କର୍କଟ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଦେବଦୂତ ସାଜିଲେ ବାଇକର୍ସ, ୭୦୦ କିଲୋମିଟର ଯାତ୍ରା କରି ପହଞ୍ଚାଇଲେ ଔଷଧ

ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ୨୬।୪ : ସେନାବାହିନୀରୁ ଅବସର ନେବା ପୂର୍ବରୁ ମାତୃଭୂମିର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ କର୍ଣ୍ଣେଲ ଏମଏମକେ ନାମ୍ବିଆର ଶତ୍ରୁଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଛାଡ଼ି ନଥିଲେ। କେରଳର କୁନୁରରେ ରହୁଥିବା କର୍ଣ୍ଣେଲ ନାମ୍ବିଆର୍ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ହେବ ଆଉ ଏକ ଯୁଦ୍ଧ ସହ ଲଢୁଛନ୍ତି ଏବଂ ତାହା ହେଉଛି କର୍କଟ ରୋଗ। କୁନୁର ପରି ଏକ ଛୋଟ ସହରରେ ତାଙ୍କର କର୍କଟ ଔଷଧ ମିଳିବା କଷ୍ଟକଷ୍ଟ ଥିଲା। ତାପରେ ତାଙ୍କ ବୋହୂ ଏହି ଔଷଧଗୁଡ଼ିକୁ ବାଙ୍ଗାଲୁରୁରୁ କୋରିଅରରେ  ଆରମ୍ଭ କଲେ । କିନ୍ତୁ ତାଲା ଯୋଗୁଁ ବୋହୂଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଔଷଧ ପଠାଇବା ଅସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ।

ଏତେ କଷ୍ଟଦାୟକ ସମୟରେ, ‘ରାଇଡର୍ସ ରିପବ୍ଲିକ୍’ ଗୋଷ୍ଠୀର ତିନି ଜଣ ବାଇକର୍ସ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ କର୍ଣ୍ଣେଲ ନାମ୍ବିଆର ଓ ତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଅନୁଭବ କରାଇଲେ ଯେ ସେମାନେ ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ଏକା ନୁହଁନ୍ତି। ଏହି ତିନିଜଣ ବାଙ୍ଗାଲୋର ପୋଲିସ ଦ୍ୱାରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ‘ରାଇଟ୍ ଟୁ ସେଭ୍ ଲାଇଭ୍’ ଅଭିଯାନ ସହିତ ଜଡିତ। ଏହି ଅଭିଯାନ ଅଧୀନରେ ଦୁର୍ଗମ ତଥା ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଗୁରୁତର ରୋଗୀଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଔଷଧ ବିତରଣ କରିଥାନ୍ତି।

ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ୟତିଶ, ବାବୁ ଏବଂ ମୋହନଙ୍କ ପରି ବାଇକ ଚାଳକଙ୍କ ପାଇଁ ଅନ୍ୟର ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଔଷଧ ସହିତ ଏତେ ଲମ୍ବା ଯାତ୍ରା କରିବା ନୂଆ କଥା ନୁହେଁ। ଦୀର୍ଘ ଯାତ୍ରା ପୂର୍ବରୁ ବାଇକର ଫିଟନେସ୍ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ସେମାନଙ୍କର ନିତିଦିନିଆ କାମ। ଥରେ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ ପରେ ଉତ୍ତାପ, ସୂର୍ଯ୍ୟ, ବର୍ଷା କିଛି ବି ତାଙ୍କର ଏହି ପବିତ୍ର ମିଶନର ରାସ୍ତାକୁ ଅଟକାଇ ପାରିବ ନାହିଁ ।

ତିନି ବାଇକ ଆରୋହୀଙ୍କ ଯାତ୍ରା କର୍ଣ୍ଣେଲ ନାମ୍ବିଆରଙ୍କ ଔଷଧରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ୭୦୦ କିଲୋମିଟର ଯାତ୍ରା କରି କେରଳ ସୀମାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ସେ କର୍ଣ୍ଣେଲ ନାମ୍ବିଆରଙ୍କ ଔଷଧ କେରଳ ପୋଲିସକୁ ଦେଇଥିଲେ, ଯାହାଫଳରେ ସେ ସେମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚି ପାରିବେ।

ୟତିଶ କହିଛନ୍ତି, ‘ଆମେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ପାଇଁ ବନ୍ଧୁମାନେ ମିଶି ଆଗକୁ ଆସିଥିଲୁ। ଏହା ଏକ ପବିତ୍ର ମିଶନ । କର୍କଟ ଔଷଧ ଦେବା ପାଇଁ ଆମେ ଏଠାକୁ ଆସିଥିଲୁ । ବିନା କୌଣସି ଦେୟରେ ଆମ ରାଜ୍ୟର ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା କରିପାରିବୁ।’ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ସିଟି ପୋଲିସ ଏବଂ ରାଇଡର୍ସ ରିପବ୍ଲିକ୍ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଗୁରୁତର ରୋଗୀଙ୍କୁ ଔଷଧ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ସାମଗ୍ରୀ ବିତରଣ କରୁଛନ୍ତି। ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ସିଟି ପୋଲିସର ସୂଚନାନୁସାରେ, ଅଭାବୀ ବ୍ୟକ୍ତି ୦୮୦୪୨୨୪୦୦୪୮ ଫୋନ୍ ନମ୍ବରରେ ଯୋଗାଯୋଗ କରିପାରିବେ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


୯ ବର୍ଷ ତଳେ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ କରିଥିଲେ ରୋହିତ ଶର୍ମା, ଏବେ କରି ଦେଖାଇ ଦେଲେ ସୂର୍ଯ୍ୟ କୁମାର

୩ ଘଣ୍ଟାରେ ବଦଳିଗଲା ଫଳ ବିକୁଥିବା ପ୍ରୀତିଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ, ପିଏମଙ୍କ ଆଦେଶରେ ପହଞ୍ଚିଗଲା ସାହାଯ୍ୟ

ଫ୍ରାନ୍ସର ଏକ ଚର୍ଚ୍ଚରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ: ମହିଳାଙ୍କ ଗଳାକାଟି ହତ୍ୟା, ୩ ମୃତ

କଥା ହେଲାନି ବୋଲି…ପୂର୍ବତନ ପ୍ରେମିକ ଉପରେ ରାଗି ଗଲା ପ୍ରେମିକା, ଢାଳି ଦେଲା ଏସିଡ୍‌

Inoxର ଦମଦାର୍ ଅଫର: ୨୯୯୯ ଟଙ୍କାରେ ବୁକ୍ କରନ୍ତୁ ଥିଏଟର, ପରିବାର କିମ୍ବା ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ଦେଖନ୍ତୁ ନିଜ ପସନ୍ଦର ଫିଲ୍ମ

ପ୍ରତି ମିନିଟରେ Linkedin ଦେଉଛି ୩ ଜଣଙ୍କୁ ଚାକିରି: ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ ସିଇଓ