଣା କରିଛି ବିଜେଡି । ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛି, ଏଥର ଉତ୍ତରରୁ ଦକ୍ଷିଣ ଓ ପୂର୍ବରୁ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାକୁ ସଂଯୋଗ କରିବ ବିଜୁ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ୱେ । ସିଲଭର୍‌ ସିଟି କଟକ-ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ଭୁବନେଶ୍ୱର ଭିତରେ ଚାଲିବ ମେଟ୍ରୋ ଟ୍ରେନ୍‌ । ଆଞ୍ଚଳିକ ବୈଷମ୍ୟ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ପ୍ରତିଶ୍ରିୁତ ରହିଛିି ବିଜେଡି ଇସ୍ତାହାରରେ । ବିଜେଡି କହିଛି, ଆଞ୍ଚଳିକ ବୈଷମ୍ୟ ଦୂର ପାଇଁ ‘ଜୁହାର’ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି । ଇସ୍ତାହାରରେ କଥା ଦେଇଛନ୍ତି, ବରଗଡ଼, ବଲାଙ୍ଗିର, ବୌଦ୍ଧ, ଦେବଗଡ଼, ଝାରସୁଗୁଡ଼ା, କଳାହାଣ୍ଡି, ସମ୍ବଲପୁର, ସୋନପୁର ଜିଲ୍ଲା ସମେତ ଆଠମଲ୍ଲିକ, କୁଚିଣ୍ଡା ଓ ନୀଳଗିରି ସବ୍‌ଡିଭିଜନରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉନୟ୍ନନ ପରିଷଦ ଗଠନ ହେବ । ପଛୁଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ କମ୍ୟୁନିଟି ସେଣ୍ଟର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବୁ । ଅଣୁ ଓ କ୍ଷୁଦ୍ର ଉଦ୍ୟୋଗ କଲ୍ୟାଣ ବୋର୍ଡ ଗଠନ ହେବ । କୌଳିକ ବୃତ୍ତିଜନିତ ରୋଜଗାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଏକ କଲ୍ୟାଣ ବୋର୍ଡ ଗଠନ କରାଯିବ ବୋଲି ବିଜେଡି ପ୍ରତିଶ୍ରିୁତ ଦେଇଛି ।

ଏହାବାଦ୍‌ ଦଳ ଇସ୍ତାହାରରେ ନାରା ଦେଇଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ଦରକାର, ସ୍ଥିର ସରକାର । ଏହାସହ ଇସ୍ତାହାର ପତ୍ରରେ ବିଜେଡି ୨୦୧୪ରେ ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିକୁ କିଭଳି ପୂରଣ କରିଛି, ତା’ର ଚିତ୍ର ବି ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି । ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ, ୨୦୧୪ରେ ବିଜେପି ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିକୁ କେମିତି ଭୁଲିଯାଇଛି, ତା’ର ବି ତାଲିକା ରଖିଛିି ବିଜେଡି ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଚୀନ୍‌ର ଚୋରପଣ- କହିଲା ଭାରତରୁ ବ୍ୟାପିଛି କରୋନା ଭାଇରସ୍‌

ଅଗ୍ନିଶମ ଡିଜିଙ୍କ ଗାଡ଼ି ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ: ଟ୍ରକ୍ ଜବତ, ଡ୍ରାଇଭର ଅଟକ

୧୦ ଦିନରେ ପୁଲିସକୁ ମିଳିଲା ୪ ଶବ ତିନୋଟି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ- ସିରିଏଲ୍‌ କିଲର୍‌ ଗ୍ୟାଙ୍ଗର କାରନାମା, ମାତ୍ର ୧୫୦ ଦୁଇ ଶହ ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍‌ ପରେ କରୁଥିଲେ ହତ୍ୟା

ସାନିଆ ମିର୍ଜା ମାତୃତ୍ୱ ଲାଭ କରିବା ପରେ ପୁଣି ସେ କୋର୍ଟକୁ ଫେରିବେ

ସାଇକେଲ୍‌ ବନ୍ଧା ରଖିବାରୁ ଛୁରୀ ଭୁଷି ହତ୍ୟା

ଭାରତରେ ନୋକିଆ ୨.୪ ଉନ୍ମୋଚିତ – ଅନ୍ଧାରରେ ବି ଉଠାଇ ହେବ ଉନ୍ନତ ଧରଣର ଫଟୋ: ଏଥିରେ ରହିଛି ଏହି ବିଶେଷତ୍ୱ, ଦାମ ମାତ୍ର ୧୦,୩୯୯