PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ : ରାଜ୍ୟ ଜିଏସଟି ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ୱିଙ୍ଗ୍ ଦ୍ଵାରା ୬୪୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜାଲ ବିଲ୍ ରାକେଟ ମାମଲାରେ ତୃତୀୟ ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ୍ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସମ୍ବଲପୁର ସଦର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ପରେ ରାସ୍ତାରେ ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ହକି : ଭାରତ ଜର୍ମାନୀକୁ ୫-୪ ଗୋଲରେ ହରାଇ ଜିତିଲା ବ୍ରୋଞ୍ଚ ପଦକ
  • ||
  • ଟୋକିଓ : ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମ୍‌ର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୁଭେଚ୍ଛା, କହିଲେ-ଆଗାମୀ ପିଢିର ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ’
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ପୁରୁଣାକଟକ ଥାନା ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ୫୭ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଚାରିଛକଠାରେ ୧୬ ପେଟି କଫ୍ ସିରପ୍ ଜବତ, ସ୍କର୍ପିଓ ସହ ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକ ବଡ଼ପଡା ଘାଟି ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ଫାଟି ୪ ଛେଳି ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ନକ୍ସଲଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ, ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ୍ ବିସ୍ଫୋରଣ କରି ଉଡ଼ାଇଦେଲେ ବୋଲେରୋ, ୨ ମୃତ
  • ||

#BoycottChina ପରେ CAIT ଆରମ୍ଭ କଲା ‘ଚୀନ୍‌ ଭାରତ ଛାଡ଼’ ଅଭିଯାନ

theprint.in

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ – ଭାରତରେ ତେଜିଲା ଚୀନ୍ ଭାରତ ଛାଡ଼ ଆନ୍ଦୋଳନ । ଆଜି ଅର୍ଥାତ୍‌ ୯ ଅଗଷ୍ଟରେ  କନ୍ଫେଡରେଶନ ଅଫ୍‌ ଅଲ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ଟ୍ରେ଼ଡର୍ସ ( ସିଏଆଇଟି ) ଚୀନ୍‌ ବସ୍ତୁଗୁଡ଼ିକୁ ବହିଷ୍କାର ପାଇଁ  ୧୦ ଜୁନ୍‌ ଠାରୁ ସାରା ଦେଶରେ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ।  ଏହା ‘ଭାରତୀୟ ସାମାନ –ହମାରା ଅଭିମାନ’ରେ ଏକ ନୂଆ ଫର୍ଦ୍ଦ ଯୋଡ଼ି ଆଜି ସାରା ଦେଶରେ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ପାଖାପାଖି ୬୦୦ ସ୍ଥାନରେ  ‘ଚୀନ୍‌ ଭାରତ ଛାଡ଼’ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟକୁ  ବହୁତ ଦୃଢ଼ ଓ ଜୋରସୋରରେ କରିଛି । ଏହାସହ   ଦେଶର ସ୍ୱାଭିମାନ ଓ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଚୀନ୍‌ର କମ୍ପାନୀ ତଥା ବିଭିନ୍ନ କମ୍ପାନୀରେ ଚୀନ୍‌ର ନିବେଶ , ଭାରତ ଆସୁଥିବା ତାର ଜିନିଷ ଓ ଡିଜିଟାଲ ଆପ୍‌, ସରକାରୀ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟରେ ଚୀନ୍‌ର ଭାଗୀଦାରୀ  ଆଦିରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି ।


ସିଏଆଇଟି ଦ୍ୱାରା ଆଜି ସାରା ଦେଶରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ସଡ଼କ ଉପରେ ବସି ବିରୋଧ କରିବା ସହ ହାତରେ ଚୀନ୍‌କୁ ସିଧା ବାର୍ତ୍ତା ଦେଉଥିବା ପ୍ଲେକାର୍ଡ ଧରି ଚୀନ୍‌ ଜିନିଷର ଦୃଢ଼ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଚୀନ୍‌ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି  ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କ ଫଟୋ  ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ପତାକାକୁ ଜଳାଇ  ଏହି ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଥିଲେ କି  ଭାରତର ଲୋକେ ଏବେ ଚୀନ୍‌ର ଦାଦାଗିରୀକୁ ଆଉ ଅଧିକ ସହ୍ୟ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ଜିନିଷକୁ  ବହିଷ୍କାର କରି ଚୀନ୍‌କୁ ଶକ୍ତ ଧକ୍କା ଦେବେ । 

ଗତ ୨୦ ବର୍ଷରେ ଚୀନ୍‌  ଯେଉଁ ପ୍ରକାରରେ ଭାରତର ରିଟେଲ୍‌  ବ୍ୟବସାୟ ଉପରେ ନିଜର ଆଧିପତ୍ୟ ଜାହିର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି , ଏହାର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ୍‌ କରି  ଦେଶର ଲୋକ ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପରେ ଏବେ ଚୀନ୍‌ ଜିନିଷକୁ ବହିଷ୍କାର କରିବେ ।

ଆମାଜନ ବା ଅନ୍ୟ ଚାଇନିଜ୍‌ କମ୍ପାନୀକୁ ମିଳିବନି ଆଇପିଏଲ୍‌ ସ୍ପନ୍ସରସିପ୍‌ – ସିଏଆଇଟିର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ  ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ବି ସି ଭରତିୟା ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମହାମନ୍ତ୍ରୀ  ପ୍ରବୀନ ଖଣ୍ଡେଲୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଭାରତୀୟ  କ୍ରିକେଟ୍‌ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ବୋର୍ଡ ଦ୍ୱାରା  ଆଇପିଏଲ୍‌ରେ ଚୀନ୍‌ କମ୍ପାନୀ ଭିଭୋ ବିରୁଦ୍ଧରେ  ସିଏଆଇଟି ଯେଉଁ ମୋର୍ଚ୍ଚା ଖୋଲିଥିଲା , ଏହାକୁ ଦେଖି  ଭିଭୋ କମ୍ପାନୀ  ନିଜେ ଆଇପିଏଲ୍‌ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ଯାଇଥିଲା ।

 ଲେକିଙ୍ଗ ମିଡ଼ିଆ ଖବର ଅନୁସାରେ  ବିସିସିଆଇ ଏବେ ଆମାଜନ ଏବଂ ଚୀନ୍‌ କମ୍ପାନୀ ବ୍ୟୁଜ୍‌  ସହ ଅନ୍ୟ  କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କ ସହ ସ୍ପନ୍ସରସିପ୍‌ର କଥାବାର୍ତ୍ତା ଚଳାଇଛି । ସେ କ୍ରିକେଟ୍‌ ବୋର୍ଡକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇ କହିଛି  ଆମାଜନ ଭଳି କମ୍ପାନୀ ଯିଏ  ନିଜର ନିୟମିତ ଭୁଲ୍‌ ନୀତି ଯୋଗୁ କେବଳ ଭାରତ ନୁହେଁ ବିଶ୍ୱରେ ଖରାପ ଛବି ଛାଡ଼ିଛି ଏବଂ ଯାହା ବିରୁଦ୍ଧରେ ବିଶ୍ୱରେ ଅନେକ ଦେଶରେ ତଦନ୍ତ ଚାଲିଛି ।  ଏମିତି କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ଆଇପିଏଲ୍‌ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରଖିବା ଉଚିତ୍‌ । ଏହପରି ଚୀନ୍‌ କମ୍ପାନୀ ଗୁଡ଼ିକୁ ମଧ୍ୟ  ସ୍ପନ୍ସରଶିପ୍‌  ଦେବା ବହୁତ ଭୁଲ୍ ହେବ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର