ପୁଣି ଶବକୁ ଅସମ୍ନାନ! ଟ୍ରଲିରେ ବୁହାହେଲା ମୃତଦେହ

ବାଙ୍କୀ ୧୫/୯: ବାଙ୍କୀ ଏନ୍‌ଏସି ଅଞ୍ଚଳରେ ଶନିବାର ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି । ଆର୍ଥିକ ଅନଟନ କାରଣରୁ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ପରିବାର ଲୋକେ ବାଙ୍କୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରୁ ଏକ ଟ୍ରଲିରେ ବୋହିନେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି । ଡାକ୍ତରଖାନାରୁ ଘରକୁ ମୃତଦେହ ନେବା ଲାଗି ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ, ଶବବାହକ ଗାଡ଼ି କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ଗାଡ଼ି କିଛି ନ ଥିବାରୁ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିର ସାମ୍ନା କରିଛନ୍ତି ମୃତକଙ୍କ ପରିବାର । କିନ୍ତୁ ଡାକ୍ତରଖାନା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଏ ନେଇ କିଛି ଜାଣି ନ ଥିବା କହି ନିଜ ମୁଣ୍ଡରୁ ଦୋଷ ଖସାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଏଠାରେ ତୀବ୍ର ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।

ପ୍ରାପ୍ତ ଖବର ମୁତାବକ ଶନିବାର ପ୍ରତ୍ୟୁଷରୁ ବାଙ୍କୀ ଏନ୍‌ଏସି ଅଧୀନ ଚକାପଦା ତନ୍ତି ସାହିର ଅନନ୍ତ ଦାସଙ୍କ ପୁଅ ସଂଜୟ ଦାସ (୩୮) ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ । ସେ ଘରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଟେବୁଲ ପଙ୍ଖାରେ ହାତ ବାଜି ଯିବାରୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା । ତୁରନ୍ତ ତାଙ୍କୁ ୧୦୮ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସରେ ଉପଖଣ୍ଡ ଚିକିତ୍ସାଳୟକୁ ଅଣାଯାଇଥିଲା । ସେଠାରେ ଡାକ୍ତର ତାଙ୍କୁ ମୃତ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ବାଙ୍କୀ ପୁଲିସ ପକ୍ଷରୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଶବବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ କରାଯିବା ପରେ ପରିବାରବର୍ଗଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ବାଙ୍କୀ ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଶବ ଘରକୁ ନେବା ପାଇଁ ମହାପ୍ରୟାଣ ଯୋଜନାରେ କୌଣସି ଗାଡ଼ି ନାହିଁ । ଶବକୁ ନେବା ପାଇଁ ଘରୋଇ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ଭଡ଼ା ମାଗିବାରୁ ଘର ଲୋକେ ଏତେ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ଅକ୍ଷମତା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ମୃତକଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକେ ମୃତଦେହକୁ ଏକ ଟ୍ରଲିରେ ଚକାପଦା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନେଇଥିଲେ ।

ଏନେଇ ବାଙ୍କୀ ଭାରପ୍ରାପ୍ତ ଉପଖଣ୍ଡ ଚିକିତ୍ସା ଅଧିକାରୀ ଡା. ଧୂଳେଶ୍ୱର ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ପଚାରିବାରେ ସେ କହିଲେ ମେଡ଼ିକାଲରୁ ଶବ ନେବା ପାଇଁ କୌଣସି ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ କିମ୍ବା ଗାଡ଼ି ନାହିଁ । ଯଦି ମୃତକଙ୍କ ଘର ଲୋକେ ଶବ ଘରକୁ ନେବା ପାଇଁ ଟଙ୍କା ନାହିଁ ବୋଲି ଜଣାଇଥା’ନ୍ତେ ତେବେ ତାଙ୍କୁ ରୋଗୀ କଲ୍ୟାଣ ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଇଥା’ନ୍ତା । କିନ୍ତୁ ସେ ଏ ସଂପର୍କରେ ମେଡ଼ିକାଲ ଅଧିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇନାହାନ୍ତି ।

ଆଜି ଘଟଣା ପରେ ତୁରନ୍ତ ସରକାର ମହାପ୍ରୟାଣ ଯୋଜନାରେ ଏକ ଶବବୁହା ଗାଡ଼ି ବାଙ୍କୀ ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଯୋଗାଇ ଦିଅନ୍ତୁ ବୋଲି ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଦାବି ହୋଇଛି । ମୃତକ ଶ୍ରମିକ ଶ୍ରେଣୀର ହୋଇଥିବାରୁ ତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦେବା ପାଇଁ ପୂର୍ବତନ କାଉନସିଲର୍‌ ଦାଶରଥି ରାଉତ, ସମାଜସେବୀ ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ସାମଲ ଓ ଗ୍ରାମବାସୀମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଟାପୁରେ ଫଶିଲେ ଶହ ଶହ ମାଙ୍କଡ : ୫ଦିନ ପରେ ଜଳ ଭଣ୍ଡାରରୁ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ବନବିଭାଗ

ଆଜିଠୁ ବୋର୍ଡ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ,ଦାବି ପୂରଣ ନହେଲେ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବାସଭବନ ଘେରାଉ

ଅଲଗା ଜାତି ବୋଲି ଶବ ସତ୍କାର ପାଇଁ ମିଳିଲାନି ଶ୍ମଶାନ, ଟ୍ରାକ୍ଟରରେ ନେଇ ଜଙ୍ଗଲରେ ପୋତିଦେଲା ସ୍ୱାମୀ

ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନେଇ ତେଜୁଛି ଚାଷୀ ଆନ୍ଦୋଳନ : ରାସ୍ତାରେ ଧାନ ଢ଼ାଳି ଚାଷୀଙ୍କ ବିକ୍ଷୋଭ