PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କନ୍ଧମାଳ- ଗୋଚ୍ଛାପଡା ପୁଲିସ ଦ୍ବାରା ୧୦୭ କିଲୋ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ । ଜାମସେଦପୁର ଅଞ୍ଚଳର ଦୁଇ ଗିରଫ ।
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ- କୁକୁଡାଖଣ୍ଡି ବ୍ଲକ କାଳୁଆ ଛକରେ ୭ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କଲା ଅବକାରୀ।
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ, ଆସନ୍ତା ୧୮ ତାରିଖକୁ ଜାତୀୟ ପ୍ରତିବାଦ ଦିବସ ଭାବେ ପାଳିବ ଭାରତୀୟ ଚିକିତ୍ସକ ସଂଘ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ସଦର ଏସଡିପିଓଙ୍କ ପ୍ରେସମିଟ, ୨୨ ବାଇକ, ୨ ପିକଅପ ଜବତ, ୭ ଗିରଫ
  • ||
  • ମାଲକାନାଗିରି : ମାଲକାନଗିରି-ଆନ୍ଧ୍ର ସୀମାରେ ନକ୍ସଲ ଓ ପୋଲିସ ମୁହାଁମୁହିଁ, ଏନକାଣ୍ଟରରେ ୬ ହାଡକୋର ମାଓବାଦୀ ନିହତ
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ଜିଏସଟି ଫାଙ୍କୁଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ସ୍କାର୍ପ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ ଅଟକ, ବାଣିଜ୍ୟ କର ବିଭାଗ ଦ୍ଵାରା ଅଟକ
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ : ରେଙ୍ଗାଲି ବିରାଜ ଷ୍ଟିଲ ସାମ୍ନାରେ ଟ୍ରକ୍ ସହ ଧକ୍କା ହୋଇ କାର୍ ଚୂରମାର, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଜଣେ ମ୍ରୁତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁର ଉତ୍ତରାମୁଖୀ ସାହିରେ ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଗଣ୍ଡଗୋଳ, ଛୁରୀ ମାଡ଼ରେ ଜଣେ ମୃତ ଓ ଦୁଇଜଣ ଆହତ, ସମସ୍ତେ ଏମକେସିଜିରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଉ ଅଳ୍ପ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମଣ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କମିଯିବ, ‘ଅନଲକ୍’ ହେଲେବି ଲୋକଙ୍କୁ ନିୟମ କଡାକଡି ପାଳନ କରିବାକୁ ପଡିବ- ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ଧାନ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ବୋମା ମାଡ, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ବିବାହ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଲେ ପ୍ରେମିକା, ଦେହରେ କିରୋସିନ ଢାଳି ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କଲା ବିଫଳ ପ୍ରେମିକ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା ମାଥିଲି ଥାନା କୁଲାବେଡା ଜଙ୍ଗଲରେ ମାଓବାଦୀ-ଯବାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୁଳି ବିନିମୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରୁ ଆଉ ୪୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୩୪୩୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଚୌଦ୍ଵାର: ଟ୍ରଲରକୁ ପିଟିଲା ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍, ୨ ମୃତ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ : ସୋଲାର ଚୋରଙ୍କୁ ଧରିଲା ପୋଲିସ, ଖତ ଗଡ଼ିଆରେ ପୋତି ଲୁଚାଇ ରଖିଥିଲେ ସୋଲାର ପ୍ୟାନେଲ ଓ ବ୍ୟାଟେରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୩୫୩୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

ନୋଟର ଆକାର ବାରମ୍ବାର ବଦଳିବା ନେଇ RBIକୁ ଜବାବ ମାଗିଲେ କୋର୍ଟ

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୩/୮: ଆପଣ ମଧ୍ଯ ନୋଟ୍ ଓ କଏନର ସାଇଜ୍ ବଦଳିବା ଯୋଗୁଁ ଚିନ୍ତାରେ ଅଛନ୍ତି କି ? ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କର ନୋଟ୍ ଚିହ୍ନିବାରେ ଭୁଲ୍ ହୋଇଯାଉଛି କି ? ତେବେ ଖାଲି ଆପଣ ନୁହେଁ, ଅନେକ ଲୋକ ଏହି ସମସ୍ୟା ଭୋଗୁଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ଯାଙ୍କକୁ ଜବାବ ମାଗିଛନ୍ତି । କୋର୍ଟ ଆରବିଆଇକୁ ପଚାରିଛନ୍ତି ଯେ ସେ କରେନ୍ସି ନୋଟ୍ ଓ କଏନର ଫିଚର୍ସ ଓ ସାଇଜ୍ ବାରମ୍ବାର କାହିଁକି ବଦଳାଉଛି ? ଏଥିରେ ଆରବିଆଇ ଜବାବ ଦେବା ପାଇଁ କୋର୍ଟଙ୍କୁ ସମୟ ମାଗିଛି ।

ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଚିଫ୍ ଜଷ୍ଟିସ୍ ପ୍ରଦୀପ ନନ୍ଦରାଜୋଗ ଓ ଜଷ୍ଟିସ୍ ଭାରତୀ ଡାଙ୍ଗରେଙ୍କ ବେଞ୍ଚ ଆରବିଆଇକୁ ପଚାରିଛନ୍ତି ଯେ କାହିଁକି ବାରମ୍ବାର ନୋଟର ସାଇଜ୍ ବଦଳୁଛି । ଆରବିଆଇର ଓକିଲ ଏଥିପାଇଁ ସମୟ ମାଗିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୋଟ୍ ବଦଳାଯିବାର ଇତିହାସ, କାରଣ ଓ ଆକଳନ ଏକାଠି କରିବା ପାଇଁ ସମୟ ଦରକାର । ଏଥିରେ ଚିଫ୍ ଜଷ୍ଟିସ୍ ନନ୍ଦରାଜୋଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜବାବ ଦେବାପାଇଁ କୌଣସି ଆକଳନ ଦରକାର ନାହିଁ । କୋର୍ଟ ପଚାରିଛନ୍ତି ଯେ ଆରବିଆଇ କେତେ ନୋଟ୍ ଛାପିଛି, ଏଥିପାଇଁ ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ ଫର ଦ ବ୍ଲାଇଣ୍ଡ ଯାଚିକା ଦାୟର କରିଛି ।

ଜବାବ ଦେବା ପାଇଁ ୨ ସପ୍ତାହ ସମୟ
ଚିଫ୍ ଜଷ୍ଟିସ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆରବିଆଇ କେବଳ ଏତିକି କହିଦେଉ କି ଭବିଷ୍ୟତରେ ନୋଟର ଆକାର ଆଉ ବଦଳିବ ନାହିଁ । ଯଦି ଆରବିଆଇ ଏହା କହିଦେଉଛି ତେବେ ସମସ୍ୟା ଶେଷ ହୋଇଯିବ  । ଆରବିଆଇକୁ ଜବାବ ଦେବାପାଇଁ ୨ ସପ୍ତାହ ସମୟ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ହାଇକୋର୍ଟ ଆରବିଆଇକୁ ୧ ଅଗଷ୍ଟ ମଧ୍ଯରେ ଜବାବ ଦେବାପାଇଁ ଆଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟ ଜଜ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆରବିଆଇ ନିଜ କ୍ଷମତାକୁ ଏଭଳି ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବନି । କାରଣ ଏଥିପାଇଁ ସାଧାରଣ ଲୋକ ହଇରାଣ ହେଉଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର