PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଜିତ ମଙ୍ଗରାଜଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ପିପିଲି ଉପନିର୍ବାଚନ ନେଇ ସ୍ଥଗିତାଦେଶ ଜାରି କଲେ ପୁରୀ ଏଡିଏମ
  • ||
  • କଟକ: ମାତା ମଠ ନିକଟରେ ସିଲଭରସିଟି ବୋଟିଂ କ୍ଲବର ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ ଲୋକାର୍ପଣ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ: କାର୍ ଧକ୍କାରେ ବାଇକ ଚାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ସିବିଏସଇ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ, ଦ୍ବାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ସ୍ଥଗିତ
  • ||
  • କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା : କରୋନାରେ ଚାଲିଗଲା ଯୁବ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ: ଶାବକ ବାରହା ଢ଼ୁଡ ପୁଣି ନିଖୋଜ, ଗତ କିଛି ଦିନ ତଳେ ମାଆ କୁନ୍ତଳାଙ୍କ କୋଳକୁ ଫେରିଥିଲା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ଭିମସାରରେ ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ସୁରେଶ ମହାପାତ୍ର ଓ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ପ୍ରମୁଖଙ୍କ କୋଭିଡ ମୁକାବିଲା ସମୀକ୍ଷା, ବୁର୍ଲାରେ ମୋଟ୍ ୫୨୫ ଶଯ୍ୟା କୋଭିଡ ହସପିଟାଲ ହେବ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ସୂଚନା
  • ||
  • ନିଆଳି: ବାଲିକୁଦା ଜଙ୍ଗଲରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ପରିବାର ଲୋକ ଆଣିଲେ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ, ୩ଦିନ ଧରି ଏହି ଯୁବକ ନିଖୋଜ ଥିଲେ
  • ||
  • ମେଲଚ୍ଛାମୁଣ୍ଡା : ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ: ବୌଦ୍ଧ ଆଇ.ଟି.ଆଇ. ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଘେରିଲେ ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ସାଲେପୁର: ବିଦ୍ୟୁତଘାତରେ କେବୁଲ ଅପେରେଟର ମୃତ୍ୟୁ। ବିଦ୍ୟୁତ ଖୁଣ୍ଟରେ ଚଢ଼ି କେବୁଲ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ବେଳେ ଅଘଟଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରମ୍‌ଜାନ୍ ଓ ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଉପରେ ବିଏମ୍‌ସିର କଟକଣା, ଖୁବଶୀଘ୍ର ଆସିବ ଏସ୍‌ଓପି
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ୱର: ମହିଳାଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଦଗ୍ଧ ମୃତ ଦେହ ଠାବ
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼: କଟକ ଅବକାରୀ ଗୋଇନ୍ଦା ବିଭାଗ ଦ୍ବାରା ୨କିଲୋ ୩୦୦ଗ୍ରାମ ଅଫିମ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ପୁରୀ: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସହ ଜଡ଼ିତ ୨୩ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ : ସେବାୟତଙ୍କ ସମେତ ଏକାଧିକ କର୍ମଚାରୀ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ୭ ଦିନ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ, ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନ ଯଥା- ପାର୍କ ସମୁଦ୍ରକୂଳ ବନ୍ଦ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ, ମେରୁ ଯାତ୍ରା ଓ ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ସର୍ବସାଧାରଣରେ ମନା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି: ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ସ୍ୱାଭିମାନ ଅଞ୍ଚଳ ପାପରମେଟଲା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜାମୁଝାଡୀ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଅଚିହ୍ନା ଯୁବକର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି: ଜାଲ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଦେଇ ୨୫ ଶିକ୍ଷକ ବହିଷ୍କୃତ
  • ||
  • ଯାଜପୁର: ଡଙ୍କାରୀରେ ବଡ ଧରଣର ଚଢ଼ାଉ, କଳାପଥର ଗାଡି ଜବତ, ଏକାଧିକ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||
  • ବୋଲଗଡ଼: ବାଇକ୍- ବୁଲେଟ ମୁଁହା ମୁଁହି ଧକ୍କା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||

ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲାଣି ଚିଲିପୋଖରି-ଟଙ୍କପାଣି ରାସ୍ତା

source:http://www.newindianexpress.com

ଉତ୍ତର ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୯ା୧(ଆ.ପ୍ର.): ବାଲିଅନ୍ତା, ବାଲିପାଟଣା ଓ ନିଆଳି- ତିନି ବ୍ଲକର ସଂଖ୍ୟାଧିକ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଯିବା ଆସିବା ଦ୍ୱାର ଟଙ୍କପାଣି-ଚିଲିପୋଖରୀ ରାସ୍ତା । ସନ୍ଧ୍ୟା ବେଳେ ଏହି ରାସ୍ତା ଦେଇ ସାଇ ମନ୍ଦିର ଛକରୁ ଟଙ୍କପାଣି କୁଆଖାଇ ସେତୁ ଏବଂ ଚିଲିପୋଖରିରୁ ବ୍ରହ୍ମେଶ୍ୱର ଛକ ରାସ୍ତା ଅତିକ୍ରମ କରିବାକୁ ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା ସମୟ ଲାଗୁଛି । ଏହାର ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ଅଣଓସାରିଆ ରାସ୍ତା । ବାହାଘର ଋତୁରେ ଏହି ରାସ୍ତାରେ ଟ୍ରାଫିକ ଜାମ୍‌ ପ୍ରମୁଖ ସମସ୍ୟା ଭାବେ ଉଭା ହେଲାଣି । ଚିଲିପୋଖରୀରୁ ଟଙ୍କପାଣି ରୋଡ ମଧ୍ୟରେ ୬ଟି ବିବାହ ମଣ୍ଡପ, ସାଇ ମନ୍ଦିର ପାଖରେ ପାର୍କିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନ ରହିବା, ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟାବସାୟିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ରାସ୍ତାକୁ ମାଡ଼ି ଆସିବା ଟ୍ରାଫିକ ଜାମ୍‌ର ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ କାରଣ ବୋଲି କୁହାଯିବ । ଦୂର ଗାଁରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରକୁ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସରେ ଆସୁଥିବା ରୋଗୀ ଅଧିକାଂଶ ଦିନ ଏହି ଜାମ୍‌ରେ ଫସୁଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି । ଏହାକୁ ନେଇ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉଚ୍ଚବାଚ, ଯୁକ୍ତିତର୍କ, ହାତାହାତି ହେଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ।
ଗତ ଦୁଇସପ୍ତାହ ହେଲାଣି ବିଭିନ୍ନ ମଣ୍ଡପ ଗୁଡ଼ିକରେ ବାହାଘର ଚାଲିଛି । ଏହି କାରଣରୁ ସନ୍ଧ୍ୟାରୁ ରାତି ୧୦ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚିଲିପୋଖୀରି-ଟଙ୍କପାଣି ରୋଡରେ ଯାତାୟାତ କରିବା ମୁସ୍କିଲ୍‌ ହୋଇପଡୁଛି । ଚିଲିପୋଖରି-ଗ୍ୟାରେଜ ଛକ କେନାଲ ରାସ୍ତା, ବଡ଼ଗଡ-ବ୍ରହ୍ମେଶ୍ୱର ବାଗ ଛକ, ବଡ଼ଗଡ-ବାଇପାସ ରୋଡ, ସାଇମନ୍ଦିର-ଟଙ୍କପାଣି ରୋଡ ଜାମ୍‌ ଯୋଗୁ ଗାଡିମୋଟର ଚଳାଚଳ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେଉଛି । ଗୁରୁବାର ସାଇମନ୍ଦିରରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଅସମ୍ଭବ ଭିଡ଼ ହୋଇଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ ସକାଳରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ସାଇମନ୍ଦିର-ଟଙ୍କପାଣି ରୋଡରେ ଯିବା ଆସିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇଥାଏ । ସାଇମନ୍ଦିର କଡ଼ରେ ପୁରୀ-କଟକ ୩୧୬ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ବାଇପାସ । ସାଇମନ୍ଦିର ଛକରେ ଟ୍ରାଫିକ ପୁଲିସ ମୁତୟନ ନ ହେବାରୁ ଚାଳକ ମନଇଚ୍ଛା ଗାଡି ଚଳାଉଛନ୍ତି । ଏହି କାରଣରୁ ସାଇମନ୍ଦିର ଛକ ଜାମ୍‌ ରହୁଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଏହି ଛକରୁ ଟଙ୍କପାଣି ମନ୍ଦିର ରାସ୍ତା ଅନ୍ଧାର ରହୁଥିବାରୁ ପ୍ରାୟତଃ ଅଧିକାଂଶ ଦିନ ଛୋଟବଡ଼ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟୁଛି । ପୁରୀ-କଟକ ବାଇପାସ ଆଲୋକୀକରଣ ପାଇଁ ସରକାର ୨.୮୫ କୋଟି ବ୍ୟୟଅଟକଳ କରିଛନ୍ତି । ଅଥଚ ରାଜଧାନୀ ଉପକଣ୍ଠର ଅନ୍ୟତମ ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ଚିଲିପୋଖରୀ-ଟଙ୍କପାଣି ରାସ୍ତା ଆଲୋକୀକରଣ ଲାଗି ବ୍ୟୟ ଅଟକଳ କରିନାହାନ୍ତି । ଟଙ୍କପାଣିରୋଡ-ଚିଲିପୋଖରି ରୋଡରେ ଆଲୋକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏବଂ ଟ୍ରାଫିକ ପୁଲିସ ନିୟୋଜିତ ଲାଗି ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଦାବି ହୋଇଆସୁଥିଲେ ହେଁ ଏଥିପ୍ରତି ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଉନାହିଁ । ତେବେ ବିବାହ ଓ ରୋଷଣୀ ସମୟରେ ପୁଲିସବାହିନୀଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଉଥିବା କହିଛନ୍ତି ସହୀଦନଗର ପୁଲିସ ।