PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ନାମରେ ଟେଣ୍ଡର ଫିକସିଙ୍ଗ ଓ ଗ୍ରାନାଇଟ ପଥର ଖଣିଲିଜରେ ଦୁର୍ନୀତିର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପୁର୍ବତନ ସାଂସଦ ତଥା ପିସିସି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ପ୍ରଦୀପ ମାଝୀ
  • ||
  • କଟକ: ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲ, ୧୪ ବର୍ଷ ପରେ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ ଆସାମୀ ନିର୍ଦୋଷରେ ଖଲାସ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମୂଲ୍ୟବାନ ଖଇର ଗଣ୍ଡି ଓ ଗାଡି ଜବତ କଲା ବନ ବିଭାଗ, ଡ୍ରାଇଭର ଫେରାର
  • ||
  • କୋରାପୁଟ: ବାଇକ୍ ଚୋର ଗ୍ୟାଙ୍ଗକୁ ଧରିବା ସଫଳ ହେଲା କୋରାପୁଟ ଟାଉନ ଥାନା ପୋଲିସ, ୧୫ ବାଇକ୍‌ ଉଦ୍ଧାର, ୩ ଚୋର ଗିରଫ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର: ଅଲିପିଙ୍ଗଳ ବାଲିଘାଟରେ ପୁଣି ଚଢ଼ଉ କଲେ ତହସିଲଦାର , ୭ରୁ ଅଧିକ ହାଇଓ୍ବା ଜବତ, ମାଲିକ ମହଲରୁ ତେଜୁଛି ଅସନ୍ତୋଷ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଉଛି ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଆଉ ୩୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୯୫୭ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ସ୍ନାନ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପାଇଁ ପୁରୀରେ ୧୪୪ ଧାରା, ୨୩ ତାରିଖ ରାତି ୧୦ଟାରୁ ୨୫ ତାରିଖ ଭୋର ୨ଟା ଯାଏଁ କଟକଣା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଏବର୍ଷ ୩ ଦିନ ନବଯୌବନ ଦର୍ଶନ, ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଦଇତାପତି ସେବାୟତଙ୍କ ପ୍ରବେଶ, ୨୩ରେ ସେନାପଟା ଲାଗି ନୀତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାର ୭ ଜିଲ୍ଲାରେ ନିଅଣ୍ଟିଆ ବର୍ଷା, ଆଜି ୧୨ ଜିଲ୍ଲାରେ ଘଡ଼ଘଡ଼ି ସହ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୟେଲୋ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ ଜାରି
  • ||

ୟୁପିରେ ବିଜେପିକୁ ୩୬ ଆସନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୪ା୪(ଏଜେନ୍ସି): ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ୮୦ ଲୋକସଭା ଆସନରୁ ବିଜେପିକୁ ଏଥର ମାତ୍ର ୩୬ଟି ଆସନ ମିଳିବ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ୟୁପିରୁ ସପା-ବସପା ମେଣ୍ଟକୁ ୪୨ ଲୋକସଭା ଆସନ ମିଳିବ । ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ମାହୋଲ୍‌ରେ କଂଗ୍ରେସ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ଯାଦୁ କାମ କରିବ ନାହିଁ । ଫଳରେ ଦଳକୁ ଆଖିଦୃଶିଆ ଆସନ ମିଳିବା ଆଶା ଅତ୍ୟନ୍ତ କମ୍‌ । ଏବିପି ନ୍ୟୁଜ୍‌ ଏବଂ ସର୍ଭେ ଏଜେନ୍ସି ସଂସ୍ଥା ନିଲ୍‌ସନ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ହୋଇଥିବା ଏକ ମିଳିତ ସର୍ଭେରୁ ଏହି ରିପୋର୍ଟ ମିଳିଛି ।
୨୦୧୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ମୋଦି ଲହରି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ଫଳରେ ବିଜେପିକୁ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ ବିରାଟ ସଫଳତା ମିଳିଥିଲା । ରାଜ୍ୟର ୮୦ ଲୋକସଭା ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ ଦଳ ଏକାକୀ ୭୧ଟି (ଏନ୍‌ଡିଏ ୭୩) ଅକ୍ତିଆର କରିନେଇଥିଲା । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ୫ଟି ଆସନ ପାଇଥିଲା ବେଳେ ବହୁଜନ ସମାଜ ପାର୍ଟି ଆଦୌ ପାଇନଥିଲା । କଂଗ୍ରେସ ଓ ଅପ୍‌ନା ଦଲ୍‌ ଦୁଇଟି ଲେଖାଏଁ ଆସନରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲେ । ୨୦୦୯ ନିର୍ବାଚନରେ ସପା ୨୩ଟି ଲୋକସଭା ଆସନ ପାଇଥିଲା ବେଳେ ବସପା ୨୦ ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ୨୧ଟି ଆସନ ପାଇଥିଲା ।
ସଦ୍ୟ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ୨୦୧୯ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପି ଯଦିଓ ୟୁପିରେ ୩୬ ଆସନରେ ସୀମିତ ରହିବ, ଏହାର ଭୋଟ୍‌ ଭାଗ କିନ୍ତୁ ୨୦୧୪ ଭଳି ସମାନ ହେବ । ୨୦୧୪ରେ ଦଳର ଭୋଟ୍‌ ଭାଗ ୪୩.୩% ଥିଲା ବେଳେ ୨୦୧୯ରେ ଏହା ୪୩% ହେବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି । ମେଣ୍ଟକୁ ୪୨% ଭୋଟ୍‌ ମିଳିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ।
ୟୁପିରେ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧିଙ୍କୁ ଦଳର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇ ବଡ଼ ପ୍ଲାଟ୍‌ଫର୍ମରେ ଲଞ୍ଚ୍‌ କରାଯାଇଛି । ୧୨ କିଲୋମିଟରର ବିରାଟ ରାଲିରେ କଂଗ୍ରେସ ତାଙ୍କୁ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ ବୁଲାଇଥିଲା । ଏହାକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ବି ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏ ସବୁ କିଛି କାମ ଦେବନାହିଁ ଏବଂ ପ୍ରିୟଙ୍କାଙ୍କ ଯାଦୁ ଚାଲିବ ନାହିଁ । କଂଗ୍ରେସ ରାଏବରେଲି ଓ ଆମେଥି ବ୍ୟତୀତ ରାଜ୍ୟରେ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଆସନରେ ବିଜୟୀ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ । ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ଲୋକସଭା ଟିକେଟ୍‌ ପାଇଥିବା କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ମନୋଜ ସିହ୍ନା ଏବଂ ୟୁପି ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ରିତା ବହୁଗୁଣା ଯୋଶୀଙ୍କୁ ନେଇ କିଛି ସମସ୍ୟା ରହିଛି । ସେମାନଙ୍କ ଲୋକପ୍ରିୟତା ସେତେଟା ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉନାହିଁ । ତେଣୁ ଏମାନଙ୍କ ଜିତିବା ଆଶା ଅତ୍ୟନ୍ତ କମ୍‌ ବୋଲି ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ ଦର୍ଶାଇଛି । ମନୋଜ ସିହ୍ନା ଗାଜିପୁର ଏବଂ ରିତା ଆଲ୍ଲାହାବାଦ ଲୋକସଭା ଆସନରୁ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇଛନ୍ତି । ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ ପଶ୍ଚିମ ୟୁପିରେ ଥିବା ୨୭ ଆସନରୁ ବିଜେପି ମାତ୍ର ୧୨ଟି ପାଇବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ସପା-ବସପା-ଆର୍‌ଏଲ୍‌ଡି ମେଣ୍ଟକୁ ୧୫ଟି ମିଳିବ । କଂଗ୍ରେସ ଏଠାରେ ଖାତା ଖୋଲିପାରିବ ନାହିଁ ।
ଅୱଧରେ ଥିବା ୨୩ ଆସନରୁ ବିଜେପି ୧୧ଟି ଓ ମେଣ୍ଟ ୧୦ଟି ପାଇବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ରାଏବରେଲି ଓ ଆମେଥି କଂଗ୍ରେସ ଖାତାକୁ ଯିବାଟା ନିଶ୍ଚିତ । ପୂର୍ବ ୟୁପିରେ ଥିବା ୨୬ ଲୋକସଭା ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ ବିଜେପିକୁ ବଡ଼ ଝଟ୍‌କା ଲାଗିବ । ମେଣ୍ଟକୁ ଏଠାରେ ୧୫ଟି ଆସନ ମିଳିବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ବିଜେପି ୧୧ ପାଇବ । ବୁନ୍ଦେଲଖଣ୍ଡରେ ଥିବା ୪ଟି ଆସନରୁ ବିଜେପି ଓ ମେଣ୍ଟ ଦୁଇଟି ଲେଖାଏଁ ପାଇବେ ବୋଲି ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ ଦର୍ଶାଇଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର