PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଜଗତସିଂପୁର ଜିଲାର ଢିଙ୍କିଆ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ହେବ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ।
  • ||
  • କୋଭିଡ୍‌ର କେବେ ବି ଅନ୍ତ ହେବ ନାହିଁ, ଭାଇରସ୍ ତାହାର ଚରିତ୍ର ବଦଳାଇବ : ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢିଲା କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୭୪୨୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଖଣିରେ ଭାସୁଛି ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଗାନ୍ଧି ମାର୍ଗରେ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପାଳିତ, ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କଲେ ରାଜ୍ୟପାଳ
  • ||
  • ପଦ୍ମପୁର : ସ୍କୁଲ୍ ନାହିଁ ତ ଭୋଟ୍ ନାହିଁ, ଗାଁ ମୁଣ୍ଡରେ ପୋଷ୍ଟର ଲଗାଇ ଭୋଟ ବର୍ଜନ ପାଇଁ ଘୋଷଣା କଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଜି ଘନ କୁହୁଡ଼ି, ୨୮ରୁ ଶୀତ ଲହରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଦେଶ ପାଳନ କରୁଛି ୭୩ତମ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ, ରାଜପଥରେ ଦୁନିଆ ଦେଖିବ ଭାରତର ଶକ୍ତି
  • ||

ଦିଦି-ମୋଦି କଳି ! ମୁକୁଳି ପାରୁନାହାଁନ୍ତି ଆଲାପାନ୍ ବନ୍ଦୋପାଧ୍ୟାୟ, ଅବସର ନେବା ପରେ ବି କେନ୍ଦ୍ର ଆଣିବାକୁ ଯାଉଛି ନୂତନ ଆକ୍‌ସନ ପ୍ଲାନ୍ ?

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଆଲାପନ୍ ବନ୍ଦୋପାଧ୍ୟାୟଙ୍କୁ ଅବସର ନେବା ପୂର୍ବରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପର୍ସନାଲ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଏକ କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ୍ ଦିଆଯାଇଛି ଏବଂ ଏଥି ସହିତ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ଚାର୍ଜସିଟ୍ ଦେବାକୁ କହିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ କିପରି ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ମୋଡରେ ପହଞ୍ଚିବ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହା ଉପରେ କ’ଣ କରିପାରିବେ ? ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଆଲାପାନ୍ ବନ୍ଦୋପାଧ୍ୟାୟଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ସମ୍ପର୍କରେ କେନ୍ଦ୍ର କ’ଣ କରିପାରିବ ତାହା ଆମେ ଏଠାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ସମ୍ୟକ ଭାବରେ ସୂଚନା ଦେଉଛୁ…

ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ସର୍ଭିସ (Discipline and Appeal)ନିୟମ, ୧୯୬୯ ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ, ଛୋଟ ଏବଂ କଠୋର ଦଣ୍ଡ ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଛି । ଯାହା କେନ୍ଦ୍ର ଦ୍ୱାରା ଜଣେ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଉପରେ ଲଗାଯାଇପାରିବ । ସମ୍ପ୍ରତି କାର୍ଯ୍ୟରତ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ସାମାନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଅନୁଯାୟୀ, ଏଡଭର୍ସ ଏଣ୍ଟ୍ରି ଇନ୍ ସର୍ବିସ୍ ବୁକ୍ , ପଦୋନ୍ନତି ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ, ବେତନ ବୃଦ୍ଧି ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଏବଂ ଦରମା ହ୍ରାସ କରାଯାଇପାରିବ । ଏଥି ସହିତ, ଯଦି ଅବସର ପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯାଏ, ତେବେ ସେହି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପେନ୍‌ସନ, ଗ୍ରାଚ୍ୟୁଇଟି ଏବଂ CGHS ସୁବିଧା ବନ୍ଦ ହୋଇପାରିବ ।

ପର୍ସନାଲ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ (DOPT) ପୁଣି ଏକ ଶୋ କଜ୍ ନୋଟିସ ଜାରି କରି ଆଲାପାନ୍ ବନ୍ଦୋପାଧ୍ୟାୟଙ୍କଠାରୁ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ମାଗିପାରେ । ଉତ୍ତରରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯିବ ଏବଂ ମାମଲା ସମାଧାନ ହେବା ପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପେନ୍‌ସନ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ । DOPT ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଅନୁସନ୍ଧାନ କମିଟି ଗଠନ କରି ଆଲାପାନ୍ ବନ୍ଦୋପାଧ୍ୟାୟଙ୍କୁ ଚାର୍ଜସିଟ୍ ଦିଆଯିବ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପେନ୍‌ସନ ବନ୍ଦ ହୋଇପାରିବ ।

ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, କେନ୍ଦ୍ରରୁ ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ଆଲାପାନ୍ ବନ୍ଦୋପାଧ୍ୟାୟ ୩ ମାସ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପରେ ଅବସର ନେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ସେବାର ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ଘଟଣାରେ ଯଦି ସେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାନ୍ତେ, ତେବେ ସେ ଆଦେଶକୁ ଅବମାନନା କରି ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବଡ଼ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିଥାନ୍ତେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପେନସନ୍ ଏବଂ ଗ୍ରାଜୁଏସନ ବନ୍ଦ ହୋଇପାରେ ।

ଏଠାରେ ସୂଚନା ଥାଉକି ମେ ୩୧ ରେ ଆଲାପାନ୍ ବାଣ୍ଡୋପାଧ୍ୟାୟଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଶେଷ ହେବାକୁ ଯାଉଥିଲା, କିନ୍ତୁ କୋଭିଡ -19 ର ପରିଚାଳନାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କେନ୍ଦ୍ର ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସହ ପରାମର୍ଶ ପରେ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳକୁ ୩ ମାସ ବୃଦ୍ଧି କରିଥିଲେ ।

ତେବେ ଆଲାପାନ୍ ବନ୍ଦୋପାଧ୍ୟାୟଙ୍କ ମାମଲା ସହିତ ସମାନ ମାମଲା ମଧ୍ୟ ସିବିଆଇର ପୂର୍ବତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଆଲୋକ ଭର୍ମାଙ୍କର ଥିଲା । ୨୦୧୯ ରେ, ଯେତେବେଳେ ଆଲୋକ ଭର୍ମାଙ୍କୁ ସିବିଆଇ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପଦରୁ ହଟାଇ ଫାୟାର ବ୍ରିଗେଡର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କରାଯାଇଥିଲା, ଆଲୋକ ଭର୍ମା ଫାୟାର ବ୍ରିଗେଡର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭାବରେ ଦାୟିତ୍ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ । ତାଙ୍କର ଅବସର ସମୟ ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ସେ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ । ଏବଂ ସେ ୨ ବର୍ଷ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ହେତୁ ସିବିଆଇ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପଦରେ ଥିଲେ, ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ନୂତନ କାର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିନଥିଲେ । ଆଲୋକ ଭର୍ମାଙ୍କୁ ଏକ ସୋ କଜ୍ ନୋଟିସ୍ ଏବଂ ଚାର୍ଜ ସିଟ୍ ଦିଆଯାଇଥିଲା ।