PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗଞ୍ଜାମ- କାଳବୈଶାଖୀର ତାଣ୍ଡଵ। ସେରଗଡ ବ୍ରାହ୍ମଣଛାଇ ଗାଁରେ ଗଛ ପଡି ଦୁଇ ମୃତ
  • ||
  • ବରିଷ୍ଠ ବିଜେଡି ନେତ୍ରୀ ଭି. ସୁଜ୍ଞାନୀ କୁମାରୀ ଦେଓଙ୍କ ଆଶୁ ଆରୋଗ୍ୟ କାମନା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ଅସୁସ୍ଥତା କାରଣରୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକା
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ବିଜେପି କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ଉପରେ ଟିଏମସିର ଆକ୍ରମଣର ପ୍ରତିବାଦରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉପବାସ
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ: ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ମମତା ବାନାର୍ଜି
  • ||
  • କୋଭିଡ୍ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ୫୦ ହଜାର କୋଟି ଦେବ ଆର୍‌ବିଆଇ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ଡେଲିମାର୍କେଟରେ ସଂଘବଦ୍ଧ ଭାବେ ପରିବା ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ପ୍ରଶାସନ ବିରୋଧ କରିବାରୁ ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ହୋଇ ରାସ୍ତାରେ ପରିବା ଫିଙ୍ଗିଲେ ବେପାରୀ, ପୁଲିସ ଏବଂ ମ୍ୟୁନିସିପାଳିଟି ପକ୍ଷରୁ ବୁଝାମଣା ଜାରି
  • ||
  • ଗୁଡ଼ଭେଲା: ବିଦ୍ୟୁତ ଖୁଣ୍ଟକୁ ପଟିଲା ଟ୍ରକ ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଲୋକେ
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବଦରୁ ଫେରୁଥିଲେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ୧୨ ବର୍ଷର ଝିଅ, ସୀମାନ୍ତ ମୋଟୁରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପକୂଳରେ ତାତି ଉଭାନ୍‌, ଆସନ୍ତା ୪ ଦିନ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ କାଳବୈଶାଖୀ
  • ||
  • ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶ ଓ ତେଲେଙ୍ଗାନାରୁ ଫେରିଲେ ୧୪ ଦିନିଆ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୯୮୮୯ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ, ଆଖିବୁଜିଲେ ୧୬ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶା: ଆଜିଠୁ ରାଜ୍ୟବ୍ୟାପୀ ୧୪ ଦିନିଆ ‘ଲକଡାଉନ୍‌,’୧୯ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଳବତ୍ତର ରହିବ
  • ||

ବନ୍ଦ ହୋଇପାରେ ବିଏସଏନଏଲ୍, ସରକାର ଦେଲେ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

source:www.jagran.com

BSNL ଆଉ ପ୍ରଫିଟେବଲ୍ (ଲାଭକାରୀ) ହୋଇ ନାହିଁ । ଏବେ ସରକାର କମ୍ପାନୀକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ଏବଂ ଅନ୍ଯ ସମସ୍ତ ବିକଳ୍ପ ସମ୍ପର୍କରେ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଅର୍ଥାତ୍ ଯଦି ସବୁ ବିକଳ୍ପ ଅସଫଳ ହୋଇଯାଏ ତେବେ ସରକାର ବିଏସଏନଏଲକୁ ବିକ୍ରି କିମ୍ବା ବନ୍ଦ କରିପାରନ୍ତି । ଏକ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ବିଏସଏନଏଲର ମୁଖ୍ଯ ଅଧିକାରୀ ଦୂରସଞ୍ଚାର ସଚିବ ଅରୁଣା ସୁନ୍ଦରାଜନଙ୍କ ସହିତ ସାକ୍ଷାତ କରିଥିଲେ ଯାହା ପରେ ସରକାର ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଅରୁଣା ସୁନ୍ଦରାଜନଙ୍କ ସହିତ ସାକ୍ଷାତ ସମୟରେ ଅନୁପମ ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ କହିଥିଲେ କମ୍ପାନୀର ବର୍ତ୍ତମାନର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି, କ୍ଷତି, ଜିଓର ଏଣ୍ଟ୍ରିର ପ୍ରଭାବ ଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଅବସର ଯୋଜନା ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି । ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଏସଏନଏଲକୁ ଏକ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ପଡିବ, ଯେଉଁଥିରେ ଏହା ଦର୍ଶାଯିବ ଯେ କମ୍ପାନୀ ବନ୍ଦ ହେବା ପରେ କଣ ହେବ । ସରକାର କମ୍ପାନୀଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ କିଛି ବିକଳ୍ପ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି । କମ୍ପାନୀକୁ ଏହି ସମସ୍ତ ବିକଳ୍ପ ଉପରେ ତୁଲନାତ୍ମକ ବିଶ୍ଲେଷଣ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ।  

୨୦୧୬-୧୭ରେ ବିଏସଏନଏଲକୁ ୪୭୯୩ କୋଟିର କ୍ଷତି ହୋଇଥିଲା । ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ନୁହେଁ, କମ୍ପାନୀ ଗତ ୩ ବର୍ଷ ଧରି କ୍ଷତି ସହୁଛି । ଡିପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ଅଫ ପବ୍ଲିକ୍ ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇସେସ୍ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ଗାଇଡଲାଇନ୍ ଅନୁସାରେ ବିଏସଏନଏଲକୁ Incipient Sick କୁହାଯାଇଛି ।

କମ୍ପାନୀର କହିବା ଅନୁସାରେ ତା ପାଖରେ ଅନେକ ସଂଖ୍ୟାରେ ଗ୍ରାହକ ଅଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ କିଛି କାରଣ ଯୋଗୁଁ ଜିଓ, ଏୟାରଟେଲ୍ ଓ ଭୋଡାଫୋନ୍ ସହିତ ତାଳ ଦେଇ ଚାଲିପାରୁନି । ଗତ କିଛି ବର୍ଷରେ କମ୍ପାନୀ ନିଜ ନେଟୱର୍କରେ ୪ଜି ଅପଗ୍ରେଡ୍ କରିବାରେ ଅସଫଳ ହେଉଛି । ଯଦି କମ୍ପାନୀ ଏଥିରେ ସଫଳ ହୋଇଥାନ୍ତା ତେବେ ସେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦୀଙ୍କ ସହ ମୁକାବିଲା କରିପାରିଥାନ୍ତା ।