PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସମ୍ବଲପୁର: ଆଜିଠୁ ଖୋଲିଲା ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର, କଟକଣା ମଧ୍ୟରେ ଦର୍ଶନ କଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଅଗଷ୍ଟରେ ବି ନିଅଣ୍ଟିଆ ବର୍ଷା, ପୁଣି ଘନେଇଲା ମରୁଡ଼ି ଆଶଙ୍କା, ୧୫ ଦିନରେ ଉପକୂଳ ଜିଲ୍ଲାରେ ଉଭେଇ ଯିବ ବର୍ଷା
  • ||
  • ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି : ବାଇକ୍‌ର କିସ୍ତି ଟଙ୍କା ବାନ୍ଧି ଘରକୁ ଫେରୁଥିଲେ ଧକ୍କା ଦେଲା ୧୦ ଚକିଆ ଟ୍ରକ୍, ଆଖି ବୁଜିଲେ ମାମୁଁ-ଭଣଜା
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ରାଉରକେଲା ପ୍ଲାଣ୍ଟସାଇଡ୍ ଥାନା ଗୋପବନ୍ଧୁ ପଲ୍ଲୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ୧୩ ବର୍ଷର ଝିଅକୁ ବିକ୍ରି କରୁଥିଲା ଜନ୍ମକଲା ମାଆ, ବାପାଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ପରେ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ନାବାଳିକା
  • ||
  • ପଦ୍ମପୁର : ଗାଇସିଲେଟ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଚାରିଛକଠାରୁ ମଲମଣ୍ଡା ବୌଦ୍ଧବିହାର ଗନିଆଁପାଲି ରାସ୍ତା ମରାମତି ପାଇଁ ଶୁଣିଲାନି ପ୍ରଶାସନ, ଧାନ ରୋଇ ପ୍ରତିବାଦ କଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ଆଜିଠୁ ଖୋଲିବ ଶାବର ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର, ବାହାର ଭୋଗ ମନା, କଟକଣାରେ ଦର୍ଶନ କରିବେ ଭକ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ସାମାନ୍ୟ ବଢ଼ିଲା କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୧୨୯ ଜଣ କୋଭିଡ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଦୀର୍ଘ ଦିନ ପରେ ଖୋଲିଲା ବ୍ରହ୍ମପୁରର ସବୁ ମନ୍ଦିର, ଦିଅଁଙ୍କ ନିକଟରେ ଭୋଗ କରିପାରିବେନି ଭକ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୬୧୦୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||

କେରଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷାରୁ ଭୂସ୍ଖଳନ: ଚା ବଗିଚାରେ କାମ କରୁଥିବା ୧୭ ଶ୍ରମିକ ମୃତଦେହ ମାଟି ତଳୁ ଉଦ୍ଧାର, ୮୦ ନିଖୋଜ

ଥିରୁୱନନ୍ତପୁରମ୍ ୦୮/୦୮: କେରଳରେ ଲଗାତର ୪ ଦିନ ଧରି ଜାରି ରହିଥିବା ବର୍ଷା କାରଣରୁ ଇଡୁକ୍କି ଜିଲ୍ଲାର ରାଜମାଲା ଅଞ୍ଚଳରେ ଶୁକ୍ରବାର ଭୟାବହ ଭୂସ୍ଖଳନ ହୋଇଛି । ଯେଉଁ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭୂସ୍ଖଳନ ହେଲା ସେଠାରେ ଚା’ ବଗିଚାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଶ୍ରମିକମାନେ ଅସ୍ଥାୟୀ ଘର କରି ରହୁଥିଲେ । ଉଦ୍ଧାରକାରୀ ଦଳ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୧୭ ଜଣଙ୍କର ମୃତଦେହ ମାଟି ତଳୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଛନ୍ତି । ୧୬ ଜଣଙ୍କୁ ମାଟି ଗଦା ମଧ୍ୟରୁ ଜୀବନ୍ତ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି । ଆହୁରି ୮୦ ରୁ ଊଦ୍ଧ୍ୱର୍ ଶ୍ରମିକ ନିଖୋଜ ଅଛନ୍ତି । ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ତ୍ୱାରାନ୍ୱିତ କରିବା ପାଇଁ କେରଳର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବାୟୁସେନାର ବିମାନ ମଗାଇଛନ୍ତି ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ମୃତକଙ୍କ ପରିବାର ନିମନ୍ତେ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଆହତଙ୍କ ପରିବାର ନିମନ୍ତେ ୫୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଭୂସ୍ଖଳନ ଯୋଗୁ ରାସ୍ତଘାଟ ଧସିଯିବା ସହିତ ତା’ ଉପରେ ବଡ଼ ବଡ଼ ଗଛ ଉପୁଡି ପଡିଥିବାରୁ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟରେ ବାଧା ଉପୁଜିଛି । ଗୋଟିଏ ଟିମ୍‌କୁ ରାସ୍ତା ସଫା କରିବା ନିମନ୍ତେ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଛି । ଲଗାତର ବର୍ଷା ଜାରି ରହିଥିବାରୁ ଉଦ୍ଧାରକାରୀ ଦଳଙ୍କୁ ଅନେକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡୁଛି । ଭୂସ୍ଖଳନ ବାବଦରେ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ବନ ବିଭାଗକୁ ଖବର ମିଳିଥିଲା । ତେବେ ଏହା ପାହାନ୍ତା ସମୟରେ ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି ।

ସୂଚନା ମୁତାବକ, ତାମିଲନାଡୁରୁ ଆସିଥିବା ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଏକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଏଠାରେ ନିଜ ନିଜ ପରିବାର ସହ ଏକ ଛୋଟ କଲୋନୀ କରି ରହିଥାନ୍ତି । ଭୂସ୍ଖଳନରେ ପାହଡର ଏକ ବିରାଟ ଖଣ୍ଡ ସେହି କଲୋନୀ ଉପରେ ପଡିଥିବାରୁ ଅନେକ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପରିବାର ଏବେ ନିଖୋଜ ଅଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟ ପୁଲିସ, ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗ, ବନ ବିଭାଗ, ରାଜସ୍ୱ ଅଧିକାରୀ ଓ ଏନ୍‌ଡିଆର୍‌ଏଫ୍‌ ମିଳିତ ଭାବେ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଚଳାଇଛନ୍ତି । ଆଶୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ୧୫ଟି ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ସହ ଏକ ମୋବାଇଲ ମେଡିକାଲ ଟିମ୍‌ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିଛି ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, କେରଳରେ ୩ ଦିନ ଧରି ପ୍ରବଳରୁ ଅତି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବା ନେଇ ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଥିଲା । ଗୁରୁବାର ଇଡୁକ୍କି ଜିଲ୍ଲାରେ ଏକ ପୋଲ ମଧ୍ୟ ଭୁଷୁଡି ପଡିଥିଲା । ଉତ୍ତର କେରଳରେ ସର୍ବାଧିକ ବର୍ଷା ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା । ଶୁକ୍ରବାର ମାଲ୍ଲାପୁରମ,ପଲକ୍କଡ, ୱାୟନାଡ ଜିଲ୍ଲା ନିମନ୍ତେ ରେଡ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏର୍ଣ୍ଣାକୁଲମ, ଇଡ୍ଡୁକୀ, ତ୍ରିଶୁର ଏବଂ କନ୍ନୁର ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ଅରେଞ୍ଜ ଆଲର୍ଟ ଜାରି ହୋଇଛି ।