ଚନ୍ଦା କୋଚ୍ଚର ବହିଷ୍କୃତ, ଭିଡିଓକନ୍‌ ଋଣ ମାମଲାରେ ଚନ୍ଦା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଦୋଷୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୩୦ା୧(ଏଜେନ୍ସି):ଆଇସିଆଇସିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କର ପୂର୍ବତନ ସିଇଓ ଚନ୍ଦା କୋଚ୍ଚର ଭିଡିଓକନ୍‌ ଋଣ ମାମଲାରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଦୋଷୀ । ବ୍ୟାଙ୍କ ଆଚରଣବିଧ ଅବମାନନା କରି ସେ ଋଣ ମଞ୍ଜୁର କରିଛନ୍ତି । ଏହାସହିତ ବ୍ୟାଙ୍କର ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ବାର୍ଷିକ ବିବରଣୀ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏଭଳି ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରିଛି ମାମଲାର ତଦନ୍ତ କରୁଥିବା ଶ୍ରୀକ୍ରିଷ୍ଣା କମିଟି । ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ ଆଇସିଆଇସିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ତାଙ୍କର ଇସ୍ତଫାକୁ ବହିଷ୍କାରର ରୂପ ଦିଆଯାଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଚନ୍ଦା ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ସମସ୍ତ ବୋନସ୍‌କୁ ସୁଧ ସହ ଫେରାଇବେ । ବ୍ୟାଙ୍କ ଉପରେ ରହିଥିବା ତାଙ୍କର ବକେୟା ରାଶି, ବର୍ଦ୍ଧିତ ଦରମା, ବୋନସ୍‌ ଏବଂ ମେଡିକାଲ ସୁବିଧା କିଛି ମିଳିବ ନାହିଁ ।
୨୦୧୨ରେ ଭିଡିଓକନ୍‌ ଗ୍ରୁପ୍‌କୁ ଆଇସିଆଇସିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ୩,୨୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଋଣ ମଞ୍ଜୁରୀରେ ଚନ୍ଦାଙ୍କ ଅନୁଗ୍ରହ ଜଡିତ ଥିଲା । ନିଜ ତଥା ନିଜ ପରିବାରର ସ୍ୱାର୍ଥ ସକାଶେ ସେ ଏହି ଋଣ ମଞ୍ଜୁର କରିଥିଲେ । ବ୍ୟାଙ୍କର ଆଦର୍ଶକୁ ଅବମାନନା କରି ଚନ୍ଦା ଭିଡିଓକନ୍‌ ଗ୍ରୁପ୍‌ ପାଇଁ ଅନୁଗ୍ରହ ଦେଖାଇଥିବାରୁ ତାଙ୍କର ଇସ୍ତଫାକୁ ଏବେ ବହିଷ୍କାର ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହାର ବିବୃତିରେ ପ୍ରକାଶ କରିଛି । ୨୦୦୯ ଏପ୍ରିଲରୁ ୨୦୧୮ ମାର୍ଚ୍ଚ ଯାଏ ସେ ପାଇଥିବା ସମସ୍ତ ବୋନସ୍‌କୁ ସୁଧ ସହ ଅସୁଲ କରାଯିବ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ବିବାଦ ବଳବତ୍ତର ହେବା ପରେ ଚନ୍ଦା ଅକ୍ଟୋବର ୪ରେ ଆଗୁଆ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିଲେ ।
ଆଇସିଆଇସିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ୩,୨୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଋଣ ପାଇବାର ମାତ୍ର କିଛି ମାସ ପରେ ଭିଡିଓକନ୍‌ ଗ୍ରୁପ୍‌ ମାଲିକ ବେଣୁଗୋପାଳ ଧୂତ ଚନ୍ଦାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଦୀପକ କୋଚ୍ଚରଙ୍କ କମ୍ପାନି ନ୍ୟୁପାୱାର ରିନ୍ୱେବଲ୍ସକୁ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଥିଲେ । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଦୀପକଙ୍କ କମ୍ପାନିରେ ନିବେଶ ପ୍ରତିବଦଳରେ ଚନ୍ଦା ଭିଡିଓକନ୍‌ ଗ୍ରୁପ୍‌କୁ ଋଣ ମଞ୍ଜୁର କରିଥିଲେ ।
ଭିଡିଓକନ୍‌-ଆଇସିଆଇସିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣ ମାମଲାକୁ ଜଣେ ହ୍ୱିସିଲ୍‌ବ୍ଲୋୟର ଲୋକଲୋଚନକୁ ଆଣିଥିଲେ । ଏହି ଖବର ଉକ୍ତ ସମୟରେ ଏତେ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ହୋଇ ନ ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଏହାକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଥିଲା । ବ୍ୟାଙ୍କର ଅଡିଟ୍‌ କମିଟି ୨୦୧୮ ଜୁନ୍‌ ୬ରେ ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟର ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ବିଚାରପତି ବି. ଏନ୍‌. ଶ୍ରୀକ୍ରିଷ୍ଣାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ କମିଟି ଗଠନ କରିଥିଲା । ଶ୍ରୀକ୍ରିଷ୍ଣା କମିଟିର ରିପୋର୍ଟ ପାଇବା ପରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ବୁଧବାର ବୋର୍ଡ ବୈଠକରେ ଏହାକୁ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛି ।
ଶ୍ରୀମତି କୋଚ୍ଚରଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ବିବେଚନା କରାଯାଇଛି । ଆଇନର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ସେ ଆତ୍ମସ୍ୱାର୍ଥକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଭିଡିଓକନ୍‌ ଗ୍ରୁପ୍‌କୁ ଋଣ ମଞ୍ଜୁର କରିଥିବା ବ୍ୟାଙ୍କ ପ୍ରକାଶ କରିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ୩,୨୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଉକ୍ତ ଋଣ ଏନ୍‌ପିଏରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି । ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍‌ ଜଗତରେ ଶିଖରରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ସେଲିବ୍ରିଟି ବ୍ୟାଙ୍କର ଚନ୍ଦା କୋଚ୍ଚରଙ୍କ ଏକ ପ୍ରକାର ପତନ ଘଟିଛି ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


୫୧ଟି ଗାଈ, ତିନି ଆରବୀ ଘୋଡା ଓ ୧୩ ବନ୍ଧୁକ… ଯଶଓ୍ବନ୍ତ ସିଂଙ୍କ ୨୦୧୪ ସମ୍ପତ୍ତି ତାଲିକାରେ ରହିଥିଲା ଆହୁରି ଏସବୁ

ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉମା ଭାରତୀଙ୍କୁ କରୋନା, ଏବେ କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ରେ

ଏନସିବିର ପ୍ରଶ୍ନରେ ୩ ଥର କାନ୍ଦି ପକାଇଥିଲେ ଦୀପିକା, ହାତ ଯୋଡି ଅଧିକାରୀ କହିଥିଲେ- ଇମୋସନାଲ କାର୍ଡ ଖେଳନ୍ତୁ ନାହିଁ

ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଯଶଓ୍ବନ୍ତ ସିଂହଙ୍କ ପରଲୋକ, ୮୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କଲେ

କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଠାରେ ଭିଟାମିନ୍‌—ଡି କେତେ ଜରୁରୀ ଜାଣନ୍ତୁ

ଆଉ କେତେ ଦିନ ଯାଏ ଅପେକ୍ଷା କରିବ ଭାରତ- ୟୁଏନ୍‌ରେ ପିଏମ୍‌ ମୋଦିଙ୍କ ଦମ୍ଭୋକ୍ତି