PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗଞ୍ଜାମ: ୭ ଦିନ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ, ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନ ଯଥା- ପାର୍କ ସମୁଦ୍ରକୂଳ ବନ୍ଦ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ, ମେରୁ ଯାତ୍ରା ଓ ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ସର୍ବସାଧାରଣରେ ମନା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି: ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ସ୍ୱାଭିମାନ ଅଞ୍ଚଳ ପାପରମେଟଲା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜାମୁଝାଡୀ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଅଚିହ୍ନା ଯୁବକର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି: ଜାଲ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଦେଇ ୨୫ ଶିକ୍ଷକ ବହିଷ୍କୃତ
  • ||
  • ଯାଜପୁର: ଡଙ୍କାରୀରେ ବଡ ଧରଣର ଚଢ଼ାଉ, କଳାପଥର ଗାଡି ଜବତ, ଏକାଧିକ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||
  • ବୋଲଗଡ଼: ବାଇକ୍- ବୁଲେଟ ମୁଁହା ମୁଁହି ଧକ୍କା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆଇପିଏଲ୍‌ର-୧୪: ଆଜି ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ଓ କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆର ଥାନା ବୁଢୀଗାଁରର ଘଟଣା- ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ସ୍ତ୍ରୀର ପ୍ରେମିକକୁ କଟୁରିରେ ହାଣିଲା ସ୍ୱାମୀ , ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ୱାମୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ୱରରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଓ ୫ଟି ସଚିବ, ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟର କରିବେ ସମୀକ୍ଷା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟ: ପୁଣି ୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୧୯୩୦କୁ ଛୁଇଁଲା
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଜି ୧୭୮୪ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ, କ୍ୱାରାଣ୍ଟାଇନ୍‌ରୁ ୧୦୩୫ , ଲୋକାଲ କଣ୍ଟାକ୍ଟରୁ ୭୪୯ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଆଜି ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ୧୯୦ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଟିହ୍ନଟ, କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ରୁ ୩୮ ଓ ଲୋକାଲ କଣ୍ଟାକ୍ଟରୁ ୧୫୨ସଂକ୍ରମିତ
  • ||

ନୋଟିସ ଜବାବରେ ନୋଟିସ, ୨ ବିଜେଡି ବିଧାୟକଙ୍କୁ ସିବିଆଇ ସମନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୯ା୧(ବ୍ୟୁରୋ): ନିର୍ବାଚନ ପାଖେଇ ଆସିଲା । ସିବିଆଇ ହଠାତ୍‌ ସକ୍ରିୟ ହୋଇ ଯାଇଛି । ପେଡ଼ି ପୁଟୁଳିରେ ବନ୍ଧା ହୋଇ ରହିଥିବା ଚିଟ୍‌ଫଣ୍ଡ ଦୁର୍ନୀତି ତଦନ୍ତ ଖଣ୍ଡାକୁ ବାହାର କରି ପୁଣି ବୁଲାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଶାସକ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳରେ ଦୁଇ ଜଣ ଟାଣୁଆ ଯୁବ ନେତାଙ୍କୁ ଗୋଡ଼ାଇଲାଣି ।
ଏ ଦୁଇ ନେତା ହେଲେ ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ବିଧାୟକ ଅରୁଣ କୁମାର ସାହୁ ଓ ବିଧାୟକ ଅତନୁ ସବ୍ୟସାଚୀ ନାୟକ । ସି-ସୋର୍‌ ଚିଟ୍‌ଫଣ୍ଡ ମହାଠକେଇ ମାମଲାରେ ସଂପୃକ୍ତି ନେଇ ଉଭୟ ନେତାଙ୍କୁ ଜେରା କରିବାକୁ ସିବିଆଇ ସମନ୍‌ ଜାରି କରିଛି । ସିବିଆଇ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ହାଜର ହୋଇ ପକ୍ଷ ରଖିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି ହୋଇଛି ।
ସିବିଆଇ ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଗତ ୨୫ ତାରିଖ ଦିନ ସମନ୍‌ ପଠାଯାଇଛି । ଅରୁଣଙ୍କୁ ଜାନୁଆରୀ ୨୮ ତାରିଖ ଏବଂ ଅତନୁଙ୍କୁ ୩୦ ତାରିଖରେ ହାଜର ହେବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା । ଅରୁଣ ସିବିଆଇ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଯାଇ ନ ଥିଲେ । ବଦଳରେ ସମୟ ମାଗିଥିଲେ । ଆସନ୍ତା କାଲି (ବୁଧବାର) ଅତନୁଙ୍କ ପାଳି । ସିବିଆଇର ଏହି ଅତର୍କିତ ପଦକ୍ଷେପରେ ଉଭୟ ଯୁବ ନେତା ଯେତିକି ଅପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ ପଡ଼ିଛନ୍ତି, ସେତିକି ଘାବରାଇ ଯାଇଛନ୍ତି । କେଉଁ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଜେରା କରାଯିବ ସେ ନେଇ ସମନ୍‌ରେ କୌଣସି ସୂଚନା ନାହିଁ । ଏଣୁ କିଭଳି ଜବାବ୍‌ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବେ ସେକଥା ଠଉରାଇ ପାରୁ ନାହାନ୍ତି ।
ବିଡେଡିର ଅନ୍ୟ ନେତାମାନେ ବି ଛାନିଆ ହୋଇ ଯାଇଛନ୍ତି । ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧୨ ତାରିଖ ପୂର୍ବରୁ ଆଉ କେତେଜଣ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ନେତାଙ୍କୁ ସମନ୍‌ ପଠାଇବାକୁ ସିବିଆଇ ଯୋଜନା କରିଛି ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳୁଛି । ନିର୍ବାଚନ ବେଳେ ସିବିଆଇ କଳାଦାଗକୁ କେମିତି ପୋଛି ସଫା କରିବେ ସେ ଦୁଶ୍ଚିନ୍ତା ମାଡ଼ି ବସିଲାଣି ।
ସିବିଆଇ ମୁଖ୍ୟାଳୟରୁ ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ମୁତାବକ, ଏହି ଦୁଇ ତୁଙ୍ଗନେତାଙ୍କ ସି-ସୋର ସଂସ୍ଥା ସହ ଅର୍ଥନୈତିକ କାରବାର ଥିବା ନେଇ ସମ୍ପର୍କର ଖୋଳତାଡ କରାଯିବ । ସି-ସୋର ଚିଟ୍‌ଫଣ୍ଡର ମିଡିଲ୍‌ ମ୍ୟାନ ବୋଲାଉଥିବା ଶୁଭଙ୍କର ନାୟକଙ୍କୁ ସିବିଆଇ ୨୦୧୪ ମସିହା ନଭେମ୍ବର ୧୮ରେ ଗିରଫ କରିଥିଲା । ତାଙ୍କଠାରୁ ଜବତ ଡାଏରିରୁ ଅନେକ ରାଜନେତାଙ୍କ ସଂପୃକ୍ତିର ଗୁମର ପେଡି଼ ଖୋଲିଥିଲା । ଶାସକ ଦଳର କିଛି ଟାଣୁଆ ରାଜନେତା ଓ ଏକାଧିକ ଆଇଏଏସ୍‌ ଏବଂ ଆଇପିଏସ୍‌ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସମ୍ପୃକ୍ତି ବାବଦରେ ତଥ୍ୟ ଏହି ଡାଏରି ବଖାଣିଥିଲା । ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ସେମାନେ ସିବିଆଇ ଜେରାର ସାମ୍ନା କରିଥିଲେ ।
ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ଚିଟ୍‌ଫଣ୍ଡ ତଦନ୍ତ ଦାୟିତ୍ୱ ସମ୍ଭାଳିବା ପରେ ସିବିଆଇ ଏକାଧିକ ବିଜେଡି ନେତାଙ୍କୁ ଜେରା ଏବଂ ସମନ୍‌ କରିଛି । ସାଂସଦ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ହାଂସଦା, ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ସୁବର୍ଣ ନାୟକ, ବିଧାୟକ ପ୍ରଭାତ ତ୍ରିପାଠୀ, ପ୍ରଭାତ ରଞ୍ଜନ ବିଶ୍ୱାଳ ଗିରଫ ହୋଇଥିଲେ । ବିଜେଡି ବାଲେଶ୍ୱର ସାଂସଦ ରବିନ୍ଦ୍ର ଜେନା ବି ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଜାଲରେ ଛନ୍ଦି ହୋଇଛନ୍ତି । ସି-ସୋର୍‌ ଦୁର୍ନୀତରେ ସଂପୃକ୍ତି ଅଭିଯୋଗରେ କିଛି ମାସ ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କ ଘର ଏବଂ ଅଫିସରେ ସିବିଆଇ ଚଢ଼ଉ କରିଥିିଲା, ବାରମ୍ବାର ଜେରା କରିଥିଲା । ଆଜି ତାଙ୍କୁ ହାଇକୋର୍ଟ ଆଗୁଆ ଜାମିନ୍‌ ମଞ୍ଜୁର କରିଛନ୍ତି ।