PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସମ୍ବଲପୁର: ଆଜିଠୁ ଖୋଲିଲା ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର, କଟକଣା ମଧ୍ୟରେ ଦର୍ଶନ କଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଅଗଷ୍ଟରେ ବି ନିଅଣ୍ଟିଆ ବର୍ଷା, ପୁଣି ଘନେଇଲା ମରୁଡ଼ି ଆଶଙ୍କା, ୧୫ ଦିନରେ ଉପକୂଳ ଜିଲ୍ଲାରେ ଉଭେଇ ଯିବ ବର୍ଷା
  • ||
  • ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି : ବାଇକ୍‌ର କିସ୍ତି ଟଙ୍କା ବାନ୍ଧି ଘରକୁ ଫେରୁଥିଲେ ଧକ୍କା ଦେଲା ୧୦ ଚକିଆ ଟ୍ରକ୍, ଆଖି ବୁଜିଲେ ମାମୁଁ-ଭଣଜା
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ରାଉରକେଲା ପ୍ଲାଣ୍ଟସାଇଡ୍ ଥାନା ଗୋପବନ୍ଧୁ ପଲ୍ଲୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ୧୩ ବର୍ଷର ଝିଅକୁ ବିକ୍ରି କରୁଥିଲା ଜନ୍ମକଲା ମାଆ, ବାପାଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ପରେ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ନାବାଳିକା
  • ||
  • ପଦ୍ମପୁର : ଗାଇସିଲେଟ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଚାରିଛକଠାରୁ ମଲମଣ୍ଡା ବୌଦ୍ଧବିହାର ଗନିଆଁପାଲି ରାସ୍ତା ମରାମତି ପାଇଁ ଶୁଣିଲାନି ପ୍ରଶାସନ, ଧାନ ରୋଇ ପ୍ରତିବାଦ କଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ଆଜିଠୁ ଖୋଲିବ ଶାବର ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର, ବାହାର ଭୋଗ ମନା, କଟକଣାରେ ଦର୍ଶନ କରିବେ ଭକ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ସାମାନ୍ୟ ବଢ଼ିଲା କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୧୨୯ ଜଣ କୋଭିଡ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଦୀର୍ଘ ଦିନ ପରେ ଖୋଲିଲା ବ୍ରହ୍ମପୁରର ସବୁ ମନ୍ଦିର, ଦିଅଁଙ୍କ ନିକଟରେ ଭୋଗ କରିପାରିବେନି ଭକ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୬୧୦୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||

୮୯୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କରୋନା ପ୍ୟାକେଜ୍ ଜାରି କଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର

https://www.hindustantimes.com/

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୬।୮: କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଗୁରୁବାର କେନ୍ଦ୍ରର ୨୨ଟି ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ରାଜ୍ୟକୁ କୋଭିଡ୍-୧୯ ଜରୁରୀ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଏବଂ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରଣାଳୀ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ୟାକେଜର ଦ୍ବିତୀୟ କିସ୍ତି ଭାବରେ ୮୯୦.୩୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ରାଜ୍ୟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ସେଠାର କୋଡିଭ-୧୯ ସମ୍ପର୍କିତ ସ୍ଥିତି ଆଧାରିତ। ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଦ୍ବିତୀୟ କିସ୍ତିରେ ଆର୍ଥିକ ସାହାଯ୍ୟ ପାଇବାକୁ ଥିବା ଛତିଶଗଡ, ଝାଡଖଣ୍ଡ, ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ, ଓଡିଶା, ରାଜସ୍ଥାନ, ତେଲେଙ୍ଗାନା, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ଗୋଆ, ଗୁଜରାଟ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, କେରଳ, ପଞ୍ଜାବ, ତାମିଲନାଡୁ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଆସାମ, ମେଘାଳୟ, ମଣିପୁର, ମିଜୋରାମ ଓ ସିକ୍କିମ ରହିଛି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ୧୫ ହଜାର ଟଙ୍କାର କୋଭିଡ୍-୧୯ ଜରୁରୀ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଏବଂ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରଣାଳୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା। ଆର୍ଥିକ ସହାୟତାର ଦ୍ବିତୀୟ କିସ୍ତିର ବ୍ୟବହାର ଯାଞ୍ଚ, ଆରଟି-ପିସିଆର, ଆରଏନଏ ସଂଗ୍ରହ କିଟ୍, ଟୁନେଟ୍ ଓ ସିବି-ନାଟ୍ ମେସିନ କିଣି ତାକୁ ସ୍ଥାପିତ କରିବା, ଉପଚାର ପାଇଁ ଭିତ୍ତିଭୂମିକୁ ମଜବୁତ କରିବା ଓ ଆଇସିୟୁରେ ବେଡର ସଂଖ୍ୟା ବଢାଇବା, ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଜେନେଟର ସ୍ଥାପିତ କରିବା ଓ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସାନ୍ଦ୍ରକୋକୁ କିଣିବା ସହିତ ସାର୍ବଜନିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଢାଞ୍ଚାକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ କରାଯିବ।

ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ରାଜ୍ୟକୁ ତିନି ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ରଥମ କିସ୍ତି ଅପ୍ରେଲରେ ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଏହି ପ୍ୟାକେଜ ୫,୮୦,୩୪୨ ପୃଥକ ବେଡ୍, ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସୁବିଧା ଉପକରଣ ୧,୩୬,୦୬୮ ବେଡ ଓ ୩୧,୨୫୫ ଆଇସିୟୁ ବେଡ୍ ଉପଲବ୍ଧ କରିବାରେ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରିବ। ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ, ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ରାଜ୍ୟରେ ଏହି ଆର୍ଥିକ ସାହାର୍ଯ୍ୟରେ ୮୬,୮୮,୩୫୭ ଯାଞ୍ଚ କିଟ୍ ଓ ୭୯,୮୮,୩୬୬ ଭାଇଲ ଟ୍ରାନ୍ସପୋର୍ଟ ମିଡିଆ(ବିପିଏମ୍) କିଣିବା। ତାଙ୍କୁ ମାନବ ସଂସାଧକ ରୂପରେ ୯୬,୫୫୭ କର୍ମୀ ମିଳିଛନ୍ତି ଓ ୬,୬୫,୭୯୯ କର୍ମୀଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ରାଶି ଦିଆଯାଇଛି।