PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପିପିଲି: ଦିବଙ୍ଗତ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଅଜିତ୍ ମଙ୍ଗରାଜଙ୍କ ମା’ଙ୍କ ପରଲୋକ, କୋଭିଡ୍‌ରେ ହୋଇଥିଲେ ଆକ୍ରାନ୍ତ …
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ଭୋଜି ଖାଇ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ହାଇଓ୍ବାକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଅଟୋ, ୭ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ପାଡୁଆ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଗଞ୍ଜେଇ ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ଏକ ମହିନ୍ଦ୍ରା କାରରୁ ୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ୨ ମାଫିଆ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ସପ୍ତାହାନ୍ତ ସଟଡାଉନରେ ବନ୍ଦ ରହିବ ଟିକା କରଣ
  • ||
  • ଆଜି ଡିଫେଣ୍ଡିଂ ଚାମ୍ପିଅନ୍‌ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ଓ ସନ୍‌ରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ମଧ୍ୟରେ ଲଢ଼େଇ
  • ||
  • କଟକ:ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟାର ହାଇଦର କରୋନା ପଜିଟିଭ, ଚୌଦ୍ୱାର ଜେଲ୍ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଆଇସୋଲେନ୍ ଚାଲିଛି ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶା: ଆଜିଠୁ ନାଇଟ୍‌ କର୍ଫ୍ୟୁ, ଛତିଶଗଡ ସୀମାନ୍ତ ୧୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ଶନି-ରବି ସଟ୍‌ଡାଉନ
  • ||

ଘରୋଇ ବସ୍‌ ଜାଳିଦେଲେ ମାଓବାଦୀ

ମାଥିଲି/ଗୋବିନ୍ଦପାଲ୍ଲି,୨୯ା୧(ଆପ୍ର): ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରାର ଚତୁର୍ଥ ଦିନରେ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାରେ ହିଂସାକାଣ୍ଡ ଘଟାଇଛନ୍ତି ମାଓବାଦୀ । ଛତିଶଗଡ଼ ସୀମାନ୍ତ ମାଥିଲି ବ୍ଲକ୍‌ କମାରପାଲ୍ଲି ପଞ୍ଚାୟତର ମୁଣ୍ଡାଗୁଡ଼ା ଗାଁରେ ଜାଳି ଦେଇଛନ୍ତି ଏକ ଘରୋଇ ବସ୍‌ । ଡ୍ରାଇଭର ଓ କଣ୍ଡକ୍ଟରଙ୍କୁ ନିସ୍ତୁକ ମାଡ଼ ମାରିଛନ୍ତି । ସୋମବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଘଟିଛି ଏହି ଲଙ୍କାକାଣ୍ଡ । ଆଜି ସକାଳେ ପୁଲିସ୍‌ ଏବଂ ବିଏସ୍‌ଏଫ୍‌ ଯବାନମାନେ ପହଞ୍ଚି ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ କମ୍ବିଂ ଅପରେସନକୁ ଜୋରଦାର କରିଛନ୍ତି । ପରିତାପର ବିଷୟ ହେଲା, ମାଓବାଦୀମାନେ ଯେଉଁଠି ଏହି କାଣ୍ଡ ଘଟାଇଛନ୍ତି ସେଠାରୁ ମାତ୍ର ୫ କିମି ଦୂର କିଆଙ୍ଗଠାରେ ରହିଛି ବିଏସ୍‌ଏଫ୍‌ ବାଟାଲିୟନ୍‌ । ସେହିପରି ୧୨ କିମି ଦୂର ସାଲିମିଠାରେ ବି ବିଏସ୍‌ଏସ୍‌ କ୍ୟାମ୍ପ ରହିଛି । ମାତ୍ର ୧୦ କିମି ଭିତରେ ଦୁଇଟି ବିଏସ୍‌ଏଫ୍‌ କ୍ୟାମ୍ପ ରହିଥିବା ବେଳେ ମାଓବାଦୀମାନେ ଖୋଲା ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଦେଇ ଏଭଳି ହିଂସାକାଣ୍ଡ ଘଟାଇବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି ।
ସୋମବାର ରାତିରେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଧରି ଘରୋଇ ବସ୍‌ ‘ନଋିଆରାଣୀ’ ମୋଟୁ, ମାଲକାନଗିରି ଭାୟା ମାଥିଲି ଦେଇ କମାରପାଲ୍ଲି ଯାଉଥିଲା । ରାତି ପ୍ରାୟ ୭ଟାରେ ବସ୍‌ଟି ପହଞ୍ଚିଥିଲା ମୁଣ୍ଡାଗୁଡାରେ । ସେଠାରେ ଗାଡ଼ିରେ ରୋଷେଇ କରି ଡ୍ରାଇଭର୍‌, ହେଲପର୍‌ ଓ କଣ୍ଡକ୍ଟର ଖାଉଥିବା ବେଳେ ପ୍ରାୟ ୩୦ ଜଣ ସଶସ୍ତ୍ର ମାଓବାଦୀ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା ସମୟରେ କାହିଁକି ବସ୍‌ ଚଳାଇଲ ବୋଲି କହି ଡ୍ରାଇଭର୍‌ ଓ କଣ୍ଡକ୍ଟରଙ୍କୁ ନିସ୍ତୁକ ମାଡ଼ ମାରିଥିଲେ । ଏକ ଟାଙ୍ଗିଆରେ ବସ୍‌ର ଡିଜେଲ୍‌ ଟାଙ୍କି ଭାଙ୍ଗିଥିଲେ । ପରେ ବସ୍‌ ଉପରେ ଡିଜେଲ୍‌ ଢାଳି ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଇଥିଲେ । ବସ୍‌ଟି ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଜଳିଯାଇଛି । ଆଜି ସକାଳେ ମାଥିଲି ପୁଲିସ୍‌ ଏବଂ ବିଏସ୍‌ଏଫ୍‌ ଯବାନମାନେ ସୀମା ସିଲ୍‌ କରିବା ସହ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଓ କମ୍ବିଂ ଅପରେସନ୍‌କୁ ଜୋର୍‌ଦାର କରିଥିଲେ। ହିଂସାକାଣ୍ଡ ପଛରେ ସୀମାନ୍ତ ଛତିଶଗଡ଼ ଦରଭା ଡିଭିଜନ୍‌ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ହାତ ଥିବା କହିଛନ୍ତି ଏସ୍‌ପି ଜଗମୋହନ ମୀନା ।