PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଓଡ଼ିଶା: ସୋମବାରରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଦୈନିକ ସକାଳେ ମିଳୁଥିବା ମହଲତ କମିଲା ଏଣିକି ଦୈନିକ ୬ ଘଣ୍ଟା ବଦଳରେ ୪ ଘଣ୍ଟାକୁ ଖସିଲା କୋହଳ
  • ||
  • ବାହାଘରରେ ସର୍ବାଧିକ ୨୫ ଜଣ ସାମିଲ ହୋଇପାରିବେ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ବଢିଲା ଲକଡାଉନ୍ ଅବଧି, ଜୁନ ୧ ଯାଏଁ ଜାରି ରହିବ କଟକଣା
  • ||
  • ଯଶିପୁର ନିର୍ବାଚନୀ ମଣ୍ଡଳୀର ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ କମଳାକାନ୍ତ ନାୟକଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାଧିନ ଅବସ୍ଥାରେ କେନ୍ଦୁଝର ମେଡିକାଲରେ ପରଲୋକ
  • ||
  • ସଇଁତଳା: ଟ୍ରେନ ଆଗକୁ ଡେଇଁ ଯୁବକଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ସଂକ୍ରମଣ କମୁଛି, ମୃତ୍ୟୁ ବଢୁଛି, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୨୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୩୫୭କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ସଂକ୍ରମଣ କମୁଛି, ମୃତ୍ୟୁ ବଢୁଛି: ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ୩୨୧ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୨୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • ପୁରୀ : ସମ୍‌ ସହଯୋଗରେ ପୁରୀରେ ଖୋଲିବ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋଭିଡ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌, ୧୯ରୁ ସେବା ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପୁଣି ଉପରମୁହାଁ ପାରଦ, ତାତିରେ ଛଟପଟ ଜନଜୀବନ, ଆହୁରି ୪ ଦିନ ଯାଏଁ ଜାରି ରହିବ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରକୋପ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବ୍ରହ୍ମ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଖୋଲିଲା ବଦ୍ରିନାଥଙ୍କ ଧାମ, ବିନା ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁରେ ହେଲା ଦ୍ଵାର ଫିଟା ନୀତି
  • ||

ଘର ବାଲକୋନିରୁ ପକ୍ଷୀଙ୍କୁ ଦେଇ ପାରିବେ ନାହିଁ ଦାନା: ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୦।୩: କୈାଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜର ଘରର ବାଲକୋନିରେ ଠିଆ ହୋଇ ପକ୍ଷୀଙ୍କୁ ଦାନା ଦେଇ ପାରିବେ ନାହିଁ। ଏମିତି କରିବା ଦ୍ବାରା ସୋସାଇଟିରେ ରହୁଥିବା ଅନ୍ୟ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ୁଛି। ପକ୍ଷୀଙ୍କୁ ଦାନା ଦେବା ଫଳରେ ସୋସାଇଟିରେ ପକ୍ଷୀଙ୍କ ମଳମୁତ୍ର ଓ ଦାନା ପଡ଼ିବା ହେତୁ ଅଳିଆ ଆବର୍ଜନାର ପଡ଼ି ରହୁଛି। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏକ ମାମଲାରେ ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ଏହି ଟିପ୍ପଣୀ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଅଦାଲତଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, କୋଠାର ମାଲିକଙ୍କୁ ସୋସାଇଟି ଓ ଆରଡବ୍ଲଏ ନିୟମର ପାଳନ କରିବାକୁ ହେବ। ଜଣେ ମହିଳା ହାଇରାଇଜ ବିଲଡିଂରେ ପକ୍ଷୀଙ୍କୁ ଦାନ ଦେଉଥିବା ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇ ଅଦାଳତ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ବିଚାରପତି ୟୁ.ୟୁ ଲଳିତ ଓ ଇନ୍ଦୁ ମଲହୋତ୍ରାଙ୍କ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଏହି ମାମଲାରେ ଶୁଣାଣି କରି କହିଛନ୍ତି, ଯଦି ଆପଣ ଏକ ରେସିଡେନଟାଲ ସୋସାଇଟିରେ ରହୁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ନିୟମ ପାଳନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ।

ବମ୍ବେ ସିଟି ସିଭିଲ୍ ହାଇକୋର୍ଟ ୨୦୧୩ ମସିହା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୭ ତାରିଖରେ ଏକ ଆଦେଶରେ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଫ୍ଲାଟର ବାଲକୋନିରୁ ପକ୍ଷୀଙ୍କୁ ଦାନ ଦେବା ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇଥିଲେ। ମହିଳା ଏହାପରେ ଏହି ଆଦେଶକୁ ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଯ ନିକଟରେ ଆବେଦନ ବି କରିଥିଲେ। ହେଲେ ସେଠାରେ ବି ମହିଳାଙ୍କ ଏହି ଆବେଦନକୁ ଖାରଜ କରି ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର