PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋଭିଡ୍ ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ; କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ନଥିଲେ ବି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମିଳିବ ଆଡ୍‌ମିଶନ
  • ||
  • ବିହାର : JDU ନେତା ତଥା MLC ତନଭୀର ଅଖତରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ , କରୋନାରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିଲେ
  • ||
  • ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଇ ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ପ୍ରାଣହରାଇଲେ ଶ୍ରମିକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ୱର: ଘରୋଇ କ୍ଲିନିକରେ ପୁଣି ପ୍ରସବ ପରେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିରମହାରାଜପୁର : ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲା ବିରମହାରାଜପୁର ସହରର ସାମ୍ବାଦିକ ଭବନ ନିକଟରେ ଅଳିଆ ଗଦାରୁ ନିଆଁ ଲାଗି ପୋଡିଗଲା ସେଲୁନ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ପୁଲିସ ଡିଜି, ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ସମୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ଗିରିସଲା ସୀମାକୁ ଯିବେ
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ଥାନାରେ ପଶି ଧମକ ଦେବା ଅଭିଯୋଗରେ ୨ ନକଲି ସାମ୍ବାଦିକ ଗିରଫ, ଡ୍ରାଇଭର ସମେତ ୩ ଦାମୀ କାର ଜବତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଦେଶରେ ୪ ଲକ୍ଷ ୧ ହଜାର ୭୮ ନୂଆ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ୪ ହଜାର ୧୮୭ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • କଟକ: ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରୁ ଏସସିବି କାଜୁଆଲଟିରେ ପଡି ରହିଛି କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତଦେହ, ଏନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କଲେ ଡାକ୍ତର ଓ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • ଗାଙ୍ଗପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଷଢଙ୍ଗିପଲ୍ଲୀ ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା ସ୍ପିରିଟ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ, ୨ ଆହାତ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ସାଲେପୁର ସବ୍-ଜେଲରୁ ଆଉ ୯ଜଣ କଏଦୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ:ହଳଦୀକୁଣ୍ଡ ପଞ୍ଚାୟତର ପୁରୁଣାପାଣି ଗାଁରେ ଘଟିଲା ଆଘଟଣ, ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ଆଖିବୁଜିଲେ ମା’- ଝିଅ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ପୁଇଁତୋଳା ଛକରେ ଅଟୋ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ, ଅଟୋ ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ ,୩ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଇଗିଣିଆ ଛକରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା, କଣ୍ଟେନର ଖସି ଟ୍ରଲର ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ, ହେଲପର ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୨୧ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୧୬୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଞ୍ଚି : ଝାରଖଣ୍ଡର ରାଞ୍ଚିର ସଦର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସପ୍ଲାଇ ବନ୍ଦ ହେବା କାରଣରୁ ୫ ରୋଗୀ ମୃତ, ଯାଞ୍ଚ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ବିସ୍ଫୋରଣ, ଦିନକରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧ ହଜାର ୮୦୭ ପଜିଟିଭ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଜି ଅଧା ଓଡ଼ିଶାରେ କାଳବୈଶାଖୀ, ୩ ଜିଲ୍ଲାରେ କୁଆପଥର ବର୍ଷିବା ନେଇ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କଲେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍‌ କମିଶନର, ୧୧ରୁ ବଢ଼ିବ ତାତି
  • ||

ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଟ୍‌ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ସେବା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୮ ।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ସ୍ଥଳପଥ ଭଳି ପାଣିରେ ବି ଚାଲିବ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ । ୧୦୮ କୁ ଫୋନ୍‌ କରି ମାଗଣାରେ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ସେବା ପାଇପାରିବେ ବିଚ୍ଛିନାଞ୍ଚଳ ଲୋକ । ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସରେ ସବୁ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ସୁବିଧା ରହିବ । ଅକ୍ସିଜେନ୍‌ଠୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସବୁ ଆଡଭାନ୍ସ ଲାଇଫ୍‌ ସପୋର୍ଟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସରେ ରହିଛି । ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଆସି ସାରିଥିବା ବେଳେ ଖାଲି ଜେଟି ଲାଗିଲେ, ରୋଗୀ ପରିବହନରେ ଲାଗିବ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ।
ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ମୁତାବକ, ପ୍ରାଥମିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୬ ଟି ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଚାଲିବ । କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଓ ମାଲକାନଗିରିରେ ୨ ଟି ଲେଖାଁଏ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଚାଲିବ । ଏହାବାଦ୍‌ କୋରାପୁଟ୍‌ ଓ କଳାହାଣ୍ଡିରେ ମଧ୍ୟ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଁଏ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଚାଲିବ । ଚେନ୍ନାଇ ଆଇଆଇଟି ଏଥିପାଇଁ ବୈଷୟିକ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ମହିନ୍ଦ୍ରା ମେରାଇନ୍‌ ଏହାର ନିର୍ମାଣ କରିଛି । ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ତିଆରି ୩ ମାସରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗିଛି । ଗୋଟିଏ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ପାଇଁ ପାଖାପାଖି ୫୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି । ବୋଟ୍‌ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଚଲାଇବାକୁ ଜଣେ ଡ୍ରାଇଭର ସହ ଫାର୍ମାସିଷ୍ଟ ରହିବେ । ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଭିତରେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଆବଶ୍ୟକ ହେଲେ ପ୍ରାଥମିକ ଚିକିତ୍ସା ମଧ୍ୟ ଦେଇପାରିବେ ଫାର୍ମାସିଷ୍ଟ । ଏହାର ପରିଚାଳନା ଦାୟିତ୍ୱ ଜିକିତ୍ସା ହେଲଥ୍‌ କେୟାର କରିବ ।
ରାଜ୍ୟର ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳ ରହିଛି, ଯେଉଁଠି ରାସ୍ତାଘାଟ ନାହିଁ । ଏଭଳି ଅଞ୍ଚଳରେ ରୋଗୀ ପରିବହନ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ଆସୁଥିଲା । ଲୋକେ ପାଣିରେ ପଶି ଆଉ ଡଙ୍ଗାରେ ବିପଦସଂକୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ହସ୍ପିଟାଲ ପରିବହନ କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଇଥିଲା । ତେଣୁ ପାଣିରେ ରୋଗୀ ପରିବହନ ପାଇଁ ଦୁଇ ବର୍ଷ ତଳେ ଯୋଜନା କରିଥିଲେ ସରକାର । ବୋଟ୍‌ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସରେ ରୋଗୀ ଆସିବା ପରେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ସେଠାରୁ ନେଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ଆଉ ଏକ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ରହିବ । ଏହା ହେଲେ ରୋଗୀ ଅନେକ ମାତ୍ରାରେ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ପରିବହନ ହୋଇପାରିବେ । ଏ ନେଇ ଜାତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମିଶନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶିକା ଶାଳିନୀ ପଣ୍ଡିତ କହିଛନ୍ତି, ବୋଟ୍‌ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଚାଲିଲେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳ ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଦେବାରେ ସେତୁ ଭଳି କାମ କରିବ ।