PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୨ ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ଶୀତଳ ଷଷ୍ଠୀ ପାଇଁ ପୂର୍ବ ପ୍ରସ୍ତୁତି: ୩ ତାରିଖରୁ ୭୨ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ମଦ ଦୋକାନ ସିଲ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜିଠୁ ଅଲ୍‌ ଓଡ଼ିଶା ସନ୍ତରଣ ପ୍ରତିଯୋଗିତା, ୨୦ଟି ଜିଲ୍ଲାରୁ ୨୫୮ ଜଣ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ହେବେ ସାମିଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆହୁରି କଲବଲ କରିବ ଅସହ୍ୟ ତାତି ସାଙ୍ଗକୁ ଗୁଳୁଗୁଳି , ଜୁନ୍‌ ୨ ତାରିଖ ଯାଏଁ ଜାରି ରହିବ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରକୋପ
  • ||
  • ବାରଙ୍ଗ: ନନ୍ଦନକାନନରେ ଆଖିବୁଜିଲା ଆଫ୍ରିକୀୟ ସିଂହ, ୧୬କୁ ହ୍ରାସ ପାଇଲା ସିଂହଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଥରେ ବ୍ଲଡ୍‌ ଟେଷ୍ଟ କଲେ ୧୬ ବର୍ଷ ପରେ ହେବାକୁ ଥିବା ରୋଗ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ମିଳିବ

‘ୱାସିଙ୍ଗଟନ୍‌ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ସ୍କୁଲ ଅଫ୍‌ ମେଡିକାଲ’ର ଗବେଷକମାନେ ଏକ ନୂଆ ପଦ୍ଧତି ବିକାଶ କରିଛନ୍ତି । ଥରେ ବ୍ଲଡ୍‌ ଟେଷ୍ଟ କଲେ ୧୬ ବର୍ଷ ପରେ ହେବାକୁ ଥିବା ରୋଗ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ମିଳିବ । ବୟସ୍କଙ୍କୁ ଅଲ୍‌ଝିମର୍ସଠୁ ଦୂରରେ ରଖିବା ପାଇଁ ଗବେଷକମାନେ ଏହି ବ୍ଲଡ୍‌ ଟେଷ୍ଟ ପଦ୍ଧତି ବିକାଶ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ପଦ୍ଧତି ମାଧ୍ୟମରେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଅନ୍ୟ ସ୍ନାୟବିକ ରୋଗ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ମିଳିପାରିବ ବୋଲି ସେମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

ଆମେରିକାରେ ୫.୭ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କଠାରେ ଅଲ୍‌ଝିମର୍ସ ଦେଖାଯାଇଛି । ୨୦୫୦ ବେଳକୁ ଏହା ୧.୪ କୋଟି ହୋଇପାରେ । ତେବେ ସଦ୍ୟ ବିକଶିତ ପଦ୍ଧତି ମାଧ୍ୟମରେ ଅଲ୍‌ଝିମର୍ସକୁ ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ରୋକାଯାଇପାରିବ ବୋଲି ସେମାନେ ଆଶାବାଦୀ । ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ ପରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଏହା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ।