PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସମ୍ବଲପୁର : ନାକଟିଦେଉଳରେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ଚାଷୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • Tokyo Olympics : ଭାରତକୁ ପ୍ରଥମ ପଦକ, ଭାରଉତ୍ତୋଳନରେ ମୀରାବାଈ ଚାନୁ ଜିତିଲେ ରୌପ୍ୟ ପଦକ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଜଳଭଣ୍ଡାରକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଛି ୭୭ ହଜାର କ୍ୟୁସେକ ଜଳ, ପୁଣି ଗେଟ୍ ଖୋଲିବା ନେଇ ବାଜିଲା ସାଇରନ୍
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଶାଳନ୍ଦୀ ନଦୀର ହଦଗଡ ଡ୍ୟାମରୁ ହୋମିଓପାଥି ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଦୁଇ ଦିନ ତଳୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଘର ଭିତରୁ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଝିଅ ଘର ଲୋକେ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ନାଳରେ ଭାସିଗଲେ ଓରିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ପୁରୁଣାପାଣି ପାଣି ଗାଁର ଗୁରଦେବ ନାୟକ
  • ||
  • ବାନ୍ଦୀପୋରା : ଆତଙ୍କବାଦୀ-ସୁରକ୍ଷାବାହିନୀ ମୁହାଁମୁହିଁ, ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଫା
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଟକ୍କର: ଭାରତୀୟ ପୁରୁଷ ହକି ଦଳର ଦମଦାର ବିଜୟ, ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ୩-୨ରେ ଦେଲା ମାତ୍‌
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : କେନାଲରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୪୪୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୬୪ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ୨୯ ଦିନ ପରେ ରତ୍ନବେଦିକୁ ଫେରିଲେ ମହାବାହୁ, ଆଜି ମିଳିବ ନୀଳାଚଳ ଅବଢ଼ା
  • ||

ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀପରିଷଦର ଅନୁମୋଦନ: ୫୨ହଜାର କୋଟି ଟପିବ କାମଚଳା ବଜେଟ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨ା୨(ବ୍ୟୁରୋ): ୨୦୧୯-୨୦ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ୪ମାସର ବଜେଟ୍‌ ବ୍ୟୟ ଅଟକଳ ୫୨ ହଜାର କୋଟି ଟପିବ । ଆଜି କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ ଓ ମନ୍ତ୍ରୀପରିଷଦ ଏହି ଚିଠା ବଜେଟକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି । ଏଥି ସହିତ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ରେ ଅନ୍ୟ ତିନିଟି ପ୍ରସ୍ତାବ ମଧ୍ୟ ପାରିତ ହୋଇଛି । ଓଡ଼ିଶା ପୁଲିସ ସେବା ଓ ସଶସ୍ତ୍ର ପୁଲିସ ସେବାର ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କ ପଦୋନ୍ନତି ପାଇଁ ସରକାର ନୂଆ ପଦୋନ୍ନତି କମିଟି(ଡିପିସି) ଗଢ଼ିଛନ୍ତି । ସଚିବାଳୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି ଓ ସେବା ସର୍ତ୍ତାବଳି ଏବଂ ହ୍ରାଇଭରଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି ସେବା ସର୍ତ୍ତାବଳିରେ ମଧ୍ୟ ସଂଶୋଧନ କରିଛି କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ ।
ମନ୍ତ୍ରୀ ପରିଷଦର ଅନୁମୋଦନ ଲାଭ କରିଥିବା ଏହି କାମଚଳା ବଜେଟ୍‌ରେ କୌଣସି ନୂତନଯୋଜନା ଘୋଷଣା କରାଯାଇ ନାହିଁ । ତେବେ ଅଳ୍ପ ଦିନ ତଳେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିବା ନୂଆ ଯୋଜନାଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ବ୍ୟୟ ବରାଦ କରାଯାଇଛି । ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟତଃ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଘୋଷଣା କରିଥିବା ‘କାଳିଆ’ ଯୋଜନା ଓ ଅନ୍ୟ କେତେକ ଯୋଜନା ପାଇଁ ବ୍ୟୟ ବରାଦ କରାଯାଇଛି । ୨୦୧୮-୧୯ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ରାଜ୍ୟ ବଜେଟ୍‌ ୧ଲକ୍ଷ ୩୨ ହଜାର ୮୧୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା । ଯାହା ଜଣାପଡ଼ିଛି ବିଗତ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଆଗାମୀ ବର୍ଷ ବଜେଟ୍‌ ବ୍ୟୟ ୧୨ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ହେବ । ଆସନ୍ତା ୭ ତାରିଖ ଦିନ ସରକାର ବିଧାନସଭାରେ ଏହି କାମଚଳା ବଜେଟ୍‌ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ ।
ସଚିବାଳୟରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଳାଗି ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଓଡ଼ିଶା ସଚିବାଳୟ ନିଯୁକ୍ତି ଓ ସେବା ନିିୟମାବଳିକୁ କ୍ୟାବିନେଟ ସଂଶୋଧନ କରିଛି । ପୂର୍ବରୁ ଥିବା ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଜଣେ ଏଏସ୍‌ଓ ପଦୋନ୍ନତି ପାଇ ଏସ୍‌ଓ ପଦବୀକୁ ଯିବାପାଇଁ ୧୨ ବର୍ଷ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁୁ ପଡ଼ୁଥିଲା । ଯାହାକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇ ୮ବର୍ଷ କରାଯାଇଛି । ସେହିଭଳି ଅନୁଶାସନସଚିବ ପଦବିରୁ ଉପ ଶାସନ ସଚିବ ପଦବିକୁ ଆସିବା ପାଇଁ ୩ ବର୍ଷର ଅଭିଜ୍ଞତା ହାସଲ କରିବାକୁ ପଡ଼ୁଥିଲା । ଏଥିରେ ମଧ୍ୟ ସଂଶୋଧନ କରାଯାଇ ୧ ବର୍ଷକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି । ଏହା ସହିତ ଯୁଗ୍ମ ଶାସନ ସଚିବ ପଦବିରୁ ଅତିରିକ୍ତ ଶାସନ ସଚିବ ପଦବିକୁ ଯିବା ପାଇଁ ଥିବା ୩ବର୍ଷର ଅଭିଜ୍ଞତାକୁ ମଧ୍ୟ ସଂଶୋଧିତ ନିୟମାବଳିରେ ଉଚ୍ଛେଦ କରାଯାଇଛି । ଏଣିକି କେବଳ ବରିଷ୍ଠତା ଓ ଯୋଗ୍ୟତା ଭିତ୍ତିରେ ଯୁଗ୍ମ ସଚିବମାନଙ୍କୁ ଅତିରିକ୍ତ ଶାସନ ସଚିବ ପାହ୍ୟାକୁ ପଦୋନ୍ନତି ଦିଆଯିବ । ସରକାରୀ ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି ଓ ଚାକିରି ସର୍ତ୍ତାବଳିରେ ମଧ୍ୟ ସଂଶୋଧନ କରିଛି କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ । ସରକାରଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗ, ବିଭାଗୀୟ ମୁଖ୍ୟ ଦପ୍ତର ଓ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ହାଲୁକା ମୋଟର ଯାନ ଡ୍ରାଇଭରମାନଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ । ଏଣିକି ଯେଉଁଠି ୪ଜଣ ଡ୍ରାଇଭର କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବେ ସେଠି ଅଭିଜ୍ଞତା ଓ ବରିଷ୍ଠତାକୁ ଭିତ୍ତି କରି ଜଣକୁ ହେଡ୍‌ ଡ୍ରାଇଭର କରାଯିବ ।