PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ହାରୁଛି କରୋନା, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୩ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୧୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିଲା, ଆଜିଠୁ ବଢ଼ିବ ତାପମାତ୍ରା
  • ||
  • ଭଞ୍ଜନଗର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍, ୬ ମୃତ ୩୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଆହତ
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ସାପ୍ତାହିକ ହାଟରେ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ, ଗୋରୁ ବେପାରୀଙ୍କୁ ଗୁଳି କରି ୨୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲୁଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||

ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ: ସମ୍‌ରେ ବୋନ୍‌ମ୍ୟାରୋ ପ୍ରତିରୋପଣ, ୩ ରୋଗୀଙ୍କ ହେଲାଣି ସଫଳ ଚିକିତ୍ସା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୦ ।୪(ବ୍ୟୁରୋ): ବୋନ୍‌ମ୍ୟାରୋ ପ୍ରତିରୋପଣ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଆ ଲୋକଙ୍କୁ ଆଉ ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ପଡ଼ିବନି । ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଥମ ହସ୍ପିଟାଲ ଭାବେ ସମ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲରେ ସଫଳ ବୋନ୍‌ମ୍ୟାରୋ ପ୍ରତିରୋପଣ ହୋଇପାରୁଛି । ସବୁଠୁ ବଡ଼ କଥା ହେଉଛି, ବାହାର ରାଜ୍ୟ ତୁଳନାରେ ଖୁବ୍‌ କମ୍‌ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ପ୍ରତିରୋପଣ ହୋଇପାରୁଛି ବୋଲି ସୋଆର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପ୍ରଫେସର ଡାକ୍ତର ଅଶୋକ ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ।

ରାଜ୍ୟରେ ଉନ୍ନତ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ସମ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲର ସୁନାମ ରହିଛି । ଉନ୍ନତ ଓ ଶସ୍ତାରେ ରୋଗୀସେବା ଦେଉଥିବାରୁ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେଇଛି ସରକାରଙ୍କର ଏନ୍‌ଆଇଆରଏଫ୍‌ ର‌୍ୟାଙ୍କିଂ । ହସ୍ପିଟାଲର ସଫଳତାରେ ନୂଆ ନୂଆ ଫର୍ଦ୍ଦ ଯୋଡ଼ି ହୋଇ ଚାଲିଛି । ରାଜ୍ୟରେ ସରକାରୀ ହେଉ କି ଘରୋଇ କୌଣସି ହସ୍ପିଟାଲରେ ବୋନ୍‌ମ୍ୟାରୋ ପ୍ରତିରୋପଣ କେଉଁଠି ବି ହେଉନି । ସମ୍‌ କିନ୍ତୁ ଏହି ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଚିକିତ୍ସା ସେବା ଆରମ୍ଭ କରି ଚିକିତ୍ସା ବିଜ୍ଞାନକୁ ନୂଆ ଦିଶା ଦେଖାଇଛି । ଏବେ ବାହାର ରାଜ୍ୟରେ ବୋନ୍‌ ମ୍ୟାରୋ ପ୍ରତିରୋପଣ ପାଇଁ ୪୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଥିବା ବେଳେ ସମ୍‌ରେ ସମାନ ଚିକିତ୍ସା ମାତ୍ର ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ହୋଇପାରୁଛି ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀ ମାସରୁ ବୋନ୍‌ମ୍ୟାରୋ ପ୍ରତିରୋପଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏ ଯାଏ ୩ ଜଣଙ୍କ ସଫଳ ପ୍ରତିରୋପଣ ହୋଇପାରିଛି । ପ୍ରତିରୋପଣ ପାଇଁ ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କମିଟି ଗଠନ କରାଯାଇଥିବା ନେଇ ଡା.ମହାପାତ୍ର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଏହି ରୋଗ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ କାରଣ ରହିଛି । ତେବେ ପ୍ରାଥମିକ ଅବସ୍ଥାରେ ଏହା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇପାରିଲେ, ରୋଗର ସଫଳ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇପାରିବ । ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଶୀଘ୍ର ଥକିଯାଉଛନ୍ତି । କାମ କରିବା ପରେ ହାଲିଆ ଲାଗୁଛି । କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ କ୍ଷତ ସୃଷ୍ଟି ହେଲେ, ଭଲ ହେଉନି । ଦେହରେ ରକ୍ତ ତିଆରି ବନ୍ଦ ହେବା ସହ ସଂକ୍ରମିତ ହେଉଛି । ଅଥବା ଜର ଜର ଲାଗୁଛି । ତେବେ ଏହା ହେଉଛି ବୋନ୍‌ମ୍ୟାରୋ ଲକ୍ଷଣ । ତେବେ ଉତ୍ତମ ଚିକିତ୍ସା ଦ୍ୱାରା ଏହାର ସଫଳ ନିଦାନ ହୋଇପାରୁଛି । ସମ୍‌ରେ ଏ ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ଥିବା ହେମାଟୋଲୋଜି ଆଣ୍ଡ ଷ୍ଟେମସେଲ୍‌ ଟ୍ରାନ୍ସପ୍ଲାଣ୍ଟ ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ଆସୋସିଏଟ ପ୍ରଫେସର ପ୍ରିୟଙ୍କା ସାମଲ କହିଛନ୍ତି ।

ବୋନ୍‌ମ୍ୟାରୋ ପ୍ରତିିରୋପଣ ପାଇଁ ଅଭିଜ୍ଞ ଡାକ୍ତରୀ ଦଳ ସହ ସବୁ ପ୍ରକାର ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ମେସିନ୍‌ ରହିଛି । ତେଣୁ ଏ ସବୁ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଗଲେ, ତୁରନ୍ତ ସମ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ ସମ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାକୁ ହସ୍ପିଟାଲର ଅଧୀକ୍ଷକ ପ୍ରଫେସର ପୁଷ୍ପରାଜ ସାମନ୍ତସିଂହାର କହିଛନ୍ତି । ହେମାଟୋଲୋଜି ଆଣ୍ଡ ଷ୍ଟେମସେଲ୍‌ ଟ୍ରାନ୍ସପ୍ଲାଣ୍ଟ ବିଭାଗର ଆସୋସିଏଟ ପ୍ରଫେସର ଗିରିଜା ନନ୍ଦିନୀ କାନୁନଗୋ ଓ ପ୍ରୀତିଶ ଚନ୍ଦ୍ର ପାତ୍ର ପ୍ରତିରୋପଣ ଟିମ୍‌ର ସଦସ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି ।