PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେବଗଡ : ରିଆମାଳ ରେଞ୍ଜ ନୁଆଁଡିହି ସେକ୍ସନ ଖିଲେଇ ଜଙ୍ଗଲରେ ହାତୀ ଆକ୍ରମଣ ଯୋଗୁଁ ବନ ଶ୍ରମିକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ରୋଗ କଷ୍ଟ ସହିନପାରି ସ୍କୁଲ ହତାରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ବୃଦ୍ଧ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୧୫୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୪ ପଜେଟିଭ୍
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ମାଡ଼ିଆସୁଛନ୍ତି ନୀଳଗିରି ଆଡକୁ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ହାତୀ, ଚାଷୀ ଆତଙ୍କିତ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ୨ ଶିଶୁ ମୃତ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ବିପଦ ସଂକେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ଜଳକା, ବନ୍ୟା ପାଣି ଘେରରେ ୧୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଗ୍ରାମ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଅଟୋରୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଗାଡି ଛାଡି ୨ ମାଫିଆ ଫେରାର୍
  • ||

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ସିବିଏସ୍‌ଇର ବ୍ୟବସ୍ଥା; ପରୀକ୍ଷାରେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ଯବକାଚ, ଭିଡିଓ ମ୍ୟାଗ୍ନିଫାୟର୍ସ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୮ା୪(ବ୍ୟୁରୋ): କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ(ସିବିଏସ୍‌ଇ) ପକ୍ଷରୁ ଦୃଷ୍ଟିବାଧିତ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ଦୃଷ୍ଟିବାଧିତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଦଶମ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷାରେ ଜବକାଚ ଓ ଭିଡିଓ ମ୍ୟାଗ୍ନିଫାୟର୍ସ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ । ୨୦୨୦ ଦଶମ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷାରୁ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ ହେବ । ପରୀକ୍ଷାରେ ଦୃଷ୍ଟିବାଧିତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଯେପରି କୌଣସି ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ନହେବେ ଓ ସମସ୍ତ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇପାରିବେ ସେସବକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସିବିଏସ୍‌ଇ ପକ୍ଷରୁ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ।

ସିବିଏସ୍‌ଇ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ସାମାଜିକ ବିଜ୍ଞାନ ପ୍ରଶ୍ନରେ ଦୃଷ୍ଟିବାଧିତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ମଦୃଶ୍ୟ ଆଦାନ ପ୍ରଶ୍ନବଦଳରେ ଅଲଟ୍ରନେଟିଭ୍‌ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଦିଆଯିବ । ତେବେ ୨୦୨୦ରୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ବଡ ଫଣ୍ଟ୍‌ରେ ଲେଖାଥିବା ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ବଦଳରେ ଜବକାଚ ଓ ଭିଡିଓ ମ୍ୟାଗ୍ନିଫାୟର୍ସ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଅନୁମତ ମିଳିବ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ୨୦୨୦ସୁଦ୍ଧା ସ୍କୁଲରେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ସୁହାଇଲା ଭଳି ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ଓ ହଷ୍ଟେଲ, ଲାବ୍ରୋଟୋରୀ, ଶୌଚାଳୟ, ଶ୍ରେଣୀ ଗୃହ ଆଦିକୁ ବ୍ୟାରିୟର ଫ୍ରି କରିବାକୁ ବୋର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ଏହା ଅନୁମୋଦିତ ସବୁ ସ୍କୁଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହା ସହ ବୋର୍ଡ ସବୁ ସ୍କୁଲ ଗୁଡ଼ିକ ସତର୍କ କରାଇଛନ୍ତି ଯେ, କୌଣସି ସ୍କୁଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ନାମଲେଖାଇବାକୁ ମନାକରିପାରିବେ ନାହିଁ । ଯଦି କୌଣସି ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ନାମଲେଖିବାକୁ ଆସନ୍ତି ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ନାମ ଲେଖାଇବେ । ଏହା ସହ ସେମାନଙ୍କୁ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସବୁ ପ୍ରକାରର ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ଯୋଗାଇଦେବା ଓ ପ୍ରଶିକ୍ଷିତ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱ ନେବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ସିବିଏସ୍‌ଇ ପକ୍ଷରୁ ଦଶମ ଓ ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ଥିବା ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଲାଗି ଅନେକ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ରହିଛି । ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଅଧିକାର ଆଇନ-୨୦୧୬ରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା, ନାମଲେଖାରେ ଛାଡ଼ ଭଳି ସୁବିଧା ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ଏସମ୍ପର୍କରେ ବହୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଓ ଅଭିଭାବକମାନେ ଜ୍ଞାତ ନୁହଁନ୍ତି । ଫଳରେ ସେମାନେ ନିଜ ଅଧିକାର ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଉଛନ୍ତି । ଏସବୁକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନିୟମରେ କିଛିଟା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ବୋର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ତେବେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଛାଡ଼ ଓ ରିହାତିରେ ଯାହାବି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ ତାହା ୨୦୨୦ ପରୀକ୍ଷାରୁ ଲାଗୁ ହେବ ବୋଲି ସିବିଏସ୍‌ଇ ପରୀକ୍ଷା ନିୟନ୍ତ୍ରକ କହିଛନ୍ତି ।