PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗଞ୍ଜାମ- କାଳବୈଶାଖୀର ତାଣ୍ଡଵ। ସେରଗଡ ବ୍ରାହ୍ମଣଛାଇ ଗାଁରେ ଗଛ ପଡି ଦୁଇ ମୃତ
  • ||
  • ବରିଷ୍ଠ ବିଜେଡି ନେତ୍ରୀ ଭି. ସୁଜ୍ଞାନୀ କୁମାରୀ ଦେଓଙ୍କ ଆଶୁ ଆରୋଗ୍ୟ କାମନା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ଅସୁସ୍ଥତା କାରଣରୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକା
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ବିଜେପି କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ଉପରେ ଟିଏମସିର ଆକ୍ରମଣର ପ୍ରତିବାଦରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉପବାସ
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ: ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ମମତା ବାନାର୍ଜି
  • ||
  • କୋଭିଡ୍ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ୫୦ ହଜାର କୋଟି ଦେବ ଆର୍‌ବିଆଇ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ଡେଲିମାର୍କେଟରେ ସଂଘବଦ୍ଧ ଭାବେ ପରିବା ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ପ୍ରଶାସନ ବିରୋଧ କରିବାରୁ ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ହୋଇ ରାସ୍ତାରେ ପରିବା ଫିଙ୍ଗିଲେ ବେପାରୀ, ପୁଲିସ ଏବଂ ମ୍ୟୁନିସିପାଳିଟି ପକ୍ଷରୁ ବୁଝାମଣା ଜାରି
  • ||
  • ଗୁଡ଼ଭେଲା: ବିଦ୍ୟୁତ ଖୁଣ୍ଟକୁ ପଟିଲା ଟ୍ରକ ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଲୋକେ
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବଦରୁ ଫେରୁଥିଲେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ୧୨ ବର୍ଷର ଝିଅ, ସୀମାନ୍ତ ମୋଟୁରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପକୂଳରେ ତାତି ଉଭାନ୍‌, ଆସନ୍ତା ୪ ଦିନ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ କାଳବୈଶାଖୀ
  • ||
  • ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶ ଓ ତେଲେଙ୍ଗାନାରୁ ଫେରିଲେ ୧୪ ଦିନିଆ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୯୮୮୯ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ, ଆଖିବୁଜିଲେ ୧୬ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶା: ଆଜିଠୁ ରାଜ୍ୟବ୍ୟାପୀ ୧୪ ଦିନିଆ ‘ଲକଡାଉନ୍‌,’୧୯ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଳବତ୍ତର ରହିବ
  • ||

ଗଡ଼କରୀ ଓ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ବିଜେଡିର ଜବାବ: କେନ୍ଦ୍ର ଓଡ଼ିଶାବାସୀଙ୍କୁ ହତାଶ କରିଛି

source:http://www.newindianexpress.com

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୬ା୨(ବ୍ୟୁରୋ): କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତିନ ଗଡ଼କରୀ ଓ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ଆଜି ବିଜେଡିକୁ ଯେଉଁ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ କରିଥିଲେ ତାର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛି ବିଜେଡି । ଚିଟଫଣ୍ଡ ଦୁର୍ନୀତିରେ ବିଜେଡିର ସମ୍ପୃକ୍ତି ନେଇ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗର କଡା ଜବାବ ରଖିଛି ବିଜେଡି । ଅନ୍ୟର ଦୁର୍ନୀତି ପ୍ରତି ଅଙ୍ଗୁଳି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପୂର୍ବରୁ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ବ୍ୟାପମ୍‌ ଦୁର୍ନୀତିରେ ତାଙ୍କର ସମ୍ପୃକ୍ତି ନେଇ ସ୍ପଷ୍ଟ କରନ୍ତୁ । ଏହି ଦୁର୍ନୀତିରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ସୁଧୀର ଶର୍ମା ଜେରା ବେଳେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ଏୟାର ଲାଇନ୍‌ ଟିକେଟ୍‌ ଦେଇଥିବାର ମାନିଥିଲେ । ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ସଂସଦରେ ଉଠିଥିଲା କିନ୍ତୁ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ମୁହଁ ଖୋଲୁନାହାନ୍ତି । ତେଣୁ ଏହି ମାମଲାରେ ସିବିଆଇ ତାଙ୍କୁ ଜେରା କରିଛି କି ନାହିଁ ତାହାର ଜବାବ ଦିଅନ୍ତୁ ବୋଲି ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ।
ସେହିପରି ଗଡ଼କରୀଙ୍କ ଗସ୍ତରେ ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ କୌଣସି ଆଖିଦୃଶିଆ ପ୍ରକଳ୍ପ ଉଦ୍‌ଘାଟନ ହୋଇନି । କେବଳ ଏକାଧିକ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଶିଳାନ୍ୟାସ ଦିଆଯାଇଛି । ନିର୍ବାଚନ ପାଖେଇ ଆସିବା ବେଳେ ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିବା କଥା କେନ୍ଦ୍ରର ମନେ ପଡୁଛି ବୋଲି ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି । ବ୍ରାହ୍ମଣୀରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସେତୁ ପାଇଁ ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ ସମସ୍ୟା ନାହିଁ । ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ କୌଣସି ଅନୁମତି ଦେବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ବି ବିଳମ୍ବିତ ହୋଇନି । ତଥାପି କାମ କାହିଁକି ଅଟକିଛି ବୋଲି ବିଜେଡି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛି । କୋଷ୍ଟାଲ୍‌ ହାଇୱେ ପାଇଁ ଯେଉଁ ଘୋଷଣା ହୋଇଥିଲା ତା କୁଆଡ଼େ ଗଲା? କଟକ-ସମ୍ବଲପୁର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ କୌଣସି ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ ବା ଅନୁମତି ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ । ତଥାପି କାହିଁକି କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇନି ବୋଲି ଗଡ଼କରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛି ବିଜେଡି । ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକ ଉଠାଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଓଡ଼ିଶାକୁ କରିଥିବା ଅବହେଳା ଲୁଚାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛି ବୋଲି ଦଳ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ।
ସେପଟେ ଚାଷୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ନବୀନଙ୍କୁ କରିଥିବା ସମାଲୋଚନାର ଜବାବ ରଖିଛି ବିଜେଡି । ବିଜେପି ଅଧୀନରେ ଥିବା ଦିଲ୍ଲୀ ପୁଲିସ ଓ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ପୁଲିସ ଗତ କିଛି ଦିନ ତଳେ ଚାଷୀଙ୍କ ଉପରେ ଜୁଲମ୍‌ କରିଥିଲେ । ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ହକ୍‌ ମାଗୁଥିବା ଚାଷୀଙ୍କୁ ଗୁଳି ଖାଇବାକୁ ପଡିଥିଲା । ୫ ଜଣ ଚାଷୀଙ୍କୁ ମାରି ଦେଇଥିଲେ । ଏଣୁ ଚାଷୀ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର କୁମ୍ଭୀର କାନ୍ଦଣା ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ବୋଲି ବିଜେଡି କହିଛି ।