ଚନ୍ଦ୍ର କକ୍ଷରେ ବର୍ଷେ ପୂରଣ କଲା ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨: ୭ ବର୍ଷ ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ରହିଛି ଇନ୍ଧନ

ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ,୨୧/୦୮: ଭାରତର ଦ୍ୱିତୀୟ ମୁନ୍‌ ମିଶନ ‘ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨’ ଚନ୍ଦ୍ର ଚାରିପାଖରେ ଗୁରୁବାର ୧ ବର୍ଷ ପୂରଣ କରିଛି। ଏଥିରେ ଖଞ୍ଜାଯାଇଥିବା ସମସ୍ତ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ଠିକ୍‌ ରହିଛି ଏବଂ ଭଲ ଭାବେ କାମ ବି କରୁଛି । ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨ରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ଇନ୍ଧନ ରହିଛି, ଯାହା କି ୭ ବର୍ଷ ପାଇଁ କାମରେ ଆସିପାରିବ ।

ଭାରତୀୟ ମହାକାଶ ଗବେଷଣା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ (ଇସ୍ରୋ) ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ଏହି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ୨୦୧୯ ଜୁଲାଇ ୨୨ରେ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨ର ଉତ୍‌କ୍ଷେପଣ ହୋଇଥିଲା । ଅଗଷ୍ଟ ୨୦ରେ ଅର୍ଥାତ୍‌ ଠିକ୍‌ ବର୍ଷେ ତଳେ ଏହା ଚନ୍ଦ୍ରର କକ୍ଷପଥରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା । ଏ ନେଇ ଇସ୍ରୋ କହିଛି ଯେ ଯଦିଓ ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ‘ବିକ୍ରମ’ ଚନ୍ଦ୍ରପୃଷ୍ଠରେ ସଫ୍ଟ ଲ୍ୟାଣ୍ଡିଙ୍ଗ୍‌ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଅର୍ବିଟର ସଫଳତା ପୂର୍ବକ ଚନ୍ଦ୍ର କକ୍ଷରେ ସ୍ଥାନିତ ହୋଇଥିଲା । ଏଥିରେ ୮ଟି ବୈଜ୍ଞାନିକ ଉପକରଣ ଖଞ୍ଜାଯାଇଥିଲା । ଅର୍ବିଟର ଚନ୍ଦ୍ର ଚାରିପାଖରେ ୪,୪୦୦ ଅର୍ବିଟ୍‌ଠାରୁ ଅଧିକ ପୂରଣ କରିଛି । ସମସ୍ତ ଉପକରଣ ଭଲ ଭାବେ କାମ କରୁଛି ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


୩୦ ବିସ୍ଥାପିତ ପାକ୍‌ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ଭାରତର ନାଗରିକତା ପ୍ରଦାନ କଲେ ରାଜସ୍ଥାନ ସରକାର

ପାଠକ ବାପ-ପୁଅଙ୍କ ନୂଆ ଠିକଣା ଝାରପଡ଼ା ଜେଲ, ଗିରଫ ପରେ ଚାକିରିରୁ ନିଲମ୍ବନ କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଆଦାନୀଙ୍କୁ ବିରୋଧ, ସିଡନୀ ଓ୍ବାନଣ୍ଡେରେ ଧଷେଇ ପଶି ଆସିଲେ ପଡ଼ିଆକୁ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ , କ୍ୟାମେରାକୁ ଦେଖାଇଲେ ପ୍ଲାକାର୍ଡ

ସୁଶୀଲ ମୋଦୀଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟସଭା ଟିକେଟ୍: ପାଶଓ୍ବାନଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ହେଲେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ, ପୂର୍ବତନ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କେନ୍ଦ୍ରରେ ହୋଇ ପାରନ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ

ସାବରିମାଲାରେ କରୋନା ଆତଙ୍କ – ୨୭ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହ ୩୯ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ

କରୋନାରେ ଆର୍ଥିକ ପ୍ରଭାବ ପାଇଁ କିମ୍‌ ଜୋଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କ ବଢ଼ିଲା କ୍ରୋଧ – ଲୋକଙ୍କୁ ଫାଶୀ ଖୁଣ୍ଟରେ ଝୁଲାଇଲେ, ମାଛ ମାରିବାରେ ଲଗେଇଲେ ରୋକ୍‌