PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜ୍ଞାନବ୍ୟାପୀ ମସଜିଦ୍‌ ବିବାଦ। ୩୦ରେ ଦୁଇ ପକ୍ଷଙ୍କୁ ମିଳିପାରେ ସର୍ଭେ ଭିଡିଓ। ଜ୍ଞାନବ୍ୟାପୀ ସର୍ଭେ ଭିଡିଓକୁ ନେଇ ଜିଲ୍ଲା କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ। ଆସନ୍ତା ୩୦ରୋ ଦୁଇ ପକ୍ଷଙ୍କୁ ମିଳିପାରେ ଭିଡିଓ।
  • ||
  • କଟକ : ଅନୁଭବ ଓ ବର୍ଷାଙ୍କୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ କଡ଼ା ତାଗିଦ୍, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପରସ୍ପରକୁ ଆକ୍ଷେପ ନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସୋର: ରାସ୍ତାରେ ହଟହଟା ହେଲେ ଖଇରା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଭାଗ ଏସଡିଓ, ଅସ୍ଥାୟୀ ମିଟର ରିଡର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବହିଷ୍କାର ଆଶଙ୍କାରେ ଆକ୍ରୋଶର ଶିକାର…
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଟିଚିଂ ହସ୍ପିଟାଲ ଭାବେ ଘୋଷଣା ହେଲା କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲ, ଆଗାମୀ ୫୦ ବର୍ଷକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମାଷ୍ଟର ପ୍ଲାନ୍, ୨୮୫ କୋଟି ଅନୁମୋଦନ…
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଡିଲର୍ସ ଆସୋସିଏସନର ପକ୍ଷରୁ ଦୁଇ ଦିନିଆ ଧର୍ମଘଟ, ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ରୁ ସକାଳ ୬ ବନ୍ଦ ରହିବ ସମସ୍ତ ପେଟ୍ରୋଲ ଟାଙ୍କି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଆକ୍ଟିଭ କେସ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ବାହାରିଲେ ୦୯ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ‘କୋକୋ’ ଆପ୍‌ରେ ଋଣ ଠକେଇ ମାମଲା : ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଧରାପଡି଼ଲା ମୁଖ୍ୟ କାର୍ପଟଦାର ରାମ, ୧୦୫୮ ଭର୍ଚୁଆଲ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଫ୍ରିଜ୍
  • ||
  • ଚିଲିକା : ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଡଙ୍ଗାର ଭାଙ୍ଗିଲା ମେସିନ୍ ସ୍ଲାବ, ଚିଲିକା ମଝିରେ ଅଟକିଲେ ୪୦ରୁ ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • କଟକ: ଅନୁଭବ-ବର୍ଷା ବିବାହ ବିବାଦ: “ବର୍ଷା ନିଜେ ଚଲାଉଛନ୍ତି ଫ୍ୟାନ୍‌ କ୍ଲବ୍‌ ପେଜ୍‌’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆସିବ ସ୍ୱଚ୍ଛତା, ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳିବ ସୁବିଧା: ଆଜିଠୁ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ହୋଲ୍ଡିଂ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଆଦାୟ କରିବ ବିଏମ୍‌ସି
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଓସିଏଲ୍‌ ଆଇରନ କାରଖାନାରୁ ଲୁହା ଚୋରି କରୁଥିଲା ଚୋର, ଛାତରୁ ପଡି ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମିିଳିବ ମୁକ୍ତି: ଜୟଦେବ ବିହାରରୁ ନନ୍ଦନକାନନ ମଧ୍ୟରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ସବୁଠାରୁ ଦୀର୍ଘତମ ଫ୍ଲାଏଓଭର
  • ||

ମାସକ ଭିତରେ ନୂଆ ଠିକଣାକୁ ଯିବ କ୍ୟାନ୍‌ସର ୟୁନିଟ୍‌

source: http://capitalhospital.nic.in

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦ ।୧(ବ୍ୟୁରୋ): କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲର ଭିତ୍ତିଭୂମି ସଜଡ଼ାଯିବ । ହସ୍ପିଟାଲରେ ଜେରିଆଟିକ୍‌ ୱାର୍ଡ ଖୋଲିବ । ବୟସ୍କ ରୋଗୀ ଏହି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ୱାର୍ଡରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେବେ । ଡିଆର୍‌ ଟିବି ସେଣ୍ଟର ମଧ୍ୟ ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ଖୋଲିବ । ସଂକ୍ରମଣ ଭୟ ଥିବାରୁ ଡିଆର୍‌ଟିବି ରୋଗୀଙ୍କୁ ଅଲଗା ରଖି ଚିକିତ୍ସା କରାଯିବ । ଏହାଛଡ଼ା କ୍ୟାନସର ୱାର୍ଡ ଏଇ ମାସ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।
ନିର୍ବାଚନ ଆଚରଣ ବିଧି ଲାଗିବା ପୂର୍ବରୁ ଅଧୁରା କାମକୁ ଶେଷ କରିବାକୁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଛନ୍ତି ସରକାର । କ୍ୟାନ୍‌ସର ରୋଗୀଙ୍କ ଲାଗି ଓପିଡି, ଡେ କେୟାର ୟୁନିଟ୍‌ ସହ ପେଲିଆଟିଭ୍‌ କେୟାର ୟୁନିଟ୍‌ ମଧ୍ୟ କାମ କରିବ । ଏବେ କ୍ୟାନ୍‌ସର ୟୁନିଟ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲର ଶିଶୁ ବିଭାଗ ବିଲ୍ଡିଂରୁ କାମ କରୁଛି । ତେବେ ସିଡିଏମ୍‌ଓ ଦୁଇ ଜଣ ଷ୍ଟାଫ୍‌ନର୍ସ ଦେବା ପରେ ଯାଇ ଏହି ୟୁନିଟ୍‌ ନୂଆ ଠିକଣାକୁ ଯିବ । ଏଥିପାଇଁ ସଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କୁ ଷ୍ଟାଫ୍‌ନର୍ସ ଦେବାକୁ ଚିଠି ମଧ୍ୟ ଲେଖାଯାଇଛି । ମାସକ ମଧ୍ୟରେ ରୋଗୀ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଆଶ୍ରୟ ସ୍ଥଳୀ ଥିବା ନୂଆ ଜାଗାକୁ ଉଠିଯିବ କ୍ୟାନ୍‌ସର ୟୁନିଟ୍‌ । ବର୍ଷେ ହେଲା ଏହି ବିଲ୍ଡିଂ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ ରହିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କେବଳ ମାନବ ସମ୍ବଳ ଅଭାବରୁ ନୂଆ ଠିକଣାକୁ ଉଠିପାରୁନଥିଲା କ୍ୟାନ୍‌ସର ୟୁନିଟ୍‌ । ଏବେ ନୂଆ ବିଲ୍ଡିଂରେ ୟୁନିଟ୍‌ ଆରମ୍ଭ କରି ଏହାର ଉଦ୍‌ଘାଟନ ସାରିବାକୁ ସରକାର ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି ।
କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଜେରିଆଟିକ ୱାର୍ଡ ଖୋଲିବାକୁ ୨ ବର୍ଷ ତଳୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଜେରିଆଟିକ୍‌ ୱାର୍ଡ ପାଇଁ ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବିଲ୍ଡିଂ ନିର୍ମାଣ ହେବ । ମେଡିସିନ୍‌ ୱାର୍ଡ ଉପରେ ଏହି ବିଲ୍ଡିଂ ତିଆରି ହେବାକୁ ଯୋଜନା ହୋଇଛି । ଏହି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ୱାର୍ଡରେ ୧୦ଟି ବେଡ୍‌ ରହିବ । ତେବେ ଡାକ୍ତର ଅଭାବ ଥିବାରୁ ଓପିଡି ଖୋଲିବନି କେବଳ ୱାର୍ଡ ଖୋଲିବ । ଉପର ମହଲାରେ ୱାର୍ଡ ଖୋଲିବାକୁ ଥିବାରୁ ବୟସ୍କ ରୋଗୀଙ୍କ ନେବା ଆଣିବା ପାଇଁ ଲିଫ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଲାଗିବ । ଏଥିପାଇଁ ସରକାର ୪୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବେ । ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଟେଣ୍ଡର ଡକା ହେବ । ମାସକ ମଧ୍ୟରେ ଏଥିପାଇଁ ଭିତ୍ତି ପ୍ରସ୍ତର ଦେବାକୁ ଯୋଜନା ରହିଛି ।
ଟିବି ରୋଗୀ ଅନ୍ୟ ୱାର୍ଡ ନିକଟରେ ରହିଥିବାରୁ ସଂକ୍ରମଣ ଭୟ ରହିଛି । ତେଣୁ ଡିଆର୍‌ଟିବି ରୋଗୀଙ୍କ ଲାଗି ଅଲଗା ୱାର୍ଡ ଖୋଲିବ । ଏଥିପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବିଲ୍ଡିଂ ନିର୍ମାଣ କାମ ଜୋରସୋର୍‌ରେ ଚାଲିଛି । ଏହି ୱାର୍ଡରେ ଟିବି ରୋଗୀଙ୍କୁ ରଖି ଚିକିତ୍ସା କରାଯିବ । ଏଥିପାଇଁ ୨ ଟି ବେଡ୍‌ ରହିବ । ମାର୍ଚ୍ଚ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ବିଲ୍ଡିଂ ନିର୍ମାଣ କାମ ପିଡବ୍ଲୁଡିକୁ ସାରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି ।