ଇନ୍ଦ୍ରମଣି ଜେନାଙ୍କ ‘ନିଶାର୍ଦ୍ଧ ଶାଳଭଞ୍ଜିକା’ ଉନ୍ମୋଚିତ: ବିଶ୍ୱ ଜାଣିବ ଖାରବେଳଙ୍କ ବୀରତ୍ୱର ଗାଥା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୪ ।୩(ବ୍ୟୁରୋ): ଗୀତଗୋବିନ୍ଦ ସଦନରେ ରବିବାର ଲେଖକ ଡ. ଇନ୍ଦମଣି ଜେନାଙ୍କ ‘ନିଶାର୍ଦ୍ଧ ଶାଳଭଞ୍ଜିକା’ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଖାରବେଳଙ୍କ ଉପରେ ଲିଖିତ ଏହି ପୁସ୍ତକ ହେଉଛି ଇତିହାସ, କିମ୍ବଦନ୍ତୀ, ସାହିତ୍ୟ ଓ ଲୋକକଥାର ମିଶ୍ରଣ । ଲୋକକଥାକୁ ଆଧାର କରି ଓ ଐତିହାସିକ କଥାବସ୍ତୁକୁ ନେଇ ଏହି ବହି ଡ. ଜେନା ଲେଖିଛନ୍ତି । ଏହା ଏକ ଉପନ୍ୟାସ । ଖାରବେଳଙ୍କ ଗାରିମା, ବୀରତ୍ୱ ଓ ଖାରେବଳଙ୍କ ସମୟରେ ଓଡ଼ିଶାର ସ୍ଥିତି କିଭଳି ଥିଲା ତାହା ଏଥିରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି । ଉନ୍ମୋଚନ ଉତ୍ସବରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଅଭିନେତା ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ମହାପାତ୍ର ଯୋଗ ଦେଇ ପୁସ୍ତକକୁ ଲୋକାର୍ପଣ କରିଥିଲେ । ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ର କହିଲେ, ପୁସ୍ତକରେ ଏତେ ତଥ୍ୟ ଆଧାରିତ ହୋଇଛି ଯେ ଏହାକୁ ହିନ୍ଦୀ ଓ ଇଂରାଜୀରେ ଅନୁବାଦ କରାଯାଉ । ଯାହାଦ୍ୱାରା ଖାରବେଳଙ୍କ ବୀରତ୍ୱର ଗାଥା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ପରିଚିତ ହୋଇପାରିବ । ମୁଖ୍ୟବକ୍ତା ଭାବେ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ପ୍ରମୁଖ ସଚିବ ମନୋରଞ୍ଜନ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ଯୋଗ ଦେଇ କହିଲେ, ଖାରବେଳ କେବଳ ଦିଗ୍‌ବିଜୟୀ ରାଜା ନଥିଲେ ଓଡ଼ିଆ ସ୍ୱାଭିମାନକୁ ପୁନଃପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ । ଲୋକକଥାକୁ ନେଇ ରଚନା କରାଯାଇଥିବା ଏହି ପୁସ୍ତକ ସର୍ବାଦୃତ ହେବ । ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଖାରେବଳଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଖଣ୍ଡିଗିରି ଓ ଉଦୟଗିରିରେ ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ ।

ଏଥିପାଇଁ ଏକ ବିଶେଷଜ୍ଞ କମିଟି ଗଠନ ହେବ । ଏହାର ନେତୃତ୍ୱ ଇନ୍ଦ୍ରମଣୀ ଜେନା ନିଅନ୍ତୁ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ପାଣିଗ୍ରାହୀ କହିଲେ । ବୌଦ୍ଧିକ ସମୀକ୍ଷକ ଭାବେ ରିଜିଓନାଲ କଲେଜର ପ୍ରାକ୍ତନ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ପ୍ରଫେସର ଅଭିନ୍ନ ସାହୁ, ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ପ୍ରାକ୍ତନ ଇତିହାସ ଅଧ୍ୟାପକ ପ୍ରଫେସର ପ୍ରସନ୍ନ କୁମାର ମିଶ୍ର ଯୋଗ ଦେଇ ପୁସ୍ତକ ବିଷୟରେ ନିଜର ମତ ରଖିଥିଲେ । କଥାକାର ଡ. ଗୌରହରି ଦାସ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସଭାପତତି୍ୱ କର ିପୁସ୍ତକକୁ ସିନେମାର ରୂପ ଦେବାକୁ କହିଥିଲେ ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଓଡ଼ିଶାରେ ରି-ଇନ୍‌ଫେକ୍ସନ୍‌ ହେଉଛି କରୋନା : ଆଇଏଲ୍‌ଏସ୍‌ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ

ଆଜି ଧରାପୃଷ୍ଠରେ ଅବତରଣ କରିବେ ମା’ ଗଜଲକ୍ଷ୍ମୀ: ସବୁଠି କୋଭିଡ୍‌ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ହେବ ପୂଜା, ଦର୍ଶନ କରିବେନି ଭକ୍ତ

ଆଦିତ୍ୟ ଦାଶ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା : ତଦନ୍ତ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ, ଆଜି କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଭେଟିବେ ଆଦିତ୍ୟଙ୍କ ମା’

ପୁଣି କରୋନାରେ ଆଖିବୁଜିଲେ ୧୧ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ: ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୧୩ଶହ ପାର୍

ପାର୍ବଣ ପରେ ବଢ଼ିଲା କରୋନା: ପୁଣି ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୫୪୭ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨ ଲକ୍ଷ ୮୮ ହଜାର ଟପିଲା

ଛୁଟିରେ ୩ ଦିନ ଖୋଲା ରହିବ ଆର୍‌ଟିଓ: ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ କେଉଁ ଦିନ..