PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଜଗତସିଂପୁର ଜିଲାର ଢିଙ୍କିଆ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ହେବ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ।
  • ||
  • କୋଭିଡ୍‌ର କେବେ ବି ଅନ୍ତ ହେବ ନାହିଁ, ଭାଇରସ୍ ତାହାର ଚରିତ୍ର ବଦଳାଇବ : ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢିଲା କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୭୪୨୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଖଣିରେ ଭାସୁଛି ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଗାନ୍ଧି ମାର୍ଗରେ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପାଳିତ, ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କଲେ ରାଜ୍ୟପାଳ
  • ||
  • ପଦ୍ମପୁର : ସ୍କୁଲ୍ ନାହିଁ ତ ଭୋଟ୍ ନାହିଁ, ଗାଁ ମୁଣ୍ଡରେ ପୋଷ୍ଟର ଲଗାଇ ଭୋଟ ବର୍ଜନ ପାଇଁ ଘୋଷଣା କଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଜି ଘନ କୁହୁଡ଼ି, ୨୮ରୁ ଶୀତ ଲହରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଦେଶ ପାଳନ କରୁଛି ୭୩ତମ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ, ରାଜପଥରେ ଦୁନିଆ ଦେଖିବ ଭାରତର ଶକ୍ତି
  • ||

ଅଗଷ୍ଟ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ସିବିଏସ୍ଇ ଦ୍ୱାଦଶ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ !

pic-ndtv

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଅଗଷ୍ଟ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରକାଶ ପାଇପାରେ ସିବିଏସ୍‌ଏଇ ଦ୍ୱାଦଶ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ। ସିବିଏସ୍‌ଇ ସଚିବ ଅନୁରାଗ ତ୍ରୀପାଠି ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ସେ କହିଛନ୍ତି “କଲେଜ୍‌ ଓ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରାୟ ଅଗଷ୍ଟ ମାସରୁ ଆଡ୍‌ମିଶନ ନିଅନ୍ତି। ତେଣୁ ଏହାକୁ ନଜରେ ରଖି ଅଗଷ୍ଟ ପୂର୍ବରୁ ସିବିଏସ୍‌ଇ ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରାଯାଉଛି।”

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମାର୍କିଂ ମାନଦଣ୍ଡ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ କରିବା ଦିଗରେ CBSEର କାମ ଜାରି ରହିଛି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ସ୍କୁଲ୍‌ ଓ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ଠାରୁ ମତାମତ ନିଆଯିବ। ଏଥିପାଇଁ କିଛି ସମୟ ଲାଗିବ। ପାଖାପାଖି ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ଭିତରେ ମାର୍କିଂ ମାନଦଣ୍ଡ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ହେବ ବୋଲି ତ୍ରୀପାଠି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଜୁନ ୧ ତାରିଖରେ ସିବିଏସ୍‌ଇ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ୍ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନା ହେବା ପରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା। କେନ୍ଦ୍ରର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଆଧାରରେ କେତେ ରାଜ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ସିବିଏସ୍ଇ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ କରାଯାଇଛି। ଏହି ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ହେଲା- ହରିୟାଣା, ରାଜସ୍ଥାନ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ଗୁଜରାଟ, ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଓ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର ମଧ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ କରିଛନ୍ତି।

ସୂଚନା ଥାଉକି, ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅବ୍‌ଜେକ୍ଟିଭ୍ ଆଧାରରେ ମୂଲ୍ୟାୟନ କରିବାକୁ ପୂର୍ବରୁ ଘୋଷଣା କରିଛି ସିବିଏସ୍ଇ । ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ମୂଲ୍ୟାୟନ ପ୍ରଣାଳୀ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିବା ବେଳେ ଏଯାଏଁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ମୂଲ୍ୟାୟନ ପ୍ରାଣାଳୀ ଆସିନାହିଁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ମାମଲା ଏବେ କୋର୍ଟରେ ବିଚାରାଧୀନ ରହିଛି। ଜୁନ୍ ୧୭ ତାରିଖରେ ଏହାର ଶୁଣାଣି ହେବ।