PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଜଗତସିଂପୁର ଜିଲାର ଢିଙ୍କିଆ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ହେବ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ।
  • ||
  • କୋଭିଡ୍‌ର କେବେ ବି ଅନ୍ତ ହେବ ନାହିଁ, ଭାଇରସ୍ ତାହାର ଚରିତ୍ର ବଦଳାଇବ : ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢିଲା କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୭୪୨୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଖଣିରେ ଭାସୁଛି ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଗାନ୍ଧି ମାର୍ଗରେ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପାଳିତ, ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କଲେ ରାଜ୍ୟପାଳ
  • ||
  • ପଦ୍ମପୁର : ସ୍କୁଲ୍ ନାହିଁ ତ ଭୋଟ୍ ନାହିଁ, ଗାଁ ମୁଣ୍ଡରେ ପୋଷ୍ଟର ଲଗାଇ ଭୋଟ ବର୍ଜନ ପାଇଁ ଘୋଷଣା କଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଜି ଘନ କୁହୁଡ଼ି, ୨୮ରୁ ଶୀତ ଲହରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଦେଶ ପାଳନ କରୁଛି ୭୩ତମ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ, ରାଜପଥରେ ଦୁନିଆ ଦେଖିବ ଭାରତର ଶକ୍ତି
  • ||

CBSE ଦ୍ବାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ଫଳାଫଳ: କେମିତି ପାସ୍ କରିବେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ? ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ଫର୍ମୂଲା ଆଧାରରେ ଜାରି ହେବ ଫଳାଫଳ…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ଦୃଷ୍ଟିରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ (ସିବିଏସ୍ଇ) ର ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷାକୁ ବାତିଲ କରିଛନ୍ତି ।  କିନ୍ତୁ କେଉଁ ଆଧାରରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମାର୍କ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରାଯିବ ? ଏହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଘୋଷଣା କରାଯାଇ ନାହିଁ । ସିବିଏସ୍ଇ ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଏହାର ଫର୍ମୁଲା ଏହି ସପ୍ତାହରେ ଘୋଷଣା କରାଯିବ । ତେବେ ଏହି ବିଷୟରେ ବିଭିନ୍ନ କଳ୍ପନା ଜଳ୍ପନା କରାଯାଉଛି ।

1. ଏହି ସୂତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ଗତ ୩ ବର୍ଷର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଆଧାରରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଫଳାଫଳକୁ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରାଯିବ । ତାହା ହେଉଛି, ଏଥିପାଇଁ ନବମ, ଦଶମ ଏବଂ ଏକାଦଶର ଫଳାଫଳ ଆଧାର ହୋଇପାରିବ ।

2. ଦଶମ ବୋର୍ଡ ଫଳାଫଳ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଆଧାରରେ ଦ୍ବାଦଶ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଫଳାଫଳ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇପାରିବ ।

ତଥାପି, ସିବିଏସ୍ଇ ପକ୍ଷରୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଅଫିସିଆଲ୍ ଘୋଷଣା କରାଯାଇ ନାହିଁ ଏବଂ ଫଳାଫଳ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ସୂତ୍ରରେ ଚାଲିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ, ସିବିଏସ୍ଇ କୌଣସି କଳ୍ପନା ଜଳ୍ପନାର ଯଥାର୍ଥତା ଦେବାକୁ ମନା କରିଦେଇଛି ଏବଂ ଶୀଘ୍ର ବୋର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ଘୋଷଣା କରାଯିବ ।

ପ୍ରକୃତରେ ଏହି କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା କରାଯାଉଛି କାରଣ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକ ପରେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ଫଳାଫଳ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବା ଉଚିତ । ସେଥିପାଇଁ ଏହା କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଦ୍ୱାଦଶର ଅନ୍ତିମ ଫଳାଫଳ ଏକାଦଶ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ପରୀକ୍ଷା ଆଧାରରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇପାରିବ ।

ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ ହେବାର ଖବରରେ କିଛି ଛାତ୍ର ଦୁଖିତ ହୋଇଥିଲେ, ଏହିପରି ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ସନ୍ତୁଷ୍ଟତା ପାଇଁ ସିବିଏସ୍ଇ ଏହାର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟରେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରିଛି । ଏହି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଶ୍ରେଣୀ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପରି ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ।  ଯଦି କୌଣସି ଛାତ୍ର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଆଧାରରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଫଳାଫଳରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ନୁହଁନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ହାଜର ହେବାକୁ ମଧ୍ୟ ସୁଯୋଗ ଦିଆଯିବ । ତେବେ, କରୋନା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପରିସ୍ଥିତି ଅନୁକୂଳ ହେଲେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାର ବିକଳ୍ପ ଦିଆଯିବ ।